Bezprzewodowy tandem

Uwolnij się od plątaniny kabli, starej myszy, niewygodnej klawiatury i powitaj Nowy Rok z nowym zestawem dwóch bezprzewodowych urządzeń: wygodnej myszy optycznej i funkcjonalnej klawiatury multimedialnej.

Uwolnij się od plątaniny kabli, starej myszy, niewygodnej klawiatury i powitaj Nowy Rok z nowym zestawem dwóch bezprzewodowych urządzeń: wygodnej myszy optycznej i funkcjonalnej klawiatury multimedialnej.

Zastanawiasz się nad prezentem, jaki sprawisz sobie z okazji Nowego Roku? Spójrz na biurko. Może nie warto się męczyć ze starą myszą i niepraktyczną klawiaturą, a zaopatrzyć się w wygodniejsze modele pozbawione ogona? Obecnie dobry zestaw klawiatury i myszy wraz z ładowarką do baterii możesz kupić już za około 200 zł. Poszerza się również oferta zestawów bezprzewodowych. Dobrym przykładem jest znana firma Logitech, która na trzynaście różnych klawiatur tylko trzy proponuje w wersji "z ogonem" (nie licząc wersji językowych).

Jest więc w czym wybierać, a warto wziąć pod uwagę dodatkową korzyść: przerzedzenie plątaniny kabli.

Co testowaliśmy

Zwykła klawiatura u góry, pod spodem A4Tech, Anti-RSI (RSI-Repetitive Strain Injury).

Zwykła klawiatura u góry, pod spodem A4Tech, Anti-RSI (RSI-Repetitive Strain Injury).

Do naszego laboratorium trafiło 10 bezprzewodowych zestawów klawiatury i myszy. Większość komunikuje się z komputerem za pomocą fal radiowych o natężeniu 27 MHz, co pozwala na poprawną pracę urządzenia w odległości 1-1,5 metra od nadajnika. Tylko Logitech DiNovo Media Desktop do komunikacji wykorzystuje technologię Bluetooth i może pracować w odległości 10 m od nadajnika. Niektóre liczby wręcz imponują, np. klawiatura z zestawu Tracer TRK 30 MXL ma aż 33 dodatkowe klawisze, (nie licząc 12 dodatkowych skrótów do pakietów biurowych), a mysz z zestawu A4Tech KBS-2680RP aż osiem przycisków.

Czerwonooka bez ogona

Nowoczesna klawiatura to istne centrum dowodzenia usprawniające pracę.

Nowoczesna klawiatura to istne centrum dowodzenia usprawniające pracę.

Bezprzewodowe myszy optyczne cieszą się powodzeniem, bo w przeciwieństwie do mechanicznych (kulkowych) działają precyzyjnie przez cały okres eksploatacji, mogą pracować na nierównych powierzchniach i nie trzeba ich regularnie czyścić.

Myszy stają się coraz wygodniejsze: mają specjalnie profilowane kształty, a funkcjonalne przyciski są rozmieszczane bardziej ergonomicznie (często dodatkowe obsługiwane kciukiem). Niektóre wyposażono w rolkę pracującą w czterech kierunkach (Logitech Cordless Desktop LX 700) oraz przyciski do przełączania pomiędzy uruchomionymi aplikacjami lub przewijania dokumentów w pionie i poziomie.

Płaska z dodatkami

Testowane przez nas klawiatury to prawdziwe centra dowodzenia, obsługujące m.in odtwarzacz multimedialny, przeglądarkę internetową, aplikacje biurowe, schowek czy wyłączenie komputera jednym przyciskiem. Nie odrywając rąk od klawiatury, można wykonać większość operacji standardowo realizowanych przez mysz, np. szybki zapis tworzonego dokumentu, ściszenie muzyki lub otwarcie folderu z dokumentami.

Najnowsze klawiatury są cienkie - wysokość Logitech DiNovo Media Desktop nie przekracza 3 cm. Cienkie są również klawiatury w zestawach Benq X-Touch 805 i A4tech Rechargeable Wireless Desktop KBS-2348RP, ale tylko model DiNovo Media Desktop oferuje w dodatku technologię Bluetooth (jest również wersja z technologią FastRF - Logitech DiNovo Cordless Desktop) oraz osobną klawiaturę numeryczną, którą można wykorzystać jako pilota do komputera czy nadajnik pełniący funkcję ładowarki i stacji dokującej do myszy.

Ergonomia przede wszystkim

Kształt myszy czy rozmieszczenie przycisków na klawiaturze decyduje o wygodzie pracy. Specjaliści od lat starają się tak konstruować urządzenia, aby posługiwanie się nimi było jak najbardziej naturalne i nie powodowało urazów czy schorzeń. Firma A4Tech poszła dalej i stosuje specjalny układ klawiszy (opatentowany przez nią system Anti-RSI). Dzięki temu nadgarstki nie męczą się nawet podczas długotrwałego pisania.

Bezprzewodowo

Poprawiła się technologia bezprzewodowa, która sprawia już mniej kłopotów i zarówno bezogonowe gryzonie, jak i bezprzewodowe klawiatury potrafią bez problemu pracować w odległości 1 metra od nadajnika przy wykorzystaniu fal radiowych o natężeniu 27 MHz, a nawet 10 metrów przy wykorzystaniu technologii Bluetooth (fale radiowe o natężeniu 2,4 GHz). Trzeba jednak zaznaczyć, że zestawów klawiatury i myszy korzystających z technologii Bluetooth jest w Polsce niewiele. Do wyboru są jedynie Logitech DiNovo Media Desktop oraz Logitech Cordless Desktop MX Bluetooth, obie dosyć drogie (szczególnie zestaw DiNovo, który kosztuje1059 zł). Technologia ta umożliwia komunikowanie się z innymi urządzeniami, np. posiadacze zestawu DiNovo Media Desktop oraz telefonu obsługującego Bluetooth będą mogli pisać lub odbierać SMS-y na komputerze.

Zasilanie

Zasilanie to słaba strona wielu bezprzewodowych zestawów i jeden z argumentów przemawiających za ich kablowymi odpowiednikami. Niestety, bezprzewodowe klawiatury czy myszy wymagają dodatkowego źródła zasilania, przeważnie baterii AA, które po rozładowaniu trzeba wymienić na nowy komplet. Producenci rozwiązują ten problem, dodając ładowarkę do baterii, pełniącą funkcję nadajnika czy stacji dokującej. Wśród dziesięciu zestawów, które przetestowaliśmy, tylko dwa wyposażono w ładowarkę do baterii w postaci stacji dokującej (Logitech Cordless Desktop LX 700 i DiNovo Media Desktop). Jeden zestaw zawierał osobną ładowarkę do baterii, podłączaną do portu USB (Mediatech Mastertype RF), a w trzech zestawach ładowarka pełniła funkcję nadajnika (A4Tech). Niestety we wszystkich tych przypadkach rozwiązano tylko problem zasilania myszy, a klawiatury zasilane są standardowymi bateriami. Trzeba jednak zaznaczyć, że pobierają niewiele prądu i jeden komplet baterii wystarczy nawet na kilka miesięcy, co w przypadku myszy, z uwagi na wbudowany sensor optyczny, jest raczej niemożliwe.

Niewątpliwie najwygodniejsze są zestawy z ładowarką w postaci stacji dokującej: wystarczy włożyć do niej mysz i ładowanie następuje automatycznie. Trochę mnie wygodne jest rozwiązanie z ładowarką do baterii: po każdym rozładowaniu trzeba je wyciągnąć i naładować.

Oprogramowanie

Dołączane oprogramowanie pozwala na pełne wykorzystanie wszystkich funkcji myszy i klawiatury. Dodatkowe przyciski do obsługi odtwarzacza multimedialnego oraz przeglądarki internetowej nie działają, jeżeli nie zainstalujesz dołączonych aplikacji. Kolejną istotną funkcją (zaimplementowaną tylko w zestawach Logitecha, Benq) jest monitorowanie poziomu naładowania baterii oraz ostrzeganie o niskim poziomie ich naładowania. Konfiguracja dodatkowych przycisków oraz dodatkowe funkcje, np. monitorowania stanu naładowania baterii, to z pewnością pożyteczne opcje, ale niestety nie wszyscy producenci je oferują.

Logitech Cordless Desktop LX 700

Doskonała jakość wykonania i funkcjonalność.

Klawiatura z myszą komunikują się z komputerem z odległości do 1-1,5 metra za pomocą fal radiowych o natężeniu 27 MHz (technologia FastRF).

Klawiatura

Jedna z lepszych konstrukcji, jakie mieliśmy okazje przetestować, zarówno pod względem wygody użytkowania (specjalny ergonomiczny profil, podkładka pod nadgarstki) czy jakości wykonania, jak i funkcjonalności. Z lewej strony klawiatury zamontowano rolkę, która pozwala przewijać dokumenty w pionie i w poziomie. Do dyspozycji masz również przyciski do szybkiego uruchamiania aplikacji (kalkulator, Word, Excel) oraz skróty do spersonalizowanych folderów: Moje dokumenty, Moja muzyka oraz Moje filmy.

Klawiatura zasilana jest dwoma bateriami AA (standardowo w zestawie). Niestety, nie są to akumulatory, dlatego warto zawsze mieć pod ręką zapasowy komplet. Poziom naładowania baterii sprawdzisz po zainstalowaniu dołączonego oprogramowania SetPoint. Co ciekawe, oprogramowanie to dostępne jest również w polskiej wersji językowej. Dobrze rozwiązano system powiadamiania użytkownika o zmianie statusu klawiszy [CapsLock], [NumLock]. Nadajnik wyposażono w specjalne diody, dodatkowo o zmianie statusu klawiszy informuje specjalny komunikat wyświetlany na monitorze.

Mysz

Mysz to w istocie zmodyfikowany model Cordelss Click! Plus. Modyfikacja polegała na przystosowaniu jej do pracy z nową stacją dokującą, pełniącą funkcję nadajnika i ładowarki (w identyczną wyposażono najnowszą mysz MX 1000). Z uwagi na dołączane akumulatory (2xAA) oraz stację dokującą nie musisz się martwić wymianą baterii.

Informacje Logitech

http://www.logitech-sklep.pl

Cena 519 zł


Zobacz również