Bez znieczulenia

Jeśli zainstalujesz w swoim komputerze kilkaset aplikacji, system operacyjny może odmówić współpracy. Utrzymanie liczby programów na rozsądnym poziomie i efektywna ich deinstalacja to często ignorowane, a ważne sposoby zapewnienia wydajnej pracy Windows.

Jeśli zainstalujesz w swoim komputerze kilkaset aplikacji, system operacyjny może odmówić współpracy. Utrzymanie liczby programów na rozsądnym poziomie i efektywna ich deinstalacja to często ignorowane, a ważne sposoby zapewnienia wydajnej pracy Windows.

Powszechnie wiadomo, że nadmiar zainstalowanych aplikacji źle służy systemowi operacyjnemu. Zainstalowanie już kilkudziesięciu programów może powodować kłopoty. Instalacja kilkuset to prawie pewne problemy ze stabilnością i wydajnością systemu operacyjnego. Prędzej czy później trzeba się pożegnać z częścią zainstalowanych programów, pozostawiając tylko najbardziej potrzebne i najczęściej używane. Wiele aplikacji wyposażono w porządne narzędzia do deinstalacji, ale jest też cała masa oprogramowania, którego nie sposób się pozbyć w klasyczny sposób.

Źle odinstalowane oprogramowanie to prawdziwie toksyczny odpad. Niepotrzebne wpisy zaśmiecają Rejestr systemu, na twardym dysku mogą pozostawać zbyteczne pliki, nie mówiąc już o kłopotach ze współdzielonymi bibliotekami DLL. Dodatkowo, podczas startu systemu mogą być uruchamiane procesy związane z nieistniejącymi już aplikacjami, rozszerzenia plików przypisane błędnie usuniętemu programowi będą utrudniać życie, nie mówiąc już o niemożliwych do usunięcia, a jednocześnie nieaktywnych pozycjach w panelu Dodaj/Usuń programy.

Jak odinstalować oprogramowanie?

Dziwaczna pozycja w panelu Dodaj/Usuń programy (brak wielkości aplikacji) często oznacza kłopoty z deinstalacją.

Dziwaczna pozycja w panelu Dodaj/Usuń programy (brak wielkości aplikacji) często oznacza kłopoty z deinstalacją.

Z reguły zachęcamy czytelników do samodzielnego modyfikowania ukrytych ustawień systemu, wprowadzania zmian i zgłębiania tajników Windows. W przypadku procedury odinstalowywania aplikacji jest nieco inaczej. Tutaj najlepiej trzymać się sprawdzonych metod, dobrych i dla początkujących, i dla zaawansowanych.

1. Użyj standardowych narzędzi. W menu Start | Programy w grupie związanej z daną aplikacją z reguły znajdziesz także narzędzia do jej deinstalacji. Jeśli ich tam nie ma, przejdź do Panelu sterowania i otwórz Dodaj/Usuń programy. Tu powinieneś znaleźć pozycję odpowiadającą aplikacji, którą chcesz usunąć. Podczas deinstalacji należy uważnie czytać wszelkie komunikaty, zwłaszcza ostrzegające przed usuwaniem niektórych plików. Z pewnością klikanie przycisków Tak na wszystkie bez względu na treść komunikatu nie jest dobrym pomysłem!

2. Jeśli nie możesz usunąć aplikacji tradycyjną metodą, użyj jednego z opisanych dalej programów, które często są bardziej skuteczne od standardowych narzędzi Windows.

Zaskakująco regularnie zdarza się, że program został odinstalowany poprawnie, ale związana z nim pozycja wciąż tkwi w panelu Dodaj/Usuń programy. Tego typu "martwe dusze" nie są groźne, ale potrafią być irytujące. Za pomocą programów do deinstalacji pozbędziesz się i takich pozostałości.

Tego typu błąd to często skutek nieprawidłowego odinstalowania aplikacji, np. przez ręczne usunięcie folderu z dysku.

Tego typu błąd to często skutek nieprawidłowego odinstalowania aplikacji, np. przez ręczne usunięcie folderu z dysku.

3. Zwróć szczególną uwagę na aplikacje, które instalują się w nietypowy sposób. Dotyczy to zwłaszcza starszych programów, niemających własnych deinstalatorów. Wiele takich produktów podczas instalacji po prostu kopiuje pliki programu na twardy dysk, nie dokonując innych zmian w systemie. Jeśli jesteś pewien, że masz do czynienia z takim przypadkiem (ale tylko wtedy), możesz po prostu usunąć cały folder z dysku.

4. Pamiętaj, że niektórych elementów nie będziesz mógł odinstalować! Internet Explorer to integralna część systemu operacyjnego Windows, nie masz możliwości pozbycia się przeglądarki Microsoftu tak, jak innych aplikacji.

5. Całkowicie ręczna deinstalacja oprogramowania to pracochłonne zajęcie. Aplikacje do Windows wykorzystują Rejestr systemu, umieszczając dane w różnych jego miejscach. Samodzielne ich odnalezienie i usunięcie często jest niemożliwe, zwłaszcza że jedyną pomocą mogą służyć nieliczne nieoficjalne poradniki dostępne w Internecie. W praktyce nie warto ręcznie usuwać aplikacji. Przynosi to więcej szkody niż pożytku.

6. Po większych porządkach w oprogramowaniu zainstalowanym w systemie warto użyć aplikacji do porządkowania i kompaktowania Rejestru. System operacyjny po takiej operacji będzie działał zauważalnie sprawniej!

Wielu użytkowników stosuje inne metody instalowania i usuwania oprogramowania. Niektórzy wykorzystują narzędzie do przywracania systemu, dostępne w Windows XP. To dobry sposób, ale ma poważne ograniczenia. Jeśli po zainstalowaniu aplikacji wprowadzisz kolejne zmiany w systemie (zainstalujesz inne programy, zmodyfikujesz Rejestr, zaktualizujesz przeglądarkę), to będą one stracone, jeśli odinstalujesz program metodą przywrócenia systemu. Alternatywnym, choć podobnym sposobem jest tworzenie obrazów partycji za pomocą takich programów, jak Norton Ghost, True-Image lub DriveImage. Warto wtedy podzielić dysk na przynajmniej trzy partycje. Pierwsza zawierać będzie system operacyjny i aplikacje, druga - dokumenty i pliki, trzecia - archiwa, w tym obrazy pierwszych dwóch partycji. Przywracanie systemu na podstawie obrazu partycji jest metodą prostą i skuteczną, ale ma podobne wady, jak wspomniane wcześniej przywracanie systemu zaimplementowane w Windows XP. Korzystanie z obrazów partycji ma też dodatkową zaletę - zmusza użytkownika do archiwizacji danych, o której wielu z nas zapomina.

Add/Remove Plus 2004

Bezsprzeczną zaletą tej aplikacji jest jej prostota. Na dobrą sprawę interfejs programu niewiele różni się od standardowego panelu Dodaj/Usuń programy. Wystarczy wybrać program z listy i kliknąć przycisk Uninstall. Przed rozpoczęciem deinstalacji warto rzucić okiem na status danej aplikacji (w lewej części okna Add/Remove Plus 2004). Zielony "ptaszek" oznacza, że dana aplikacja nie powinna sprawiać kłopotów podczas usuwania. Jeśli jednak zobaczysz ostrzegawczy wykrzyknik, to znak, że mogą być trudności (np. nie został odnaleziony domyślny program deinstalacyjny). Add/Remove Plus 2004 nie oferuje dodatkowych narzędzi, a niektóre opcje, np. Edit Program Details czy New Program, są mało przydatne. Mimo to warto go zastosować, nawet jako dodatkowy deinstalator podczas większych porządków. Niestety, podobnie jak większość prezentowanych aplikacji, program nie ma polskiej wesji językowej.

Informacje http://www.aurelitec.com

Cena 20 USD

Advanced Unistaller PRO 2004

Bardzo interesujący produkt, w którym znajdziesz zestaw kilkunastu przydatnych narzędzi systemowych (np. do optymalizacji Rejestru), nie tylko do deinstalacji programów. Opcje usuwania aplikacji prezentują się zresztą bardzo dobrze. Możesz wybrać standardową deinstalację, usunięcie "martwej duszy", a nawet wymuszone usunięcie z listy programów (bez deinstalacji) wpisu aplikacji, która wydaje się wciąż poprawnie zainstalowana. To ostatnie działanie rzadko bywa sensowne, ale Advanced Uninstaller PRO 2004 daje i taką możliwość. Intrygującą nowinką jest udoskonalony odpowiednik systemowego Kosza - możesz za jego pomocą nie tylko usuwać pliki czy foldery, ale też deinstalować aplikacje - wystarczy "wrzucić" skrót do aplikacji do kosza wyświetlonego za pomocą opcji Drag&Drop Uninstall. Autorzy programu wiele wysiłku poświęcili też graficznej stronie swojej aplikacji. Możesz wybrać jeden z aż 28 graficznych stylów okien i przycisków!

Informacje http://www.innovative-sol.com

Cena 23,50 EUR


Zobacz również