Arktyczna gorączka

Trzymający w napięciu i pełen spektakularnych akcji film Renny'ego Harlina - twórcy bardzo lubianych przez widzów na całym świecie kinowych przebojów, takich jak ''Szklana pułapka 2'' czy ''Na krawędzi''. Obfitująca w pościgi i liczne sceny walk fabuła została osadzona w surowych realiach totalitarnego ZSRR.

Trzymający w napięciu i pełen spektakularnych akcji film Renny'ego Harlina - twórcy bardzo lubianych przez widzów na całym świecie kinowych przebojów, takich jak ''Szklana pułapka 2'' czy ''Na krawędzi''. Obfitująca w pościgi i liczne sceny walk fabuła została osadzona w surowych realiach totalitarnego ZSRR.

Czasy Zimnej Wojny pomiędzy USA i Związkiem Radzieckim. Trzech amerykańskich studentów postanawia spędzić wakacje w mroźnej Finlandii. Podczas turystycznej wyprawy przekraczają dla zabawy radziecką granicę i postanawiają szpiegować strażników. Konsekwencje ich szczeniackich wygłupów okazują się śmiertelnie poważne. Zostają schwytani i po bestialskim przesłuchaniu trafiają do piekła sowieckiego obozu pracy o zaostrzonym rygorze.

W latach 80. jednym z modniejszych tematów literackich i filmowych były napięte stosunki polityczne między dwoma mocarstwami. Powstało wówczas wiele fikcyjnych historii szpiegowskich odzwierciedlających tamtejsze nastroje i wydarzenia. Jedną z nich opowiada film "Arktyczna gorączka", którego akcja rozgrywa się na radzieckich terenach niedaleko fińskiej granicy. Główni bohaterowie to młodzi amerykańscy turyści złapani w pułapkę własnej beztroski i politycznej nieświadomości.

Reżyser Renny Harlin rozpoczął tym filmem swoją wielką karierę w Hollywood, która zaowocowała później wieloma kasowymi przebojami. W 1988 r. zrealizował ciekawy horror zatytułowany "Prison" z Viggo Mortensenem (aktor kojarzony obecnie z postacią walecznego Aragorna w kinowym hicie "Władca Pierścieni") w roli głównej. Największą jednak sławę Harlin zdobył jako reżyser drugiej części "Szklanej pułapki", w której Bruce Willis na dobre ugruntował swoją pozycję jednej z największych gwiazd światowego kina. Trzy lata później Harlin zaprosił do swojego kolejnego filmu pt. "Na krawędzi" również wielkie nazwiska: Sylvestra Stalone, najbardziej znanego z filmowego cyklu "Rambo" i "Rocky", Johna Lithgowa, uwielbianego przez fanów telewizyjnego serialu "Trzecia planeta od Słońca", i Janine Turner, gwiazdę "Przystanku Alaska". Film "Na krawędzi" określił Renny'ego Harlina jako jednego z największych twórców lubianego przez widzów gatunku kina akcji, a jego dzieło zostało nominowane w trzech kategoriach do nagrody Oscara w 1994 r. Po dwóch latach pojawił się kolejny hit Harlina - "Długi pocałunek na dobranoc" z rewelacyjną Geeną Davis i charyzmatycznym Samuelem L. Jacksonem. Najnowszym jego obrazem jest natomiast thriller kryminalny "Mindhunters" z udziałem Vala Kilmera i Christiana Slatera zrealizowany w 2004 r.

Główne role w "Arktycznej gorączce" zagrali młodzi i bardzo obiecujący aktorzy. Jednak największą gwiazdą wśród nich jest syn ekranowego mistrza wschodnich sztuk walki Chucka Norrisa - Mike Norris. Podobnie jak ojciec, wyspecjalizował się on w spektakularnych scenach walk i początkowo poświęcił się profesji kaskadera. Szybko zasmakował w aktorstwie, bo już w latach 1993-2000 pojawił się w aż 8 epizodach słynnego serialu "Strażnik Teksasu", w którym jego ojciec grał tytułową postać. W 1999 r. wystąpił także w "Delta Force One: The Lost Patrol" jako sierżant Mike Morton, a w 2003 r. ponownie spotkał się na planie ze swoim ojcem w "The Bells of Innocence".

Informacje

Arktyczna gorączka (Born American) © 1986 Cinema Group

Gatunek sensacja

Czas 93 minuty

Reżyseria Renny Harlin

Scenariusz Renny Harlin, Markus Selin

Zdjęcia Henrik Paersch

Muzyka Richard Mitchell

Obsada Mike Norris, David Coburn, Steve Durham, Markku Blomqvist, Sari Havas, Laura Heimo, Mats Helge, Antti Horko i inni

Kraj i rok produkcji USA/Finlandia, 1986

Wydanie DVD

Dźwięk DD 5.1: angielski DD 5.1: polski lektor (Tomasz Orlicz)

Napisy polskie

Obraz kolorowy

Format 1,33:1

Płyta jednostronna, dwuwarstwowa

Dodatki zwiastuny DVD

Nasz film w skrócie

Czasy Zimnej Wojny pomiędzy USA i Związkiem Radzieckim. Trzech amerykańskich studentów postanawia spędzić wakacje w mroźnej Finlandii. Dla zabawy przekraczają radziecką granicę i bawią się w szpiegowanie strażników. Konsekwencje szczeniackich wygłupów okazują się jednak śmiertelnie poważne...

Trzymający w napięciu film akcji Renny'ego Harlina - twórcy takich kinowych przebojów jak "Szklana pułapka 2" czy "Długi pocałunek na dobranoc". Pełna scen walki i pościgów fabuła łączy się z dobrze pokazanymi realiami totalitarnego ZSRR.

Jak przeglądać płytę z wydania z VCD?

Użytkownik może uruchomić dowolny zwiastun filmowy zapisany na naszej płycie dzięki funkcjom interaktywnego menu. Służą do tego klawisze numeryczne pilota (1, 2, 3...) od DVD. W niektórych modelach odtwarzaczy (np. Sony) wybrany numer trzeba potwierdzić przyciśnięciem klawisza PLAY lub OK. Czasem jest wymagane także ustawienie w opcjach możliwości wprowadzania z pilota numerów dwucyfrowych. Powrót do menu odbywa się po naciśnięciu przycisku RETURN. Ważne jest też, aby odtwarzacz DVD był kompatybilny ze standardem Compact Disc Digital Video (Video CD) 2.0, co praktycznie ma miejsce we wszystkich modelach obecnych na rynku.

Płytę można także odtworzyć w komputerze z czytnikiem CD-ROM lub DVD.

Minimalne wymagania sprzętowe dla komputera PC to: procesor Pentium MMX 166 MHz, 32 MB RAM, czytnik CD-ROM, karta dźwiękowa 16-bitowa, karta graficzna 2 MB, system operacyjny Windows 9x/NT 4.0/2000/XP/nowszy, zainstalowany Internet Explorer i Windows Media Player. Komputer Macintosh musi mieć zainstalowaną aplikację QuickTime Player z rozszerzeniem QuickTime MPEG Extension.


Zobacz również