Alternatywne systemy bezprzewodowe

Bluetooth i WLAN to nie wszystko - urządzenia zewnętrzne mogą łączyć się z komputerami również za pomocą podczerwieni i innych systemów radiowych.

Bluetooth i WLAN to nie wszystko - urządzenia zewnętrzne mogą łączyć się z komputerami również za pomocą podczerwieni i innych systemów radiowych.

Wiele notebooków i palmtopów, szczególnie nieco starszej daty, posiada w standardowym wyposażeniu złącze podczerwieni. Nie musisz zatem kupować dodatkowych urządzeń - możesz połączyć notebooka z komputerem za pomocą wiązki światła. Technika podczerwieni wcale nie jest przestarzała. W swojej najszybszej wersji może zapędzić Bluetooth w kozi róg, przewyższając go czterokrotnie pod względem szybkości. Jest też sporo urządzeń peryferyjnych, które z niej korzystają, jak choćby drukarki i ręczne skanery.

Wcale nie gorzej spisują się również inne, specyficzne rozwiązania różnych producentów. Komputery łączą się w ten sposób z klawiaturami, myszami, pilotami zdalnego sterowania, a nawet miernikami temperatury czy siły wiatru.

Istotną zaletą tych urządzeń jest to, że z reguły są tańsze od nowszej konkurencji Bluetooth czy WLAN. Przedstawimy tu wybór najbardziej interesujących urządzeń, a szczegółowe dane znajdziesz w ramce Alternatywne produkty bezprzewodowe - przegląd.

Klawiatury i myszy radiowe

Niewątpliwie najpopularniejsze dotąd urządzenia bezprzewodowe, współpracujące z komputerem, to klawiatura i mysz. To właśnie tu można docenić zaletę braku kabli, które nieraz sprawiają, że kursor myszy nie zatrzymuje się nagle na dwa centymetry przed wybranym punktem na ekranie. Czasami wygodnie jest też pracować z klawiaturą w innym niż standardowe położeniu, ale i tak pełnej swobody mieć tu nie będziemy, ponieważ zasięg w nielicencjonowanym paśmie 433 MHz lub 86 MHz z reguły nie przekracza dwóch metrów. O surfowaniu po Internecie z kanapy raczej jeszcze nie ma mowy.

Optyczne gryzonie

Wybór myszy radiowych jest ogromny, dlatego postanowiliśmy ograniczyć się do urządzeń odczytem cyfrowym. W takim rozwiązaniu strumień światła laserowego oświetla podłoże, na którym znajduje się mysz i odczytuje jej ruchy. Korzyści są oczywiste - nie ma brudzącej się kulki, a sterowanie jest bardziej dokładne.

Wireless Optical Mouse Microsoftu zwraca uwagę jeszcze jedną nowością. Rolka myszy daję się przechylać w prawo i w lewo, co umożliwia przewijanie w poziomie na stronach internetowych czy w szerokich arkuszach Excela. Ta funkcja działa tylko w Windows 2000 i XP. Mysz Logitech MX700 Cordless Optical Mouse posiada wbudowany akumulator. Odbiornik jest jednocześnie podstawką i ładowarką.

W podróży

Do pracy z notebookiem w podróży przyda się Geniusz Wireless Netscroll+ Traveler. Mysz bardzo dobrze leży w ręku i jest zasilana z akumulatorów. Odbiornik w porcie USB jest jednocześnie ładowarką akumulatorów AA i AAA. Mysz Logitech Cordless Optical Mouse for Notebooks zajmuje jeszcze mniej miejsca - odbiornik ma mniej więcej taką wielkość, jak kluczyk USB.

Zestaw klawiatury i myszy

Praktycznie nie da się kupić samej klawiatury bezprzewodowej; większość producentów oferuje zestawy klawiatura + mysz. Jest to w sumie całkiem rozsądne, gdyż na biurku musi znaleźć się tylko jeden odbiornik.

Dwaj najwięksi gracze w tym segmencie rynku, Microsoft i Logitech, oferują najróżniejsze kombinacje. W przypadku Wireless Optical Desktop Elite Microsoftu mysz wyposażona jest w rolkę z nawigacją w czterech kierunkach, a do jej zasilania wystarcza jedna bateria, dzięki czemu jest lżejsza. Eleganckie wzornictwo w bieli wabi w przypadku zestawu Logitech Cordless Desktop Nawigator. Klawiaturę wyposażono w dodatkowe przyciski do sterowania odtwarzaczami wideo i audio.

Klawiatura z ogniwem fotoelektrycznym

Pewną osobliwością jest Desktop Cymotion Master Solar firmy Cherry. Klawiatura jest wyposażona w fotoogniwa umieszczone na wierzchu obudowy, które cały czas doładowują akumulatory.

Dzięki temu odpada wymiana akumulatorów, która w innych klawiaturach konieczna jest co najmniej raz w roku. Bez baterii nie obejdzie się natomiast mysz, gdyż tu po prostu nie ma miejsca na fotoogniwa.

Alternatywne urządzenia wprowadzania danych

Nie zawsze mysz i klawiatura to idealne urządzenia wprowadzania danych. Niektórzy użytkownicy komputerów preferują trackballa, czyli jakby mysz leżącą na plecach. Kulka służy do przemieszczania kursora po ekranie. Logitech Cordless Trackmann Optical to przykład takiego urządzenia z optycznym odczytem ruchów kulki.

Pilot zdalnego sterowania do komputera

Prowadzenie prezentacji znacznie ułatwia pilot zdalnego sterowania, który umożliwia nawigację między slajdami prezentacji. Keyspan Presentation Remote PR-US2 korzysta ze złącza radiowego; odbiornik jest podłączany do portu USB. Odbiornik symuluje mysz i klawiaturę - dodatkowe oprogramowanie nie jest potrzebne.

Keyspan Digital Media Remote URM-15A korzysta z łącza podczerwieni. Załączone oprogramowanie do Windows 98/Me/2000/XP oraz komputerów Macintosh umożliwia swobodne przypisanie poleceń klawiaturowych do przycisków urządzenia. Dzięki temu można, nie wstając z fotela, sterować pracą dowolnych programów.

Ręczny skaner

Wprowadzanie tekstów bez pisania na klawiaturze - taką możliwość daje C-Pen 600C firmy Hexaglot. Mały ręczny skaner wygląda jak gruby pisak i tak się też z niego korzysta. Czytnik przesuwa się nad linijkami tekstu, a urządzenie przekształca litery w znaki zrozumiałe dla komputera. Przesyłane są one łączem na podczerwień.

Adaptery na podczerwień

Szczególnie starsze notebooki, choć również i niektóre nowe, wyposażone są w złącze podczerwieni. Jest ono (w skrócie IrDa) także bardzo popularne w telefonach komórkowych i palmtopach. Starszy wariant IrDa 1.x osiąga zaledwie 115 kb/s (tryb SIR); przesłanie pliku o objętości 100 kB zajmuje zatem ok. 10 s. Dużo szybciej działa IrDa 2.0 - do 1,15 Mb/s (tryb MIR), a nawet 4 Mb/s (tryb FIR). Ta ostatnia wartość to już czterokrotność osiągów Bluetooth. Inaczej niż w przypadku transmisji radiowych konieczna jest łączność wzrokowa między nadajnikiem a odbiornikiem. Zasięg nie przekracza jednego metra, a najlepiej jest ustawić urządzenia tuż obok siebie.

Ze względu na konieczność zapewnienia łączności wzrokowej tylko niewiele komputerów biurkowych wyposażonych jest w złącze IrDa. Istnieją jednak zewnętrzne adaptery w postaci niewielkiego pudełka z kablem połączeniowym do komputera. Adaptery do złącza szeregowego RS 232 pracują tylko w trybie MIR - to złącze nie zezwala na większą szybkość. Do pracy w trybie FIR potrzebne jest złącze USB, które z przepustowością co najmniej 12 Mb/s zapewnia swobodną pracę.

Zestaw do telefonów komórkowych

Firma Data Becker opracowała specjalnie do telefonów komórkowych zestaw składający się z adaptera na podczerwień i oprogramowania Windows. Wszystkie numery telefonów, SMS-y i inne ustawienia można zapisać w komputerze jako kopię zapasową, a następnie przenieść do nowego telefonu.

Oprogramowanie obsługuje większość telefonów Ericssona, Motoroli, Nokii i Siemensa ze złączem IrDa. Pełną listę obsługiwanych modeli można znaleźć na stronie Data Becker pod adresem http://www.databecker.de . Dodatkowa zaleta - w pakiecie znajdują się tysiące dzwonków.

Drukarki ze złączem na podczerwień

Drukarki ze złączem na podczerwień to praktycznie jedynie te modele, które zaprojektowano jako modele przenośne do współpracy z notebookiem lub palmtopem. Mają one bardziej zwartą budowę i są lżejsze od pozostałych modeli, a przy okazji również i droższe. Oczywiście, posiadają też wbudowane akumulatory.

Typowi przedstawiciele tej klasy to kolorowe drukarki atramentowe Canon i70 i HP Deskjet 450 CBi. Drukują na zwykłym papierze formatu A4 i osiągają całkiem przyzwoitą szybkość druku - według producentów wynosi ona 10 stron czarno-białych na minutę.

Oprócz złącza na podczerwień drukarki posiadają oczywiście także inne złącza, jak USB i port równoległy. Drukarka HP posiada nawet gniazdo kart pamięci Compact Flash typu I, co umożliwia bezpośredni wydruk zdjęć z aparatów cyfrowych.

Szczególnie efektowny egzemplarz wśród drukarek podróżnych to MW-100 firmy Brother. Urządzenie ma tylko 18 mm grubości i waży zaledwie 300 g łącznie z akumulatorem. Technika termotransferowa umożliwia również kolorowe wydruki, niemniej należy się pogodzić z ograniczeniem formatu papieru - maksymalny to 69 x 100 mm. Oprócz złącza na podczerwień drukarka posiada również złącze USB.

Dodajemy podczerwień

Jeżeli chcesz rozbudować posiadaną drukarkę o złącze podczerwieni, możesz zastosować specjalny adapter np. firmy Conrad. Kupno takiego adaptera ma sens wówczas, jeżeli masz drukarkę bez złącza podczerwieni, a kupiłeś notebooka, który właśnie je ma. Adapter może się przydać także wówczas, gdy chcesz rozbudować drukarkę laserową o złącze podczerwieni - nie istnieją drukarki laserowe wyposażone w takie złącze fabrycznie.

Adapter należy włączyć między istniejący kabel drukarki a jej złącze równoległe, dzięki czemu nadal można drukować tak jak do tej pory. Kabel pozostaje połączony z komputerem PC. W ten sposób odpada nerwowe przełączanie między IrDa a kablem drukarki.

Kabel posiada złącze do szeregowego adaptera IrDa, który musisz dokupić oddzielnie. Z drugiej strony, połączenie kablowe umożliwia umieszczenie adaptera w dogodnym miejscu. Adapter taki jest więc swego rodzaju wtykiem pośrednim, który umożliwia zastosowanie połączenia IrDa równolegle z kablem drukarki. Sam adapter IrDa może być dowolnej marki, trzeba jedynie pamiętać, by posiadał port szeregowy RS 232.

Multimedia

Nie podoba ci się kamera internetowa z kablem, bo chciałbyś często zmieniać miejsce jej ustawienia. Kamera Logitech Quickcam Cordless może przemieszczać się również w trakcie przesyłania danych do komputera. Oprócz nagrywania sekwencji wideo w czasie rzeczywistym możliwe jest także wykonywanie pojedynczych zdjęć. Wbudowany mikrofon umożliwia prowadzenie wideokonferencji.

Jeżeli wykorzystujesz komputer również do gier, nie musisz już się obawiać, że w ogniu potyczki wyrwiesz kabel albo przewrócisz monitor. Logitech oferuje również bezprzewodowy dżojstik i kierownicę z wibracyjnym sprzężeniem zwrotnym. Gdy graczy jest więcej, łatwiej im pomieścić się przy komputerze.

Przenośne głośniki

Alternatywne produkty bezprzewodowe - przegląd

Alternatywne produkty bezprzewodowe - przegląd

Kolejne kable, które zwykle plączą się wokół komputera, to kable do głośników. Można się ich pozbyć, kupując bezprzewodowe głośniki, wykorzystujące nielicencjonowane pasmo 433 lub 86 MHz. Do nadajnika podłączasz dowolne źródło dźwięku, komputer lub wieżę stereo. Głośniki umieszczasz w dowolny miejscu - nawet ściany nie są przeszkodą.

Głośniki FMS 8480 firmy Vivanco ( http://www.vivanco.com ) są nawet wyposażone w akumulatory, dzięki czemu są naprawdę mobilne. Oczywiście, w zestawie znajduje się zasilacz sieciowy. Analogowa technika transmisji nie zapewnia dźwięku najwyższej jakości, można jednak uznać, że jest to jakość radiowa.

Stacje pogodowe

Jeżeli pasjonujesz się obserwacjami pogody i chciałbyś zapisywać długookresowe dane o temperaturze, wilgotności powietrza, sile wiatru i opadach, na pewno powinieneś zainteresować się bezprzewodową stacją pogodową ELV WS 2305 lub WS 2500+ firmy Conrad Electronics. Taką stację musisz wprawdzie połączyć z komputerem kablem, jednak wartości mierzone przez czujniki docierają do stacji bazowej drogą radiową. W ten sposób czujniki temperatury zewnętrznej, siły wiatru i pojemnik na wodę opadową można umieścić w najbardziej dogodnym miejscu.


Zobacz również