Adobe Acrobat 6 dla grafików

Najnowsza wersja Acrobata zapewnia interesujące funkcje zarówno dla osób pracujących w biurach, jak i dla osób zawodowo zajmujących się drukiem. digit sprawdza, czy warto dokonać aktualizacji.

Najnowsza wersja Acrobata zapewnia interesujące funkcje zarówno dla osób pracujących w biurach, jak i dla osób zawodowo zajmujących się drukiem. digit sprawdza, czy warto dokonać aktualizacji.

Kiedy Adobe przedstawił w 2001 roku Acrobata 5.0, głównym celem było przekonanie zdominowanego przez MS Office rynku korporacyjnego do użycia niezależnej od platformy metody wymiany i przechowywania dokumentów. Osoby zajmujące się profesjonalnym drukiem i publikowaniem nie uzyskały żadnych nowych funkcji. W pewnym sensie Acrobat 5.0 był nawet krokiem wstecz, ponieważ nowy format pliku PDF 1.4 wprowadzał opcje przezroczystości, które nie były obsługiwane przez starsze sterowniki drukarkowe RIP.

Wersje Standard i Professional

Sytuacja zmieniła się po wprowadzeniu Acrobata 6.0. Oczywiście dodano funkcje biurowe, internetowe i multimedialne, ale również graficy znajdą coś dla siebie. Adobe podzielił swój produkt na dwie główne linie. Acrobat 6.0 Standard służy do codziennej pracy i wymiany dokumentów w biurze, natomiast wersja Professional pozwala tworzyć profesjonalne pliki do naświetlania i druku. Acrobat 6.0 Professional wypełnia lukę, jaka powstała po wycofaniu programu Adobe InProduction. Była to wersja Acrobata 4 z dodatkowymi funkcjami druku, która nie została jednak zaktualizowana po pojawieniu się Acrobata 5 i formatu PDF 1.4.

Dostępny jest również program Acrobat Elements, czyli okrojona wersja narzędzia, służąca do tworzenia dokumentów PDF w środowisku Windows z pakietem biurowym MS Office. Ta wersja wymaga jednak zakupienia co najmniej 1000 licencji, z których każda kosztuje około 30 dolarów.

Pakiet Acrobat składa się z dwóch podstawowych aplikacji. Główny program Acrobat jest używany do otwierania, edytowania i zapisywania plików PDF. Możliwe jest również dodanie elementów multimedialnych, takich jak klipy wideo, kod JavaScript i pliki muzyczne MP3. Narzędzie Distiller służy do konwertowania dokumentów do postaci pliku PDF.

<b>Powiększ i porównaj</b> Narzędzie Loupe powiększa mały fragment rysunku i wyświetla go w oddzielnym oknie. Pozwala to na jednoczesne oglądanie całego dokumentu i wybranej części.

<b>Powiększ i porównaj</b> Narzędzie Loupe powiększa mały fragment rysunku i wyświetla go w oddzielnym oknie. Pozwala to na jednoczesne oglądanie całego dokumentu i wybranej części.

Odbywa się to poprzez menu drukowania lub umieszczenie dokumentu źródłowego w "gorącym" folderze. Oczywiście możliwe jest również użycie plików postscriptowych.

Wersja Acrobata 6 dla Macintosha (zarówno Standard, jak i Professional) jest przeznaczona tylko dla systemu OS X 10.2 i nie działa w OS-ie 9 lub w środowisku Classic. Może to stanowić duży problem dla użytkowników QuarkXPress 4 lub 5, którzy nie będą mogli uzyskać dostępu do Distillera poprzez menu eksportu PDF, nawet jeśli komputer pracuje w Classicu. Możliwe jest jednak wybranie "gorącej" teczki dla Distillera i zapisywanie plików źródłowych w tym miejscu. Oczywiście darmowy Adobe Reader (dawniej znany jako Acrobat Reader) działa w starszych systemach, dzięki czemu użytkownicy mogą otwierać i drukować pliki w nowym formacie PDF 1.5.

Acrobat Professional dla Windows jest przeznaczony tylko dla systemów NT 4, 2000 i XP, natomiast wersja Standard wymaga co najmniej Windows 98SE. Główny interfejs programu przypomina teraz Windows XP i wykorzystuje niektóre funkcje tego systemu.

Co nowego?

Nowe narzędzia obejmują dynamiczne powiększanie w czasie przewijania dokumentu, a także możliwość zaznaczenia małego obszaru i wyświetlenia go w powiększonej wersji w oddzielnym oknie. Acrobat 6 automatycznie instaluje przyciski eksportu do PDF we wszystkich aplikacjach z pakietu Office. Możliwa jest także szybka konwersja dokumentów poprzez kliknięcie pliku prawym przyciskiem myszy w Eksploratorze Windows. W ten sam sposób można połączyć kilka plików w jeden dokument PDF.


Zobacz również