BenQ MP610

Tani projektor DLP, który producent reklamuje jako urządzenie i do prezentacji, i do kina domowego.

Tani projektor DLP, który producent reklamuje jako urządzenie i do prezentacji, i do kina domowego.

W ofercie BenQ pojawił się pierwszy projektor DLP z oznaczeniem MP (Multi Purpose - tzn. wielozadaniowy). MP610 jest przedstawicielem nowej grupy urządzeń przeznaczonych zarówno do kina domowego, jak i zastosowań biurowych. Stylistyka projektora jest elegancka. Wykonaną z dobrych materiałów obudowę pokryto czarnym, błyszczącym lakierem. Wszystkie gniazda podłączeniowe umieszczono na jej tylnej ściance. W MP610 zastosowano przetwornik DLP o proporcjach 4:3 i rozdzielczości SVGA (800 x 600 pikseli). Biurowe przeznaczenie urządzenia zdradza wysoka jasność wynosząca aż 2000 ANSI lumenów. Nie oznacza to, że generowany jest zbyt jasny obraz, lecz w trybie kinowym, będącym jednym z dostępnych predefiniowanych ustawień, można oglądać filmy nawet w nasłonecznionym pomieszczeniu.

Pilot płaski, przeciętnie wygodny, wyposażony w niewielką liczbę przycisków.

Pilot płaski, przeciętnie wygodny, wyposażony w niewielką liczbę przycisków.

Ostrość i powiększenie obrazu regulowane są ręcznie za pomocą pierścieni umieszczonych na obiektywie. Niestety, zoom jest tylko symboliczny - 1:1,15, a i sam obiektyw do dobrych nie należy. Trudno dobrze ustawić ostrość - pierścienie nie działają precyzyjnie, a obraz nie jest wyświetlany równomiernie (rozmycie w narożnikach ekranu) - takich defektów nie miał testowany przez nas wcześniej, z tego samego przedziału cenowego, model kinowy PE5120 (KD 9/2005). Natomiast urządzenie bardzo dobrze odwzorowuje barwy. Kolory są naturalne, a przejścia tonalne płynne. Czerń jest głęboka, lecz szarości są przeciętnie zróżnicowane. W ciemnych scenach nie ma pełnej czytelności szczegółów. Detaliczność obrazu nie jest mocną stroną projektora BenQ. Urządzenie "rysuje obrazy grubą kreską", co jest wynikiem i niskiej rozdzielczości przetwornika, i zastosowania przeciętnej jakości optyki. Dostępnych regulacji obrazu jest stosunkowo niewiele (są jedynie dwa tryby proporcji ekranu: 4:3 i 16:9). Projektor wyposażono w 5-segmentowe koło filtrujące obracające się z niewielką prędkością 2x, słabo ograniczające występowanie tzw. efektu tęczy. Niewątpliwą zaletą MP610 jest to, że pracuje cicho - nawet w trybie wysokiej jasności.

Informacje

Typ projektor DLP 4:3

Dystrybutor BenQ http://www.benq.pl

Cena 3000 zł

Wymiary 23,8 x 9,4 x 28,3 cm

Waga 2,7 kg

Funkcje projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, korekta geometrii w pionie, tryb pracy ekonomicznej

Złącza S-Video, kompozyt, VGA, wyjście monitorowe VGA, USB, audio

Kontrast 2000:1

Jasność 2000 ANSI lumenów

Trwałość lampy 4000 godzin

Rozdzielczość 800 x 600

Głośność 26 dB

Dlaczego

Cicha praca, estetyczny wygląd i poprawne barwy. Słabej jakości obiektyw z niewielką regulacją zoomu, podstawowe ustawienia i przeciętna szczegółowość obrazu.

Główni rywale

Epson EMP-S3 3000 zł

Dobrze wykonany projektor LCD, oferujący zadowalającej jakości obraz.

BenQ PE5120 2800 zł

Dobrze wyposażony projektor DLP, oferujący doskonałej jakości obraz: spójny, z nasyconymi kolorami i dobrą czernią, ale z tzw. efektem tęczy.


Zobacz również