Baza za darmo

Bazy danych to temat omijany przez wielu szerokim łukiem, a szkoda. Odrobina wiedzy i bezpłatne oprogramowanie wystarczą do zbudowania bazy danych z prawdziwego zdarzenia.

Bazy danych to temat omijany przez wielu szerokim łukiem, a szkoda. Odrobina wiedzy i bezpłatne oprogramowanie wystarczą do zbudowania bazy danych z prawdziwego zdarzenia.

Z tą dziedziną informatyki większość z nas styka się tylko w charakterze użytkownika. Nawet poczciwy Microsoft Access nie cieszy się specjalną popularnością, do tworzenia listy i spisów częściej używamy arkusza kalkulacyjnego czy nawet zwykłego edytora tekstu. Te ostatnie, oczywiście, też można traktować jako swoiste bazy danych, ale nie da się ukryć, że znacząco różnią się od klasycznych relacyjnych baz danych, z tabelami, relacjami i wyszukiwaniem opartym na języku SQL. Relacyjne bazy danych nieodłącznie związane są z architekturą klient-serwer. Serwer bazy danych zarządza przechowywanymi informacjami i udostępnia programom klienckim możliwość przeglądania i edycji danych. Z relacyjnej bazy danych może jednocześnie korzystać ogromna liczba użytkowników (np. internautów odwiedzających sklep WWW), stąd podział na część serwera i część klienta okazuje się niezbędny. W wypadku takiej bazy, jak przykładowy sklep internetowy, serwerem jest najczęściej baza MySQL, łącząca się z programami klienckimi przez serwer WWW . Programy klienckie zaś to po prostu przeglądarki internetowe, korzystające z formularzy udostępnianych przez serwer WWW.

PhpMyAdmin to jedno z najpopularniejszych narzędzi do administrowania bazą MySQL.

PhpMyAdmin to jedno z najpopularniejszych narzędzi do administrowania bazą MySQL.

Relacyjne bazy danych mogą być z powodzeniem budowane także w domowym zaciszu i służyć pojedynczemu użytkownikowi, zwłaszcza w wypadku dużych zbiorów danych. Jeśli prowadzisz małą firmę, a lista klientów zawiera kilkaset pozycji, warto zamienić spis adresów edytowany w Notatniku na bazę danych z prawdziwego zdarzenia. Jeśli wykonujesz usługi serwisowe, np. naprawiasz komputery, baza danych ewidencjonująca wszystkie prace staje się wręcz niezbędna: możesz dzięki niej np. błyskawicznie wyszukać najbardziej awaryjne urządzenia. Oczywiście, są dziesiątki programów, będących specjalizowanymi bazami danych, służącymi do określonych celów. Książki adresowe, programy księgowe, różnego typu organizery, a nawet aplikacje do ewidencji domowych wydatków oparte są na bazach danych. Często jednak potrzebujesz specyficznego rodzaju bazy danych, takiego, którego nie znajdziesz w gotowych produktach. Warto się wówczas pokusić się o własne, autorskie rozwiązanie. Można je utworzyć kilkoma kliknięciami w Microsoft Accessie czy FileAmigo LE, ale możesz też uruchomić porządną bazę np. na serwerze MySQL, z dostępem przez przeglądarkę internetową. Najbardziej zaś cieszy to, że większość potrzebnych narzędzi jest bezpłatna.

MySQL

To niezwykle popularna obecnie baza danych, powszechnie używana jako podstawa serwisów WWW . Wystarczy przejrzeć ofertę usług hostingowych kilku pierwszych z brzegu firm, a wybór MySQL do budowania stron WWW opartych na bazie danych okaże się oczywisty. Nawet jeśli chodzi o bazę danych dostępną wyłącznie z jednego, domowego komputera, warto rozważyć dostęp do MySQL przez działający lokalnie serwer WWW (Apache) z obsługą PHP. Jest bardzo wiele rozwiązań i gotowych skryptów - także bezpłatnych, które mogą posłużyć nie tylko do zbudowania serwisu WWW, ale też domowej bazy danych z dostępem przez przeglądarkę. Taki pomysł na pierwszy rzut oka niepotrzebnie komplikuje sytuację, ale w praktyce okazuje się, że złożenie bazy danych z gotowych komponentów: serwera MySQL, serwera WWW i wybranych skryptów to kwestia kilku godzin. Takie rozwiązanie ma jeszcze inne zalety. Gdy w przyszłości zechcesz podzielić się swoją bazą danych ze światem, nie będzie to wymagać praktycznie żadnej dodatkowej pracy. W dodatku masz okazję poznać jedno z najpopularniejszych narzędzi do budowania dużych serwisów WWW, co w przyszłości przyniesie wymierne korzyści.

MySQL już dawno przestał być traktowany jako mała baza danych do hobbystycznych projektów. Znane są projekty, w których serwer MySQL utrzymuje bazy danych składające się z 60 tysięcy tablic i ok. 5 miliardów rekordów. Teoretyczny limit rozmiaru pojedynczej tablicy w MySQL wynosi - uwaga! - 263 bajtów (8 milionów terabajtów). Siłą MySQL jest doskonała współpraca z różnymi językami, od C/C++ po najczęściej chyba używany PHP, i dostępność do praktycznie wszystkich systemów operacyjnych.

Pierwsze kroki z MySQL, zwłaszcza dla początkującego twórcy baz danych, mogą być dość trudne. Podstawowy produkt, o którym myślimy, mówiąc MySQL, to serwer bazy danych. Zainstalowanie i uruchomienie serwera jest banalnie proste, ale utworzenie nawet prostej bazy danych wymaga wiedzy i doświadczenia. Początkującym polecamy przetestowanie możliwości MySQL w jednym z wielu bezpłatnych systemów zarządzania treścią stron WWW, np. PHP-Nuke. Warto też zainstalować skrypt PHPMyAdmin, będący doskonałym narzędziem do administrowania bazą danych przez przeglądarkę WWW.

Informacje http://www.mysql.com

DBDesigner 4

DBDesigner 4 jest świetnym bezpłatnym narzędziem do projektowania baz danych.

DBDesigner 4 jest świetnym bezpłatnym narzędziem do projektowania baz danych.

Ten uniwersalny program do projektowania baz danych, całkowicie bezpłatny (rozpowszechniany jako open source), może być użyty do projektowania struktury bazy, a także do przygotowywania skomplikowanych kwerend w SQL. Współpracuje z praktycznie dowolnym systemem bazodanowym, a własne projekty przechowuje w formacie XML, toteż dość łatwo jest przekonwertować projekt z DBDesignera na dowolny inny format. Aplikacja okazuje się szczególnie przydatna osobom korzystającym z bazy MySQL: obsługuje wszystkie typy danych używane w MySQL wraz ze wszystkimi opcjami. Przygotowany w DBDesigner 4 projekt bazy danych może być natychmiast wyeksportowany do postaci SQL, ale aplikacja potrafi także pobierać strukturę bazy danych i przekształcać ją na graficzny projekt tabel.

DBDesigner 4 spełnia wszystkie wymagania, jakie można stawiać programowi do projektowania małych i średnich baz danych (składających się z ok. 100-200 tabel). Ten bezpłatny produkt może okazać się świetnym dodatkiem do warsztatu webmastera, usprawniającym budowanie dużych serwisów WWW opartych na bazach danych. Aplikacja nie jest też trudna w obsłudze, a interfejs, wyraźnie wzorowany na... Adobe Photoshop, sprawdza się zaskakująco dobrze. Większość czynności podczas tworzenia tabel i relacji polega na przeciąganiu i upuszczaniu kolejnych elementów, praca z projektem bazy przypomina tworzenia grafiki wektorowej z gotowych elementów. Świetnie rozwiązano również budowanie kwerend: po włączeniu trybu edycji zapytań wystarczy kliknąć tabelę i wybrać opcje z graficznego menu. Oczywiście tworzenie skomplikowanych kwerend wymaga przede wszystkim doskonałej znajomości SQL i najlepsze nawet wizualne udogodnienia tego nie zmienią, chociaż narzędzia dostępne w DBDesigner 4 naprawdę się przydają. Program wyposażono też w bardzo szczegółową dokumentację - warto do niej zajrzeć, zwłaszcza rozpoczynając z nim pracę.

Informacje http://www.fabforce.net/dbdesigner4

Kexi

Kexi zapowiada się bardzo obiecująco, ale w obecnej postaci może być wykorzystany wyłącznie do nauki.

Kexi zapowiada się bardzo obiecująco, ale w obecnej postaci może być wykorzystany wyłącznie do nauki.

Kexi to bezpłatna baza danych, początkowo rozwijana jako część pakietu Koffice, a obecnie uznawana za samodzielny produkt. Nadal dostępna jest wyłącznie w testowej wersji beta, w której wciąż brak wielu potrzebnych opcji. Działa stabilnie i może być z powodzeniem wykorzystana do budowy prostych baz danych, a na pewno do nauki tworzenia tabel, relacji i formularzy, zwłaszcza że oferuje wizualne środowisko pracy, podobne do tego, które znamy np. z Accessa. Co ciekawe, w intensywnych pracach nad Kexi bierze udział polska firma OpenOfficePL, znana ze sprzedaży pudełkowej dystrybucji pakietu OpenOffice. Polską wersję można pobrać z Internetu, chociaż jest uboższa m.in. o szablony projektów, które znajdziesz w wersji pudełkowej.

Kexi współpracuje z różnymi serwerami bazodanowymi, w tym MySQL, SQLite, PostgreSQL. Pozwala "oswoić" zaawansowane bazy danych, ale za jego pomocą utworzysz też proste bazy plików, np. typowe spisy krążków CD, książek czy adresów i telefonów. Co ważne, z programu możesz korzystać w wielu systemach operacyjnych, m.in. różnych dystrybucjach Linuksa, Windows, a nawet MacOS X.

Praca z Kexi to czysta przyjemność: ładny, przyjazny interfejs pomoże utworzyć bazę danych nawet osobom, które z tego typu oprogramowaniem mają do czynienia po raz pierwszy. Niestety, wciąż brak wielu narzędzi, pozostaje więc - przynajmniej w wersji 0.1 beta 5 - programem wyłącznie do nauki.

Informacje http://www.kexi-project.org , http://www.kexi.pl

FileAmigo LE 6.0.6

FileAmigo LE 6.0.6 to bardzo prosty program, odpowiedni dla początkujących.

FileAmigo LE 6.0.6 to bardzo prosty program, odpowiedni dla początkujących.

FileAmigo może stanowić świetne wprowadzenie do tematyki baz danych. To bardzo prosta baza danych, odpowiednia do domowego użytku. Możesz utworzyć nową na podstawie jednego z proponowanych szablonów (np. książka adresowa, lista klientów, projekty do wykonania itd.). Bazy w FileAmigo są maksymalnie uproszczone, składają się bowiem tylko z jednej tablicy, ale w ten sposób oswoisz się z typowymi dla baz danych pojęciami i narzędziami, jest nawet opcja generowania raportów. Co ciekawe, raporty są tworzone w HTML-u i wyświetlane w domyślnej przeglądarce.

Każda baza może zostać wyeksportowana do arkusza Excela lub pliku CSV, możesz także zapisać wszystkie dane z bazy w postaci dokumentu Microsoft Word. Są również bardziej rozbudowane wersje programu FileAmigo, niestety, już komercyjne. Jeśli do tej pory nie miałeś w ogóle do czynienia z bazami danych, warto najpierw sięgnąć po FileAmigo LE 6.0.6, aby później przejść do bardziej zawansowanych narzędzi.

Informacje http://www.fileamigo.com


Zobacz również