CD MAX - do granic wytrzymałości

W dzisiejszych czasach żyje się bardzo szybko - nie tylko w samochodzie, lecz również w domu i miejscu pracy. To samo dotyczy użytkowania komputera i aplikacji. Jeśli wierzyć reklamom, idąc z duchem czasu, musisz się zaopatrzyć w najszybszą nagrywarkę.

W dzisiejszych czasach żyje się bardzo szybko - nie tylko w samochodzie, lecz również w domu i miejscu pracy. To samo dotyczy użytkowania komputera i aplikacji. Jeśli wierzyć reklamom, idąc z duchem czasu, musisz się zaopatrzyć w najszybszą nagrywarkę.

Napęd zapisujący z prędkością 40x powinien nagrać płytę o pojemności 650 MB zaledwie w dwie minuty - przynajmniej teoretycznie. Biorąc pod lupę opakowanie lub dane techniczne napędu, wnikliwy nabywca zatrzyma wzrok na bardzo drobnym, lecz jakże istotnym szczególe - dopisku "maximum".

To właśnie w nim tkwi różnica między teorią i wynikami w codziennym użytkowaniu napędu. Maksymalnie 40-krotna prędkość zapisu w praktyce jest osiągana tylko przez ułamek czasu wymaganego do nagrania całej płyty - podczas zapisywania końcowych jej obszarów. Jak wielka jest przepaść między zapowiedziami i rzeczywistością? Jak samemu zmierzyć faktyczną prędkość nagrywarki? Jak duży wpływ może mieć marka płyty na tempo nagrywania? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym materiale.

Zakłamana prędkość

Nagrywarki 40x powoli, lecz pewnie podbijają rynek. W trakcie testów trafiło do redakcji kilka nowych napędów, m.in. Asus CRW-4012A.

Nagrywarki 40x powoli, lecz pewnie podbijają rynek. W trakcie testów trafiło do redakcji kilka nowych napędów, m.in. Asus CRW-4012A.

20x, 24x, 32x, 40x - producenci nagrywarek coraz częściej podnoszą poprzeczkę możliwości. Jednak nie daj się zwieść pozorom, że napęd 40x nagra płytę dwukrotnie prędzej niż napęd 20x. Obliczanie czasu nagrywania nie jest takie proste, bo producenci podają prędkości maksymalne - podobnie jak prędkość maksymalna samochodu. W praktyce nagrywarka tylko przez chwilę osiąga maksymalną wydajność podaną w zestawieniu danych technicznych (patrz ramka "Metody zapisu - tak nagrywarka nabiera rozpędu"). Moda na podawanie maksymalnej prędkości nastała wraz z pojawieniem się na rynku napędów 20x.

Czy w takim razie opłaca się kupić nagrywarkę 40x? W poszukiwaniu odpowiedzi porównaliśmy cztery napędy 40x (Benq CRW 4012P, Lite-On LTR-40125S, Plextor Plexwriter 40/12/40A i Teac CD-W540E) z modelami o niższej nominalnej prędkości nagrywania. Aż trzydzieści napędów z różnych klas wydajnościowych (od 24x do 40x) poddaliśmy gruntownym testom, w których musiały wykazać swą rzeczywistą wydajność (patrz ramka "30 różnych testów - rzeczywista prędkość twojej nagrywarki").

1. Płyty z danymi - najlepiej 32x

Korzystając z nagrywarki przeważnie do tworzenia płyt z danymi, nie musisz dysponować napędem 40x. Porównywalną prędkość uzyskasz modelem 32x.

Kopiowanie płyty z danymi (630 MB) w locie zajmowało napędom 32x przeciętnie 3:54 minuty, a więc o około 9 sekund mniej niż 40-krotnym napędom Benq CRW 4012P, Lite-On LTR-40125S i Plextor Plexwriter 40/12/40A. Tylko napęd Teac CD-W540E wypracował sobie 24-sekundową przewagę względem średnich osiągów ligi 32x, wyprzedzając o 15 sekund najszybszy model 32x - Cyberdrive CD-058D. Za to aż 26 sekund wyniosła różnica czasów pomiędzy nagrywarkami 32x i 24x. Te ostatnie kopiowały płytę średnio w ciągu 4 minut i 20 sekund.

Jeżeli zadowala cię 9-sekundowy zysk czasu, pamiętaj, że zaoszczędzisz tylko podczas zapisu całego lub prawie całego nośnika. Napęd uzyskuje maksymalną prędkość dopiero wtedy, gdy nagrywa zewnętrzne ścieżki płyty (te, które znajdują się blisko krawędzi nośnika), czyli po zapisaniu ok. 400-500 MB danych (patrz ramka "Metody zapisu - tak nagrywarka nabiera rozpędu").

2. Płyty audio - 40x trochę szybsze

W samochodzie, w biurze lub w domu - trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez muzyki. Jednak nawet jeśli bardzo często nagrywasz płyty audio CD, nie musisz mieć napędu 40x. Nagrywarka 32x kopiuje płytę audio przeciętnie w ciągu 3 minut i 52 sekund. Zatem jest wolniejsza od modeli 40x o zaledwie 20 sekund (Teac CD-W540E - czas: 3:32) lub o 13 sekund (Lite-On LTR-40125S - czas: 3:39).

W porównaniu do napędów 24x zaoszczędzisz na każdej płycie około 37 sekund. Średni czas kopiowania płyty wyniósł w testach 4:29 min. Różnica prędkości między tymi dwoma klasami nagrywarek jest znacznie większa niż pomiędzy 40x i 32x.

3. Płyty audio - pół wydajności

Jeżeli zamierzasz kupić nagrywarkę po to, aby kopiować płyty audio z maksymalną prędkością, musisz bardzo uważać. Okazuje się, że w trybie audio nie każdy napęd potrafi uzyskać najwyższą wydajność.

Na przykład modelom Benq CRW 4012P i Plextor Plexwriter 40/12/40A skopiowanie płyty audio zajęło aż 4:03 min. Okazały się zatem o sekundę wolniejsze od najmniej wydajnych nagrywarek 32x biorących udział w teście (Lite-On LTR-32123S i Philips PCRW3210). Plextor tłumaczył, że dobrą jakość nagrywania audio CD można uzyskać tylko przy maksymalnej prędkości 24x. Naszym zdaniem, to jawny brak, bo kupując tak wydajny napęd, użytkownik powinien mieć możliwość wyboru prędkości nagrywania. Podczas testów na próżno szukaliśmy wzmianki o fabrycznym ograniczeniu prędkości, biorąc pod lupę opakowanie napędu i opis produktu pod adresem http://www.plextor.be . Z kolei firma Benq usprawiedliwiała się wyjątkowo niekorzystnym zgraniem napędu z nośnikami użytymi w teście, zapewniając, że nagrywarki nie mają fabrycznego ograniczenia wydajności w trybie audio.

4. Tryb CD-RW - maksymalnie 12x

Słychać, gdy nagrywarka 24x, 32x lub 40x zwiększa obroty, zmieniając prędkość zapisu. Ale ile wynosi bieżąca szybkość nagrywania? Możesz to zmierzyć we własnym zakresie.

Słychać, gdy nagrywarka 24x, 32x lub 40x zwiększa obroty, zmieniając prędkość zapisu. Ale ile wynosi bieżąca szybkość nagrywania? Możesz to zmierzyć we własnym zakresie.

Jeżeli stosujesz tryb CD-RW, aby odwoływać się do zasobów na płycie niczym do twardego dysku, nagrywarka 40x nie da ci żadnych korzyści w porównaniu do konkurencyjnych modeli 32x. W tym trybie schodzą do prędkości 12x, podobnie jak większość napędów 32x. Różnica czasów zapisu jest dostrzegalna tylko w porównaniu do pozostałych nagrywarek 32x, które w trybie CD-RW oferują prędkość 10x.

Skopiowanie danych (630 MB) na płytę CD-RW w locie zajęło nagrywarce 40x 6:57 min, czyli mniej więcej tyle samo czasu, co modelowi 32x zapisującemu z prędkością 12x (7:04 min). Ponad minutę dłużej trzeba czekać na skopiowanie w napędach 32x i 24x, które w trybie CD-RW osiągają 10-krotną prędkość zapisu. Ich czasy wynosiły średnio 8 minut i 15 sekund (32x) względnie 8:17 min (24x).

Zaskakujący był rezultat napędu Mitsumi CR 4809 TE - to jedyny model klasy 24x, który uzyskał tempo 12x w trybie CD-RW, kopiując nośnik w 7:17 min.

5. Prędkość a pojemność

Laboratoryjne testy dowiodły, że nagrywarki 40x (zresztą podobnie jak modele 24x i 32x) są znacznie wolniejsze, niż pozwalają przypuszczać ich nazwy.

Jak wspominaliśmy powyżej, na opakowaniach napędów widnieją prędkości maksymalne. Uwarunkowania mechaniczne nagrywarek sprawiają, że wewnętrzne ścieżki nośnika nie mogą być zapisywane z tak wielką prędkością obrotową (24x, 32x, a tym bardziej 40x).


Zobacz również