Bezprzewodowe sterowanie urządzeń domowych

Lodówka zamawia nową dostawę piwa, telefon komórkowy włącza kuchenkę elektryczną, a żaluzje zamykają się i otwierają na polecenie wydane głosem. Dom jutra jest opleciony bezprzewodową siecią, a jego pracą steruje komputer.

Lodówka zamawia nową dostawę piwa, telefon komórkowy włącza kuchenkę elektryczną, a żaluzje zamykają się i otwierają na polecenie wydane głosem. Dom jutra jest opleciony bezprzewodową siecią, a jego pracą steruje komputer.

W amerykańskim filmie "Diabelskie nasienie" ("Demon Seed") z roku 1977 komputer Proteus kontroluje wszystkie urządzenia techniczne w domu pewnego naukowca. Wszystkie urządzenia domowe, system alarmowy i ogrzewanie podporządkowane są sztucznej inteligencji. Początkowo wszyscy są zadowoleni, że uwolniono ich od codziennej rutyny i pozwalają komputerowi rządzić. Proteus ma obsesję seksu z żoną naukowca i wykorzystuje dostępne środki do "ujarzmienia" kobiety.

Dziś, na początku XXI wieku, przemysł komputerowy rzeczywiście jest już bliski urzeczywistnienia wizji "sieciowego" domu, w którym wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego i całość elektroniki rozrywkowej będą sterowane przez lokalne lub zdalne komputery. Nie mówimy tu o eksperymentach w zaciszu laboratoriów, lecz o dojrzałych, rynkowych wersjach produktów. Jednak inaczej niż na ekranie, tu najwyższą kontrolę zachowują ludzie. Komputery wykonują tylko te zadania, do których zostały zaprogramowane, a samorzutne powstanie złowrogiej sztucznej inteligencji na tym etapie techniki nam nie grozi.

Windows za naciśnięciem przycisku - pilot zdalnego sterowaniafirmy Microsoft steruje urządzeniami Media Center, na przykład odtwarzaczem jukebox.

Windows za naciśnięciem przycisku - pilot zdalnego sterowaniafirmy Microsoft steruje urządzeniami Media Center, na przykład odtwarzaczem jukebox.

Opracowane rozwiązania modelowe mają za zadanie pomóc programistom i projektantom sprzętu w opracowaniu listy zadań, które system komputerowy może załatwić w sensowny sposób i z pożytkiem dla domowników. Czy biometryczny system identyfikacji zagwarantuje, że nikt nieuprawniony nie wejdzie do domu? Czy można zaoszczędzić czas, włączając pranie przez telefon komórkowy? To ostatnie wydaje się trochę problematyczne tak długo, jak długo ktoś nie zbuduje automatu, który posegreguje rzeczy i zgodnie z zasadami umieści je w pralce...

Z teoretycznego punktu widzenia za pomocą komputera można sterować dowolne urządzenie elektryczne - od tostera do klimatyzatora. Dla sieci WLAN nie ma tu żadnej technicznej bariery w rodzaju nie do pokonania. Niestety, dotychczasowe próby przełożenia digital lifestyle na przynoszące zyski produkty rynkowe spaliły na panewce. Urządzenia były przede wszystkim zbyt drogie, po drugie - zbyt podatne na awarie. Technika, która obiecuje cyfrową wygodę, dla większości użytkowników jest zbyt skomplikowana.

Urządzenia rozrywkowe

Komputer z Media Center Edition - Vaio PCV-RZ404 firmy Sony może być zdalnie sterowanyza pomocą wbudowanej karty WLAN i pilota.

Komputer z Media Center Edition - Vaio PCV-RZ404 firmy Sony może być zdalnie sterowanyza pomocą wbudowanej karty WLAN i pilota.

Jeśli chodzi o urządzenia rozrywkowe, to na przykład firma Microsoft ogranicza się jak dotąd do salonu i znajdujących się w nim urządzeń rozrywkowych. Może jest w tym jakaś idea - domownicy mogą potrzebować łagodnego przejścia w świat cyfrowego mieszkania, zanim udzielą lodówce pełnomocnictwa do dysponowania kartą kredytową. Ale tak czy inaczej, cyfrowy dom nadchodzi.

Pierwsza próba Microsoftu

Jakieś dziesięć lat temu Microsoft zainwestował sporo pieniędzy w technikę, która miała umożliwiać surfowanie po Internecie za pomocą zwykłego odbiornika telewizyjnego. Pod hasłem "interaktywna telewizja" Bill Gates zamierzał zainstalować system operacyjny Windows CE w każdym telewizorze.

Gates prorokował, że pod koniec lat dziewięćdziesiątych komputery i telewizory stopią się w jedno, a ludzie siedząc przed nimi będą mieli możliwość wzięcia udziału w teleturnieju za naciśnięciem guzika.

Jednak sprzęt okazał się drogi, a ta wersja Windows nadawała się raczej do pracy na komputerkach naręcznych niż do sterowania pracą urządzeń peryferyjnych telewizora. Nie oswoiwszy się jeszcze z nową techniką, jaką wówczas był Internet, ludzie nie chcieli ponadto rozstawać się z ulubionym, starym telewizorem.

Próba przekształcenia cyfrowej wizji przyszłej telewizji w rzeczywistość kosztowała Microsoft masę pieniędzy. Wszelkie zapowiedzi realizacji tego celu spowodowały w prasie fachowej, u producentów i publiczności jedną reakcję - wzruszenie ramion z lekkim rozbawieniem.

Drugie podejście Microsoftu

''Prawie zwykły'' komputer z Media Center.

''Prawie zwykły'' komputer z Media Center.

Jednak pod koniec 2002 r. starania Microsoftu na rzecz otwarcia nowego rynku znów zwróciły na siebie uwagę. System operacyjny Windows Media Center Edition zamienia telewizor w centralę sterującą urządzeniami rozrywkowymi w salonie.

Użytkownik porusza się za pomocą pilota zdalnego sterowania w menu wyświetlanym na ekranie telewizora. W ten sposób obsługuje magnetowid, odtwarzacz DVD, wieżę stereofoniczną, sam odbiornik telewizyjny, projektor filmowy i radio. Potrzebnych danych dostarcza komputer podłączony do telewizora; ekran telewizora jest więc interfejsem wybranego urządzenia.

Microsoft współpracuje z pewną liczbą producentów komputerów, którzy dostarczają swoje produkty z przeinstalowanym systemem Windows Media Center Edition.

Osobliwością Media Center Edition jest sposób obsługi - system przypomina raczej terminal informacyjny na wystawie multimedialnej, niż typowy komputer z systemem Windows. W menu głównym wybierasz za pomocą pilota, czy chcesz obejrzeć, nagrać czy odtworzyć film. Możesz buszować po swoich zbiorach cyfrowej muzyki, wybrać dowolny album lub włączyć radio, przeglądając jednocześnie lub edytując zdjęcia zapisane wcześniej na twardym dysku.

Live TV i osobiste nagrania wideo

Komputer z systemem Windows Media Center umożliwia wygodnesterowanie pracą wszystkich urządzeń elektroniki rozrywkowej.

Komputer z systemem Windows Media Center umożliwia wygodnesterowanie pracą wszystkich urządzeń elektroniki rozrywkowej.

Podstawowe atrakcje Media Center Edition to Live TV i PVR (Personal Video Recording, osobiste nagrania wideo). Emitowane audycje są automatycznie zapisywane na twardym dysku komputera i można je odtwarzać w dowolnym czasie, również w trakcie trwania innej audycji. Lepiej można to wyjaśnić na przykładzie: zacząłeś oglądać film, ale z jakichś powodów musisz przerwać oglądanie. Możesz później wznowić oglądanie od tego miejsca; magnetowid automatycznie zarejestruje resztę filmu.

Przegląd programów przez Internet

Komputer Vaio PCV-RZ404 firmy Sony daje się sterować za pomocą standardowej, wbudowanej karty WLAN i pilota zdalnego sterowania. Podczas gdy jeden użytkownik obsługuje menu komputera za pomocą pilota zdalnego sterowania, drugi może w tym samym czasie przeglądać na własnym komputerze za pośrednictwem sieci WLAN archiwa filmowe pierwszego komputera, wybrać film i przesłać go do swojego komputera lub wypalić płytę DVD z filmem. Twardy dysk komputera Vaio PCV-RZ404 ma pojemność między 160 a 200 GB i może pomieścić do 100 filmów w formacie MPEG-2.

Wśród licznych możliwości komputera z Media Center jest też przegląd programów, które dostępne są przez Internet. Wszystkie programy zestawione są bezpłatnie w formacie EPG (Extended Program Guide), który tu akurat działa poprawnie.

Media Center Edition może stać się sukcesem Microsoftu, gdyż połączono tu siecią urządzenia, które mają tę samą funkcję - dostarczanie użytkownikowi rozrywki. Znajdują się one najczęściej w pokoju dziennym, a treści - filmy, muzyka, obrazy - dają się łatwo digitalizować, względnie już przy zakupie znajdują się w postaci cyfrowej.

<hr size=1 noshade>Windows Media Center Edition

Wiceprezydent Microsoft Group Jim Allchin prezentuje po raz pierwszy (rok 2002) Windows XP Media Center Edition.

Wiceprezydent Microsoft Group Jim Allchin prezentuje po raz pierwszy (rok 2002) Windows XP Media Center Edition.

Microsoft zaprezentował Windows XP Media Center Edition w 2002 r. System steruje pracą urządzeń z rodziny elektroniki rozrywkowej, jak telewizor, kamera wideo, wieża stereo, za pośrednictwem centralnego komputera PC. Na monitorze komputera lub ekranie telewizora należy wybrać odpowiednie medium, na przykład płytę CD znajdującą się w napędzie CD-ROM.Media Center Edition umożliwia również surfowanie po Internecie lub odbieranie poczty elektronicznej. W najnowszej wersji 2004 można włączyć do sieci konsolę gier Xbox i sterować jej pracą za pomocą interfejsu Media Center. System operacyjny sprzedawany jest w wersji bez podręcznika i pomocy technicznej wyłącznie wybranym producentom komputerów, jak Dell, Fujitsu Siemens, Hewlett-Packard, Sony, Wortmann i in.Microsoft zamierza rozszerzyć zakres funkcji systemu, o ile odniesie on sukces na masową skalę. Komputery z tym systemem kosztują obecnie mniej więcej tyle, ile podobne zestawy z systemem Windows XP Home Edition. System nie jest na razie dostępny w wersji pudełkowej.


Zobacz również