Android 5.0 Lollipop będzie obsługiwał karty SD lepiej od KitKata

Jedną z nowości w zaprezentowanym w minionym miesiącu Androidzie 5.0 Lollipop jest usprawniona obsługa kart microSD. Google naprawia tym samym błędy, których dopuścił się przy aktualizacji systemu do wersji 4.4 KitKat.

Obsługa kart pamięci to jedna z wielu zalet systemu Android nad konkurencyjnym iOS od Apple. System Google od wielu wersji wstecz potrafił zarządzać materiałami zgromadzonymi na kartach microSD. Pozwalało to użytkownikom rozszerzyć pojemność urządzenia niskim kosztem w porównaniu do kupna telefonu o większej przestrzeni dyskowej.

Dla twórców urządzeń była to możliwość obniżenia kosztów produkcji poprzez umieszczenie w smartfonach z niskiej i średniej półki cenowej mniejszej ilości pamięci. Rozszerzenie jej do wymaganego przez użytkownika poziomu leżało już w gestii klienta. Niestety wraz z aktualizacją do Androida 4.4 KitKat dostęp do danych na karcie pamięci został znacznie utrudniony.

Zobacz również:

Google wprowadziło zabezpieczenie, które uniemożliwiało aplikacjom firm trzecich zapis danych na kartach microSD poza swoim własnym folderem przyznanym przez system. Pełny dostęp do tego obszaru pamięci miały wyłącznie aplikacje systemowe. Z tego powodu po wgraniu Androida 4.4 KitKat przestały działać popularne menedżery plików, a korzystanie z aplikacji zarządzającymi multimediami stało się utrudnione.

Na szczęście Google wycofało się ze swojej decyzji w Androidzie 5.0 Lollipop i zmodyfikowało mechanizm przyznawania dostępu do danych na karcie pamięci aplikacjom. Jeśli użytkownik raz udzieli pobranemu programowi zgody na dostęp do pamięci microSD, to wszystko będzie działać tak, jak wcześniej w Androidzie 4.3 Jelly Bean i wcześniejszych. Może to jednak wymagać aktualizacji aplikacji przez dewelopera.

źródło: phonearena.com

http://www.phonearena.com/news/Google-restoring-SD-card-functionality-in-Android-5.0_id62484


Zobacz również