Bias Peak 4.1

Nowa wersja dwuścieżkowego edytora dźwiękowego Peak 4.1 o wiele lepiej wykorzystuje możliwości systemu OS X niż poprzednia - Peak 3.

Nowa wersja dwuścieżkowego edytora dźwiękowego Peak 4.1 o wiele lepiej wykorzystuje możliwości systemu OS X niż poprzednia - Peak 3.

Program uruchomiony na dwuprocesorowym Macu działa szybko i sprawnie. Pozwala na wypalanie płyt CD bez konieczności pośrednictwa innych aplikacji. Zwiększono jego wydajność i, co najważniejsze, wprowadzono nowe funkcje i efekty, które na pewno zainteresują profesjonalistów audio i wideo.

Nowa wersja Peaka współpracuje z plug-inami Apple Audio Units. Do programu dołączonych jest 12 plug-inów, między innymi Delay, Limiter oraz Reverb, a także ponad 30 plug-inów VST. Nowością w tej kolekcji plug-inów VST jest kompresor/limiter nazwany BIAS Sqweez.

Peak ma także nową funkcję pogłosu ImpulseVerb. W przeciwieństwie do tradycyjnych pogłosów, ImpulseVerb to kolekcja nagrań wykonanych w naturalnym "pogłosowym" środowisku, jak np. katedra czy łazienka. Nagrania te można nałożyć na własny dźwięk w taki sposób, aby brzmiał on jak nagrany w wybranym przez nas środowisku. W programie znajdują się setki takich efektów, można je przeglądać i nakładać na własny plik w czasie rzeczywistym. W przeprowadzonych przez nas testach efekty wypadły bardzo dobrze, wiele z nich idealnie i realistycznie symulowało różne środowiska.

Funkcja ImpulseVerb potrafi jednak o wiele więcej niż tylko nakładanie pogłosu na plik dźwiękowy. Możemy skopiować dźwięk do schowka (np. ryk silników odrzutowca), uruchomić ImpulseVerb i wówczas nałożyć charakterystykę widma skopiowanego pliku na inny wybrany dźwięk. W ten sposób można stworzyć unikalne, często bardzo przydatne efekty dźwiękowe.

Wykorzystując nowy efekt Harmonic Rotate, można tworzyć wręcz dziwaczne efekty dźwiękowe, brzmiące jakby były przetworzone przez modulator pierścieniowy i dodatkowo solidnie przefiltrowane. Można też podejrzeć wynik działania każdego efektu przed ostatecznym nałożeniem go na plik.

Do nowej wersji programu Peak dołączona jest aplikacja Jam firmy Roxio do zapisu CD. To miły gest wobec użytkowników Peaka, którzy potrzebują profesjonalnej aplikacji do zapisu muzyki na płytach.

Zmiany w interfejsie

Poprzednia wersja Peak 3 była pierwszą kompatybilną z OS-em X. Jej nowe funkcje (przetwarzanie wsadowe plików audio, kompatybilność z plug-inami VST czy możliwość edytowania ścieżek dźwiękowych QuickTime) sprawiły, że program ten stał się popularny wśród twórców audio i wideo. Jednak Peak 3 miał nieintuicyjny interfejs, a jego wcześniejsze wersje często się zawieszały. W nowej wersji BIAS usunął większość (chociaż nie wszystkie) problemów związanych z interfejsem. Peak wygląda teraz o wiele lepiej, przeorganizowano dostęp do poszczególnych funkcji. Zniknęły czarno-białe ikony i bardzo długie menu Preference. Peak ma nowy, półprzezroczysty kursor, pomocny w precyzyjnym zaznaczaniu fragmentów pliku dźwiękowego.

W interfejsie jest jednak parę niedociągnięć. Ikony w przyborniku narzędziowym wciąż budzą mieszane uczucia, mimo że uzupełniono je dodatkowymi opisami po najechaniu na nie myszką (na przykład przycisk Eject powoduje otwarcie okna dialogowego Open). Edytor ma okno, w którym można wyświetlić listę markerów, regionów i obwiedni, ale okno to nie jest wystarczająco szerokie, aby wyświetlić wszystkie elementy, zaś rozszerzyć się go nie da. Są też braki w menu kontekstowym. Standardowo program po uruchomieniu automatycznie otwiera okno dialogowe Open (Open Dialog After Launch), ale trwa to prawie minutę. Lepiej jest wyłączyć tę opcję i okno otwierać samemu.

W wersji 4.1 BIAS zlikwidował usterki z odświeżaniem ekranu, teraz kursor przesuwa się płynnie, nawet podczas włączonej opcji odtwarzania z jednoczesnym wyświetlaniem amplitudy dźwięku.

Podobnie jak Peak 3, nowy Peak 4.1 dostępny jest w różnych wersjach. Wydanie Peak DV 4.1 za 199 USD przeznaczone jest dla osób zajmujących się produkcją wideo. Oferuje przetwarzanie wsadowe, ale brakuje w nim kilku funkcji obecnych w głównym programie (nie ma np. funkcji ImpulseVerb i Harmonic Rotate), zaś wersja Peak LE 4.1 nie ma przetwarzania wsadowego i mniej jest dostępnych efektów specjalnych. Ale jest wystarczająca dla osób, które chcą wyczyścić ścieżkę dźwiękową w filmie QuickTime lub wykonać proste edycje. Wydanie okrojone kosztuje 99 USD. Wszystkie trzy wersje zawierają kopię poprzedniej, kompatybilnej z OS-em 9 wersji - Peak 3.21.

produkt: Peak 4.1

producent: BIAS, http://www.bias-inc.com

cena netto: 499 USD

konkurenci: Cubase, SonicWORX

kontakt: AudioFactory, http://www.audiofactory.pl

za:

Lepsza wydajność niż w poprzednich wersjach, ulepszony interfejs, interesujące nowe efekty.

przeciw:

Pewne anomalie w interfejsie, braki w menu kontekstowym.


Zobacz również