Bezprzewodowe miejsce pracy

Czas na porządek wokół komputera! Dzięki technologii bezprzewodowej znikną stosy kabli, a strony internetowe będziesz mógł przeglądać na ekranie notebooka na przykład na balkonie.

Czas na porządek wokół komputera! Dzięki technologii bezprzewodowej znikną stosy kabli, a strony internetowe będziesz mógł przeglądać na ekranie notebooka na przykład na balkonie.

Bezprzewodowe sieci LAN to w tej chwili prawdziwy przebój. Wybór potrzebnych urządzeń jest proporcjonalnie duży, a ich ceny ciągle spadają. Nie do przecenienia jest przy tym wprowadzenie nowszego i szybszego standardu 802.11g. Jednocześnie nadal korzysta się z technologii Bluetooth i podczerwieni (zob. artykuł "Najważniejsze standardy WLAN" na str. 24).

W tym artykule omówimy wymagania, jakie stawiają poszczególne techniki. Jeżeli na przykład zależy ci przede wszystkim na bezprzewodowym korzystaniu z Internetu na notebooku, zapoznaj się szczegółowo z punktem 4. Jeżeli z kolei interesują cię wydruki z przenośnego komputera bez uciążliwego przełączania kabli, potrzebne informacje znajdziesz w punkcie 2. Niektóre aspekty omówione są w oddzielnych, bardziej szczegółowych tekstach.

Bezprzewodowa klawiatura i mysz - więcej miejsca na biurku

Bogaty wybór bezprzewodowych klawiatur i myszy sprawia, że dziś łatwiej o więcej miejsca i porządek na biurku. Praktycznie nie spotyka się już urządzeń tej kategorii ze złączem podczerwieni - wszystkie dostępne modele posługują się techniką radiową.

Tradycyjne klawiatury i myszy bezprzewodowe

Szybka rozbudowa - adaptery Bluetooth, jak Fujitsu-Siemens CONNECT2Air, Anycom Bluetooth Printer Module lub HP BT 1300, przekształcą każdą drukarkę w drukarkę bezprzewodową.

Szybka rozbudowa - adaptery Bluetooth, jak Fujitsu-Siemens CONNECT2Air, Anycom Bluetooth Printer Module lub HP BT 1300, przekształcą każdą drukarkę w drukarkę bezprzewodową.

Duża część spotykanych w sprzedaży klawiatur i myszy bezprzewodowych bazuje na rozwiązaniach specyficznych dla danego producenta (zob. artykuł "Alternatywne urządzenia WLAN" na str. 56). Do gniazda PS/2 lub portu USB podłącza się odbiornik. Klawiatura/mysz łączy się bezprzewodowo z odbiornikiem.

Nie zauważysz żadnej różnicy w działaniu komputera, wszystko funkcjonuje jak w przypadku tradycyjnej klawiatury czy myszy. Wręcz przeciwnie, jest nawet pewna dodatkowa korzyść - gdy musisz uruchomić awaryjnie komputer z dyskietki startowej, klawiatura i mysz działają normalnie.

Producenci chętnie sięgają po własne, nieraz zastrzeżone rozwiązania, a więc nie da się połączyć urządzeń różnych producentów. Jeżeli więc nie chcesz mieć na biurku dwóch odbiorników, kup najlepiej od razu zestaw myszy i klawiatury.

Zasięg tych urządzeń nie jest oszałamiający, często jest to poniżej dwóch metrów. To wystarczy do pracy przy biurku, ale już jakiekolwiek operacje z fotela obok są raczej wykluczone. Sprawa staje się nieco problematyczna, gdy w jednym pomieszczeniu ma pracować więcej takich urządzeń. Aby nie dochodziło do zakłóceń, każda para nadajnik-odbiornik powinna korzystać z własnego kanału radiowego. W takim przypadku zwróć przy zakupie uwagę, czy urządzenia obsługują kilka kanałów.

Klawiatury Bluetooth & Co.

Dinovo Media Desktop firmy Logitech - zestaw składający sięz klawiatury, myszy, ładowarki i klawiatury multimedialnej. Łączność zapewnia Bluetooth.

Dinovo Media Desktop firmy Logitech - zestaw składający sięz klawiatury, myszy, ładowarki i klawiatury multimedialnej. Łączność zapewnia Bluetooth.

Klawiatury i myszy z technologią Bluetooth są na topie. Niestety, są one sporo droższe - różnica w cenie rzędu 50% w stosunku do normalnej klawiatury nie jest rzadkością. W zamian za to technologia Bluetooth oferuje wiele zalet. Wystarczy jeden odbiornik, zasięg wynosi co najmniej 10 m, urządzenia nie zakłócają się nawzajem, a dzięki szyfrowaniu są odporne na podsłuch - rzecz z pewnością istotna w przypadku klawiatury.

Jeżeli zamierzasz w najbliższym czasie zakupić bezprzewodową klawiaturę lub mysz, postaw na Bluetooth. Ten system jest otwarty na zmiany w przyszłości. Z tej samej klawiatury będziesz mógł korzystać w zestawie z palmtopem lub notebookiem wyposażonym w Bluetooth. Tu niestety na razie nie ma dużego wyboru - tak naprawdę chwilowo możesz wybierać między produktami Microsoftu a Logitecha. Jeżeli masz palmtopa Pocket PC lub Symbian, możesz zainteresować się klawiaturą Bluetooth firmy Think Outside (www.thinkoutside.com) w cenie 150 USD. Współpracuje ona również z niektórymi telefonami komórkowymi, a nawet notebookami i komputerami stacjonarnymi z systemem Windows XP SP 1. Wersja Palm OS ma być dostępna jesienią tego roku.[AL1]

Wspólne użytkowanie - drukarka bez kabli

Banalny montaż adaptera Anycom Bluetooth Printer Module w porcie równoległym.

Banalny montaż adaptera Anycom Bluetooth Printer Module w porcie równoległym.

W normalnych warunkach kabel drukarki w zasadzie nie przeszkadza. Jest schowany gdzieś za biurkiem lub w kanale pod podłogą. Kłopot zaczyna się, gdy do drukarki trzeba podłączyć notebooka albo palmtopa. Rozwiązaniem jest połączenie bezprzewodowe, czyli Bluetooth, WLAN lub łącze podczerwieni (IrDa). Odpada wówczas konieczność przełączania kabli lub kupowania przełącznika.

Drukarki z odbiornikiem Bluetooth

Aby całość działała, drukarka musi być wyposażona w odbiornik Blue-tooth. Wielu producentów oferuje odpowiednie urządzenia, które podłącza się po prostu do portu równoległego lub złącza USB. Dla przykładu, firma HP (www.hp.pl) oferuje urządzenie BT 1300 w cenie 169 euro. Niektóre drukarki są już fabrycznie wyposażone w odbiornik Bluetooth, na przykład HP Deskjet 450 WBT w cenie 379 euro. Zewnętrzne rozwiązanie w postaci oddzielnego urządzenia ma jednak tę zaletę, że może współpracować z dowolną drukarką. Z kolei wadą rozwiązania Bluetooth jest niska szybkość transmisji danych, która nawet w idealnych warunkach wynosi 80 kB/s. Jeżeli chcesz wydrukować duże grafiki, musisz liczyć się z długim czasem oczekiwania na przesłanie danych.

Zaletą tego rozwiązania jest z kolei fakt, że tak wyposażona drukarka może również współpracować z palmtopami, aparatami cyfrowymi i telefonami komórkowymi z aparatem cyfrowym - pod warunkiem oczywiście, że one same też są wyposażone w technologię Bluetooth.

Mało popularne - złącze podczerwieni

Foto i WLAN: Canon i865 został już doposażony w adapter bezprzewodowy. Inne modele wymagają serwera wydruku np. Canon WP-20 Print Server.

Foto i WLAN: Canon i865 został już doposażony w adapter bezprzewodowy. Inne modele wymagają serwera wydruku np. Canon WP-20 Print Server.

Drukarki z wbudowanym złączem podczerwieni w standardzie IrDa (zob. artykuł "Alternatywne urządzenia WLAN" na str. 56) cieszą się niewielkim zainteresowaniem, stąd też ich oferta jest ograniczona. Ze względu na ograniczenia odległości i podatność na zakłócenia stosowanie urządzeń w rodzaju Brother MW-100 w cenie 399 euro (www.brother.pl) ma sens właściwie tylko wówczas, gdy masz notebooka lub palmtopa z tym złączem i nie chcesz lub nie możesz rozbudować go o inną technologię bezprzewodową. Więcej informacji na temat IrDa znajdziesz w punkcie 3.

Szybciej w sieci WLAN

Jeżeli masz już sieć WLAN, możliwe są inne rozwiązania. W systemie Windows (od wersji Windows for Workgroups 3.11) istnieje możliwość udostępniania zasobów komputera innym użytkownikom w sieci - dotyczy to również drukarki. Potrzebny jest więc tylko dostęp WLAN w lokalnej sieci; drukarka jest połączona kablem z jednym z komputerów. Podstawowe ograniczenie - wydruk możliwy jest tylko z tych urządzeń, które mają zainstalowany system Windows. Ponadto komputer, do którego podłączona jest drukarka, musi być cały czas włączony. Pomijając te ograniczenia, rozwiązanie jest darmowe.

Synchronizacja plików - Easy 2 Sync porównuje dwa katalogi,wychwytuje istotne zmiany i kopiuje nowsze dane.

Synchronizacja plików - Easy 2 Sync porównuje dwa katalogi,wychwytuje istotne zmiany i kopiuje nowsze dane.

Od pewnego czasu niektórzy producenci wyposażają swoje drukarki w złącze WLAN. Przykładowe modele to HP Deskjet 5850 w cenie ok. 1350 zł czy Stylus C84WiFi firmy Epson w cenie ok. 340 euro. Urządzenia te pracują z reguły nie tylko z systemem operacyjnym Windows, lecz również z innymi.

Posiadaną drukarkę możesz wyposażyć w bezprzewodowy serwer druku. Praktycznie wszyscy producenci drukarek oferują już odpowiednie urządzenia. Najlepiej, by adapter i drukarka były tego samego producenta, gdyż w przeciwnym razie nie można zagwarantować, że współpraca będzie przebiegać bez zakłóceń. Alternatywą dla oddzielnego serwera druku jest punkt dostępowy ze zintegrowanym złączem dla drukarki, oferowany przez niektórych producentów. Przykładowo, Netgear FWG114P w cenie ok. 250 euro jest wyposażony w złącze drukarki USB 2.0.

Uwaga: Na specjalistycznych forach internetowych można znaleźć informacje, że drukarki często odmawiają współpracy z punktami dostępowymi WLAN. Dotyczy to w szczególności drukarek ze złączem GDI. Na ogół bez problemów działają tylko te drukarki, które są obsługiwane przez punkt dostępowy zgodnie z deklaracją producenta. Przed zakupem takiego urządzenia zasięgnij dokładnych informacji, gdyż w przeciwnym razie irytacja gwarantowana.


Zobacz również