BenQ PB6100

Projektor przeznaczony do prezentacji biznesowych, który równie dobrze można zastosować w kinie domowym.

Projektor przeznaczony do prezentacji biznesowych, który równie dobrze można zastosować w kinie domowym.

Jednoprzetwornikowy projektor DLP BenQ PB6100, chociaż jest modelem biznesowym, w USA stał się przebojem sprzętu do kina domowego, bowiem w tym przypadku stosunek jakości do ceny jest niebywale wysoki. Za kwotę, jaką trzeba zapłacić za przeciętnej jakości telewizor o średniej przekątnej ekranu, można kupić solidny projektor, który przemieni pokój w prawdziwą salę kinową. Co ważne, nie trzeba się godzić na zbyt daleko idące kompromisy. PB6100 ma niemal same zalety. Obudowa wykonana jest z solidnych tworzyw, a system tuneli wentylacyjnych odprowadzających ciepło nagromadzone w obudowie został tak skonstruowany, że poziom hałasu wytwarzany przez ten element urządzenia jest naprawdę niski.

Pilot - płaski, wygodny w obsłudze, chociaż przydałby się dodatkowy klawisz do szybkiego przełączania proporcji obrazu.

Pilot - płaski, wygodny w obsłudze, chociaż przydałby się dodatkowy klawisz do szybkiego przełączania proporcji obrazu.

Współczynnik jasności w ANSI lumenach jest tu zaskakująco wysoki i wynosi 1500. Tak wysoka jasność nie jest oczywiście konieczna w kinie domowym, lecz jeśli chcemy oglądać filmy także w dzień, lub też przy nastrojowym delikatnym oświetleniu, to jasność oferowana przez model BenQ bardzo się przyda. Projektor wykonany jest w technologii DLP, a przetwornik pracujący w rozdzielczości SVGA (800 x 600 pikseli) generuje kontrast o współczynniku aż 2000:1.

Największą zaletą urządzenia są bardzo naturalnie prezentowane barwy oraz spójny obraz dający efekt niemal trójwymiarowości. To, co może przeszkadzać wymagającym kinomanom, to niewielka ilość gniazd przyłączeniowych. Oprócz wejścia VGA akceptującego także sygnał komponent (trzeba dokupić przejściówkę), znajdziemy także złącza S-Video oraz kompozyt. W zaawansowanym systemie kinowym to za mało. Do prostszych konfiguracji w zupełności wystarczy. Opłacalność zakupu tego modelu projektora zwiększa deklarowana przez producenta długa żywotność lampy projekcyjnej - 3000 godzin. Niestety, podstawowa wada DLP - efekt tęczy - jest niekiedy widoczna, mimo że do jej redukcji zastosowano czterobarwne koło filtrujące obracające się z 4-krotną prędkością. Takie wyposażenie nieczęsto się spotyka w modelach oferowanych w tak niskiej cenie.

Informacje

Typ projektor DLP 4:3

Cena 4700 zł

Dystrybutor BenQ

http://www.benq.pl

Wymiary 25,9 x 8,1 x 37,1 cm

Waga 2,5 kg

Funkcje stopklatka, zoom, projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, korekta geometrii w pionie, tryb pracy ekonomicznej, PIP (obraz w obrazie)

Złącza S-Video, kompozytowe, VGA (przyjmuje sygnał komponentowy)

Trwałość lampy do 3000 godz.

Kontrast 2000:1

Głośność 34 dB

Główni rywale

3M H10 7300 zł

Projektor LCD o stosunkowo dobrym kontraście i naturalnych barwach, bardzo cicho pracujący.

InFocus ScreenPlay 4800 7000 zł

Projektor DLP o doskonałym kontraście, wysokiej jasności i naturalnym odwzorowaniu barw. Cicha praca i długa żywotność lampy (4000 godzin).


Zobacz również