ATI Fury

Poprzedni flagowy procesor firmy – ATI Rage 64 zyskał dużą popularność przede wszystkim wśród producentów zestawów komputerowych. Najnowszy produkt – kość ATI Rage 128 GL to bardzo nowoczesny chip, swoimi możliwościami i szybkością nie ustępujący Rivie TNT czy VooDoo2.

Produkty firmy ATI nie mają zbytniej popularności w Polsce, aczkolwiek firma ATI jest znana na rynku IT od wielu lat i zawsze stara się wypełnić środkową niszę, oferując karty zaawansowane i szybkie za rozsądną cenę. Poprzedni flagowy procesor firmy – ATI Rage 64 (z wieloma odmianami) zyskał dużą popularność przede wszystkim wśród producentów zestawów komputerowych. Wielu producentów dostarczało swoje komputery wraz z OEM-ową wersją karty ATI, lub zintegrowanym sterownikiem kanadyjskiego producenta bezpośrednio na płycie.

Najnowszy produkt – kość ATI Rage 128 GL to bardzo nowoczesny chip, swoimi możliwościami i szybkością nie ustępujący Rivie TNT czy VooDoo2. Mieliśmy okazję przyjrzeć się jednej z kart wyposażonej w ten procesor – ATI Fury. Dostarczona nam karta posiadała maksymalną ilość pamięci jaką może obsłużyć ten procesor – 32 MB SDRAM i była wykonana do montowania w złączu AGPx2

Po zainstalowaniu dostarczonych sterowników mieliśmy drobne kłopoty z poprawną pracą karty – w teście 3D Mark 99 Max występowały problemy z teksturami. Instalacja nowych sterowników z ściągniętych z Internetu rozwiązała problem i we wszystkich testach karta sprawowała się nad wyraz dobrze; miała bardzo czysty i ostry obraz.

Testy potwierdziły wysoką wydajność karty. W większości testów była szybsza od kart opartych na Rivie TNT czy S3 Savage 3D. Produkty 3dfx’a miały wyższą wydajność aczkolwiek nie obsługiwały trybu 32-bitowego koloru, tym samym w końcowym porównaniu ocenie miały mniejsze możliwości.

Karta była o ok. 20% wolniejsza w trybie OpenGL w porównaniu do Direct3D – z tym, że w trybie OpenGL obraz był lepszej jakości – zaś w Direct3D niektóre fragmenty testu (cieniowanie, połączone z efektem mgły) nie były poprawnie wykonane.

Karta stanowi obecnie środek oferty wśród nowoczesnych kart 3D i uplasowałbym ją pomiędzy produktami 3dfx’a (Voodoo3 3000 lub 3500) i Rivą TNT2, a S3 Savage’m 4.


Zobacz również