Bezprzewodowe 2 w 1

Porównaliśmy kartę WLAN-GPRS Sony Ericssona z pierwszym na świecie tego typu rozwiązaniem firmy Nokia. Co okaże się lepszym rozwiązaniem do notebooka?

Porównaliśmy kartę WLAN-GPRS Sony Ericssona z pierwszym na świecie tego typu rozwiązaniem firmy Nokia. Co okaże się lepszym rozwiązaniem do notebooka?

Coraz więcej notebooków działa w technologii Centrino, dzięki czemu nabywcy od razu mogą korzystać z sieci bezprzewodowych. Pozostali, chcąc na przykład w centrum handlowym podłączyć się do Internetu przez infrastrukturę Ery, Plusa czy innego operatora sieci bezprzewodowej, będą musieli kupić kartę WLAN do swojego laptopa. Z uwagi na małą liczbę hot-spotów, poza ich zasięgiem trzeba korzystać z GPRS-u. Wykorzystanie pakietowej transmisji danych przy użyciu telefonu komórkowego (nawet z modułem Bluetooth) jest mało wygodne, dlatego m.in. Nokia czy Sony Ericsson wyprodukowały modemy GPRS w formacie PC Card. Ostatecznie dla zwiększenia wygody użytkownika modem GPRS połączono z kartą WLAN w jedno urządzenie. Postanowiliśmy porównać rozwiązanie oferowane przez Nokię (model D211) oraz Sony Ericsson (GC79).

Przetestowaliśmy wydajność kart i jakość ich działania w trybie WLAN oraz GPRS.

Podobieństwa i różnice

GC79 - drugi już model Sony Ericssona, tym razem z obsługą WLAN.

GC79 - drugi już model Sony Ericssona, tym razem z obsługą WLAN.

Po zainstalowaniu aplikacji dołączanych do GC79 i D211 okazuje się, że możliwości obu programów są zbliżone. Informują o poziomie sygnału punktu dostępowego, wyświetlają listę osiągalnych sieci i liczbę przesłanych pakietów. Łatwa okazuje się również diagnostyka kart. Obie aplikacje pozwalają na użycie kluczy WEP.

Między obsługą obu kart jest jedna zdecydowana różnica. Nokia D211 może działać albo w trybie WLAN, albo GPRS. Jest to na pierwszy rzut oka naturalne, gdyż niemożliwy jest dostęp do Internetu z dwóch źródeł jednocześnie. Wyjście z zasięgu sieci WLAN oznacza jednak konieczność ręcznego uaktywnienia GPRS-u, co jest uciążliwe. W Sony Ericssonie na czas korzystania z sieci WLAN sesja GPRS zostaje zawieszona, a po opuszczeniu strefy WLAN wznowiona i to jest rozwiązanie optymalne. Przełączenie się pomiędzy sieciami jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy operator WLAN/GSM obsługuję tę funkcję.

Zasięg

Po raz pierwszy umieszczono na jednej karcie moduł GPRS i WLAN - Nokia D211.

Po raz pierwszy umieszczono na jednej karcie moduł GPRS i WLAN - Nokia D211.

Do poprzedniej wersji Sony Ericsson GC79, czyli GC75, będącej jedynie modemem GPRS, można było dołączyć zewnętrzną antenę, co poprawiało odbiór sygnału. W GC79 zrezygnowano z tego rozwiązania, podobnie jak w Nokii. Ponieważ wejście na PC Card znajduje się z boku notebooka, czyli niedaleko klawiatury, to podczas pisania łatwo zasłonić antenę. W Nokii powoduje to znaczne pogorszenie odbioru sygnału GSM, co często prowadzi do zerwania połączenia, oraz niewielką zmianę, gdy korzystasz z WLAN. Sony Ericsson GC79 wypada dużo lepiej, jeżeli chodzi o odbiór sygnału GSM, i nieznacznie lepiej, czyli w tym przypadku po prostu idealnie, biorąc pod uwagę WLAN.

W praktyce

Sprawdziliśmy wydajność obu kart, najpierw pobierając, przy pełnym zasięgu, plik 1,8 MB przez GPRS, a następnie serię plików o łącznej objętości 30 MB, korzystając z sieci WLAN. Ściąganie pliku zajęło karcie Nokii 7 min i 38 s, a modelowi GC79 6 min i 13 s. Również w przypadku WLAN Sony Ericsson okazał się wydajniejszy (4 min i 15 s) od D211 (4 min i 45 s).

Sony Ericsson GC79 to zdecydowany zwycięzca naszego porównania. Zasłonięcie anteny nie pogarsza jego pracy w takim stopniu, jak Nokii, a transfer plików szybszy. Cena obu urządzeń jest zbliżona.

Na koniec warto wiedzieć, że zarówno Sony Ericsson GC79, jak i Nokia D211 to urządzenia przeznaczone wyłącznie do transmisji danych, bez obsługi połączeń głosowych.

Platforma testowa

Jako punkt dostępowy posłużył Actiontec Wireless-Ready Gateway dostarczony przez firmę AB,

tel. (71) 3240500, http://www.ab.com.pl .Połączenie GPRS testowaliśmy dzięki uprzejmości PTC Era, http://www.era.pl


Zobacz również