Bez względu na cenę

Prezentujemy zaawansowaną instalację kina domowego, wykonaną w stumetrowym apartamencie, która niejednego może zaszokować. Dlaczego? chociażby dlatego, że w niewielu mieszkaniach znajdzie się miejsce na zamontowanie aż trzech dużych ekranów plazmowych, a ponadto - koszt całej instalacji niemal dorównuje cenie mieszkania...

Prezentujemy zaawansowaną instalację kina domowego, wykonaną w stumetrowym apartamencie, która niejednego może zaszokować. Dlaczego? chociażby dlatego, że w niewielu mieszkaniach znajdzie się miejsce na zamontowanie aż trzech dużych ekranów plazmowych, a ponadto - koszt całej instalacji niemal dorównuje cenie mieszkania...

1 Ekran

63-calowy ekran może przemienić przestronne pomieszczenie w prawdziwą salę kinową.

63-calowy ekran może przemienić przestronne pomieszczenie w prawdziwą salę kinową.

W tak dużym pomieszczeniu nawet największy telewizor kineskopowy nie wyglądał na tyle efektownie, by sprostać wymaganiom właścicieli apartamentu. Ponieważ domownicy cenią sobie wygodę i komfort swobodnego oglądania obrazu także w słabo zaciemnionych pomieszczeniach, odrzucono możliwość zamontowania projektora. W tej sytuacji wybór padł na efektowny 63-calowy ekran plazmowy Fujitsu. Odbiornik, pomimo niecodziennych rozmiarów, oferuje wysoką rozdzielczość 1366 x 768 pikseli i zapewnia dobrą jakość obrazu również w nasłonecznionym pomieszczeniu. Zaś dzięki możliwości wyświetlania filmów w formacie panoramicznym (16:9) pomieszczenie bez trudu może przemienić się w małą salę kinową. Ważącą przeszło 90 kg plazmę zawieszono na specjalnie wzmocnionej i wytłumionej masami akustycznymi ścianie. Dzięki takiemu rozwiązaniu efektownie obudowany ekran staje się ozdobą salonu - o ile lubimy takie ozdoby... Dodatkowe 42-calowe ekrany plazmowe Panasonica zawieszono w sypialni i jadalni.

2 Głośniki

Kolumny kinowe ukryto w ścianie.

Kolumny kinowe ukryto w ścianie.

Aby zapewnić najlepszą i jak najbogatszą jakość dźwięku, system nagłaśniający rozbudowano do pełnego zestawu 7.1 zgodnego ze standardem THX. Rolę głośników frontowych oraz subwoofera pełni zestaw kolumn kinowych KCS. Do słuchania muzyki stereo służą głośniki Jamo Concert 11 podłączone do końcówki mocy NAD THX 218 - takie połączenie umożliwia osiągnięcie dźwięku wysokiej jakości i pozwala na bezproblemowe wypełnienie nim 50-metrowego pomieszczenia. Na pozostałe części zestawu składają się 4 kolumny wysokiej klasy surround Paradigm ADP Studio 470, a także dwudrożny surround back i kolumna centralna Jamo Concert. Aby sprzęt tak wysokiej jakości mógł pokazać pełny zakres swoich możliwości, wymaga zastosowania odpowiedniego okablowania. W prezentowanym zestawie wykorzystano przewody głośnikowe KCS-Van den Hul Clearwater, Jamo Van den Hul CS 122 oraz kable surround Straight Wire Chorus. Okablowanie ukryto w ścianach i podłodze, tak aby nie szpecić widocznych przestrzeni wokół sprzętu. Specyfika pomieszczenia wymagała specjalnego rozplanowania położenia poszczególnych elementów, co ma również duże znaczenie dla ostatecznej jakości otrzymywanego dźwięku. Ten aspekt nagłośnienia rozplanowano w początkowej fazie instalacji - wymagał on bowiem ustępstw również ze strony właścicieli.

3 Sprzęt

Na sprzęt przygotowano specjalne wnęki.

Na sprzęt przygotowano specjalne wnęki.

Wielki plazmowy ekran oraz potężny system nagłaśniający należało podłączyć do sprzętu o odpowiednio wysokich parametrach. Rozmiary apartamentu i przeróbki dokonane podczas remontu pozwoliły na zastosowanie złożonego wielosegmentowego systemu audiowizualnego i obudowanie go tak, by harmonizował z wystrojem pomieszczeń. Za jakość wyświetlanego obrazu i dekodowanego dźwięku odpowiadają dwa odtwarzacze: DVD Pioneer 565 i Kiss DP-508 - ten ostatni służy głównie do odtwarzania filmów DivX. Gospodarz apartamentu jest zdeklarowanym fanem wszelkich nowinek technicznych i multimedialnych - wzbogacił swój zestaw w odtwarzacze MD (Mini Disc) i DAT firmy Sony, odtwarzacz CD Pioneer PDS-06 i magnetowid S-VHS firmy JVC. Ważnym elementem instalacji, umożliwiającym odbiór programów radiowych i telewizyjnych, jest satelitarny tuner Cyfra + i tuner radiowy Sony ST-SA 5 ES. Całością zawiaduje wysokiej klasy procesor Audio/Video Sony. Tak jak w przypadku głośników, niezwykle istotnym elementem decydującym o właściwej pracy systemu jest zastosowanie odpowiedniej jakości okablowania. W tym przypadku zdecydowano się na wykorzystanie interkonektorów audio/video Ixos i Kimber. Całość zintegrowano z systemem oświetlenia i klimatyzacji oraz podłączono do sieci komputerowej, co umożliwia korzystanie z Internetu czy granie w ulubione gry bezpośrednio na głównym ekranie plazmowym.

Podsumowanie

Pomimo rozmachu i ciekawych urządzeń, jakie znalazły się w instalacji, widać w niej pewne niekonsekwencje i niedociągnięcia koncepcyjne. Zastosowano dobrą, a niekiedy bardzo dobrą elektronikę, lecz niestety zapomniano o rzeczy równie istotnej dla uzyskania dobrego brzmienia - adaptacji akustycznej pomieszczenia odsłuchowego. Wielkie płaskie płaszczyzny, jak choćby widoczna na zdjęciach podłoga wyłożona terakotą, nie sprzyjają uzyskaniu brzmienia o dobrze zarysowanej scenie dźwiękowej. Także odmienne konstrukcyjnie kolumny surround zdecydowanie różne do głównych kolumn przednich dodatkowo niekorzystnie wpływają na spójność sceny dźwiękowej. Nienaturalne dysproporcje można także zauważyć w konfiguracji przedniej ściany dźwiękowej. Kinowe kolumny KCS współpracują z miniaturowym na ich tle centralnym głośnikiem Jamo, a jak wiadomo to właśnie kolumna centralna w wielokanałowych nagraniach przez większą część filmu gra pierwsze skrzypce.

Opisywaną instalację wykonała firma BENEFIT Salon Audio-Video http://www.kinodomowe.lodz.pl

Założenia

Najważniejszym założeniem, jakie postawili przed sobą zarówno właściciele, jak i instalatorzy, było stworzenie zestawu na najwyższym poziomie. Koszty nie miały większego znaczenia . Instalacje przeprowadzono wraz z remontem całego apartamentu.

Główne pomieszczenie, o powierzchni 100 m<sup>2</sup>, podzielono na dwa 25-metrowe pokoje i 50-metrowy salon, w którym zamontowano większość sprzętu. Wszystkie kable, przewody i końcówki poprowadzono w specjalnie przerobionej ścianie albo pod podłogą. Na pierwszym planie umieszczono efektowne głośniki i serce całego zestawu: wysokiej jakości 63" ekran plazmowy . Tak duży i ciężki ekran (90 kg!) wymagał odpowiedniego mocowania do ściany.

Całość została zabudowana w piaskowcu stylizowanym na egipski. Funkcjonalność instalacji nie ogranicza się jedynie do jednego pomieszczenia. System zintegrowano z elektroniką w całym domu (m.in. z dwoma 42"ekranami plazmowymi w sypialni i jadalni . Wszystko dla wygody i komfortu domowników.

W najbliższym czasie właściciele zamierzają zmodernizować i jeszcze bardziej rozbudować część elektroniczną.

Zestaw zostanie rozszerzony o zintegrowany wzmacniacz Gryphon Callisto 2200, procesor Audio/Video Integra Research RDC 7.1, odtwarzacz DVD Integra Research RDV 1 i tuner satelitarny Humax PVR 9100.

Możliwe zmiany

W najbliższym czasie właściciele zamierzają zmodernizować i jeszcze bardziej rozbudować część elektroniczną.

Zestaw zostanie rozszerzony o zintegrowany wzmacniacz Gryphon Callisto 2200, procesor Audio/Video Integra Research RDC 7.1, odtwarzacz DVD Integra Research RDV 1 i tuner satelitarny Humax PVR 9100.

Zastosowany sprzęt:

Ekran plazmowy Fujitsu 63 XHA 30 - ok. 99000 zł

Procesor A/V Sony TA-E 9000 ES - ok. 8000 zł

Odtwarzacze Pioneer PD-S06 - ok. 3050 zł; Sony MDS-JA 50ES - ok. 5000 zł; Sony DTC-ZA5ES/D DAT - ok. 5200 zł; Pioneer DVD 565 - ok. 1500 zł; KISS DP-508 - 1870 zł

Ekrany plazmowe Panasonic 42 PA (2 sztuki) - ok. 32 000 zł

Tuner radiowy Sony ST-SA 5 ES - 2799 zł

Tuner satelitarny Cyfra +

Głośniki przednie Jamo Concert 11 - ok. 14000 zł

Głośniki surround Paradigm ADP STUDIO 470 (4 kolumny) - ok. 7600 zł; Jamo Concert Back - ok. 5000 zł.

Głośnik centralny Jamo Concert - ok. 3000 zł

Zestaw głośników kinowych KCS (2 frontowe i subwoofer) - ok. 15 000 zł

Magnetowid s-vhs JVC HM-HDS1 - 5999 zł

Końcówki mocy NAD THX 218 - 6 sztuk - ok. 36000 zł

Okablowanie do głośników KCS: Van den Hul Clearwater; Jamo: Van den Hul CS 122

Okablowanie do głośników surround Straight Wire Chorus

Okablowanie A/V Ixos i Kimber Kable

Łącznie - ok. 240 000 zł


Zobacz również