Audigy2 Platinum eX

Sound Blaster Audigy2 w wersji Platinum eX bardziej przypomina element zestawu kina domowego niż kartę dźwiękową.

Sound Blaster Audigy2 w wersji Platinum eX bardziej przypomina element zestawu kina domowego niż kartę dźwiękową.

Audigy2 była pierwszą kartą dźwiękową na rynku, która otrzymała certyfikat THX nadawany przez laboratoria Lucasfilm. Tak jak to miało miejsce w przypadku wcześniejszych modeli, tak i teraz, po kilku miesiącach od premiery najnowszego dzieła Creative'a, na rynek trafiła najlepsza wersja dźwiękowej karty, przeznaczona dla najbardziej wymagających klientów. Czym różni się ona od prostszych modeli? Po pierwsze, większość jej komponentów zainstalowano w zewnętrznej obudowie, którą łączy się z właściwą kartą dźwiękową specjalnym interfejsem.

W przeszłości zewnętrzne moduły kart serii Sound Blaster pozwalały na ich montaż we wnęce obudowy przeznaczonej dla dużej stacji dyskietek lub napędu optycznego. Tym razem jest inaczej. Duża srebrnoczarna obudowa jest samodzielnym elementem, który można postawić pionowo obok komputera lub też położyć w poziomie. Możliwości kart Audigy2 są imponujące, warto więc pokrótce przybliżyć ich najciekawsze cechy. Dla kinomanów ważną informacją będzie sprzętowe dekodowanie ścieżek Dolby Digital EX. Gracze ucieszą się zapewne z zaawansowanych algorytmów tworzenia wrażeń przestrzennych w grach - EAX Advanced HD.

Pilot dołączany w komplecie jest ergonomiczny i pozwala na sterowanie wszystkimi najistotniejszymi funkcjami aplikacji współpracujących z kartą. Jego obecność to duży plus na korzyść karty w wersji Platinum eX.

Pilot dołączany w komplecie jest ergonomiczny i pozwala na sterowanie wszystkimi najistotniejszymi funkcjami aplikacji współpracujących z kartą. Jego obecność to duży plus na korzyść karty w wersji Platinum eX.

Dla wszystkich istotne są natomiast wysokiej klasy przetworniki analogowo-cyfrowe 24-bit./192 kHz. Jeśli ktoś ma ochotę, to Audigy2 pozwala mu nawet na odsłuch płyt DVD-Audio. Warto więc postarać się o zestaw głośników odpowiednio wysokiej jakości. Do wersji Platinum eX można podłączyć mnóstwo urządzeń towarzyszących. Pozwalają na to m.in. wejścia i wyjścia cyfrowe elektryczne i optyczne, porty MIDI, mikrofonowe, liniowe itd. Nie zabrakło też gniazd FireWire (aż 4!), co zwalnia posiadaczy kamer cyfrowych z konieczności zaopatrzenia się w dodatkowy sprzęt do zrzucania filmów bezpośrednio na dysk komputera.

Nie mniej ważnym elementem co sprzęt jest w Platinum eX oprogramowanie. Aplikacje są perfekcyjnie dopracowane pod względem użytkowym. Wyliczanie wszystkich zajęłoby kolejną stronę. Pamiętajmy jednak, że do dyspozycji mamy narzędzia do przegrywania i retuszu nagrań z płyt analogowych oraz źródeł cyfrowych, odtwarzacz płyt DVD-Audio, narzędzia do konwersji plików na różne formaty itd.

Informacje

Typ karta dźwiękowa

Cena 965 zł

Dystrybutor Creative Labs, http://www.creative.pl

Funkcje dekodowanie DPL I, DD 6.1 EX, CMSS2 (symulacja dźwięku przestrzennego dla nagrań stereo), EAX HD, regulacja częstotliwości odcięcia dla subwoofera, redukcja szumów przy dokonywaniu nagrań, SVM (wyrównywanie poziomu głośności dla nagrań odtwarzanych z różnych źródeł)

Złącza analogowe do podłączenia komputerowego typu 6.1, wejścia i wyjścia cyfrowe (optyczne i elektryczne), liniowe, 4 FireWire, port joysticka, mikrofonowe, wejście i wyjście MIDI, słuchawkowe


Zobacz również