Black Hawk Down

Śmierć na ulicach Mogadiszu. Novalogic znów wciąga cię do walki. Tym razem czekają: słońce, kurz i Somalijscy watażkowie obwieszeni taśmami z amunicją.

Śmierć na ulicach Mogadiszu. Novalogic znów wciąga cię do walki. Tym razem czekają: słońce, kurz i Somalijscy watażkowie obwieszeni taśmami z amunicją.

Ulice Mogadiszu toną w mroku. W ciemności czają się ukryci strzelcy. Niestety, spostrzegasz ich dopiero wtedy, gdy rozbłyska ogień z luf karabinów, a kule zaczynają ci latać koło uszu. Już w wersji beta taktyczna gra akcji Black Hawk Down, której producentem jest Novalogic, to czysta adrenalina. Z oddziałem wirtualnych żołnierzy wzięliśmy udział w misji zwiadowczej. Oto nasz raport.

Pokój za cenę krwi

Podczas nalotu na Mogadisz lecące śmigłowcem oddziały Delta Force ostrzeliwują bezsilnych terrorystów.

Podczas nalotu na Mogadisz lecące śmigłowcem oddziały Delta Force ostrzeliwują bezsilnych terrorystów.

Fabuła gry oparta jest na dramatycznych wydarzeniach z 1993 roku w Somalii, podczas akcji oddziałów specjalnych Delta Force, działających z ramienia ONZ. Na kanwie tych samych zdarzeń powstał film Ridleya Scotta Black Hawk Down (polski tytuł Helikopter w ogniu). Jednak w odróżnieniu od filmu fabuła gry nie jest ściśle powiązana ze zdarzeniami sprzed 10 lat. Twórcy z Novalogic mieli wolną rękę w projektowaniu gry i udało się przygotować bardzo ciekawe misje. Oddajmy głos majorowi Sharpowi z oddziałów Delta, który jasno i krótko wprowadza cię w sytuację: "Jeden z naszych konwojów utknął dokładnie tu, w samym środku stepu, i grozi mu atak ze strony rebeliantów. Na miejsce dotrzesz hummerem, w którym zajmiesz się obsługą karabinu maszynowego.

Jeepem będzie kierował kto inny. Ty masz powstrzymać pędzących w waszym kierunku nieprzyjaciół. Po opuszczeniu pojazdu twoim celem jest polana. Uwaga! Zwiad ostrzega przed licznymi siłami wroga zgromadzonymi w tym rejonie. W dalszą drogę zabierze cię helikopter i natychmiast obierze kurs na oczekujący pomocy konwój. Podczas lotu będziesz zwalczać wrogów z powietrza, dopóki wszystkie jednostki konwoju nie wrócą bezpiecznie do bazy. Wszystko jasne? Wykonać!" No pewnie, że wszystko jest jasne...

Kombinuj, aby przeżyć

Dobrze uzbrojone jednostki wroga ostrzeliwują konwój. Na szczęście masz do dyspozycji karabin maszynowy bez limitu amunicji.

Dobrze uzbrojone jednostki wroga ostrzeliwują konwój. Na szczęście masz do dyspozycji karabin maszynowy bez limitu amunicji.

Oprócz znakomicie zaprojektowanych misji Black Hawk Down zawiera również wiele trików i drobnych detali. Jeśli zastępy wrogów okażą się zbyt liczne, będziesz mógł nacisnąć odpowiedni klawisz i udawać martwego. Wrogowie nie zwrócą na ciebie uwagi dopóty, dopóki nie wrócisz do normalnego stanu (również naciskając odpowiedni klawisz). Stosując tę metodę w trybie wieloosobowym, będziesz mógł zmylić nawet prawdziwych graczy. Jednak sukces czy porażka nie zależą tylko od ciebie. W niektórych misjach będziesz dowodzić kilkoma członkami drużyny, czekającymi na twoje wskazówki. Na przykład podczas ataku żołnierzy pod twoim dowództwem na budynki zajmowane przez lokalnych watażków. Dzięki użyciu granatów oślepiających zaskoczeni wrogowie prawie nie będą stawiać oporu. W misjach nocnych będziesz mógł korzystać z noktowizora lub urządzenia wzmacniającego światło. To drugie jest mniej czułe, więc możesz przeoczyć wroga w ciemnościach. Ma również swoje zalety - intensywne źródła światła nie będą cię tak mocno oślepiać, jak podczas korzystania z noktowizora.

Nie strzelać do cywilów

Twórcy Black Hawk Down położyli duży nacisk na to, aby w grze w żadnym wypadku ofiarami nie stawali się cywile. W polu działań twojego oddziału stale będą się pojawiać przypadkowe osoby, które uciekną, gdy tylko padną pierwsze strzały. Jeśli jednak świadomie ostrzelasz grupę cywilów, zostaniesz ukarany spadkiem swoich notowań. Ujemne punkty otrzymasz również za zbytnią ostrożność - na przykład wówczas, gdy będziesz często zapisywać grę w trakcie wypełniania zadania.

Kulejące animacje

Ogień ciągły jest niecelny i zbyt szybko marnujesz pociski.

Ogień ciągły jest niecelny i zbyt szybko marnujesz pociski.

W grze wykorzystano udoskonaloną wersję silnika graficznego z Commanche 4, który dobrze odwzorowuje wodę i fale. Podczas przeprawy łodzią przez rzekę zauważysz w falującej wodzie odbicie nadlatującego śmigłowca. Także efekty eksplozji należą do mocnych stron engine'u opracowanego przez Novalogic. Pojazdy efektownie wylatują w powietrze, a ich elementy zasypują najbliższą okolicę. Niezłe wrażenie robi gęsto zabudowane centrum Mogadiszu: wiele budynków stojących na niewielkim obszarze to schronienie dla terrorystów, którzy uzbrojeni w ręczne wyrzutnie rakiet czekają tylko, żeby zestrzelić śmigłowce transportowe. Również pojazdy robią bardzo dobre wrażenie.

Trochę gorzej odwzorowano ruch postaci. Zarówno członkowie twojego oddziału, jak i wrogowie zachowują się realistycznie, ale animacje czasem nie są doskonałe. Zdaje sobie z tego sprawę zespół projektantów, który pracuje obecnie nad tym, aby ruchy postaci były bardziej płynne niż dotychczas.

Bezpłatne pojedynki

Jak do wszystkich swoich gier, Novalogic uruchomi do Black Hawk Down serwer z bezpłatnym dostępem, który umożliwi rozgrywkę w trybie multiplayer za pośrednictwem Internetu. Na jednej mapie będzie mogło się ze sobą zmagać jednocześnie nawet 32 graczy. Obecnie zespół doszlifowuje algorytmy sztucznej inteligencji, animacje ruchów postaci i pracuje nad ukończeniem misji. Poza tym dopracowywana jest do perfekcji angielska wymowa w plikach dźwiękowych.

Black Hawk Down

Rafał Janus: Misje, które widziałem, zostały znakomicie zaprojektowane i naprawdę trzymały w napięciu. Novalogic musi jeszcze tylko dopracować algorytmy SI oraz zadbać, aby pozostałe misje były równie ciekawe. Ja i mój przyjaciel M16 już nie możemy się już doczekać wyprawy do Afryki.

Gatunek: taktyczny shooter

Premiera: II kwartał 2003

Producent: Novalogic

Wrażenia: świetny


Zobacz również