Canopus DVStorm 2 Pro + EDIUS 2.5

DVStorm mimo upływu lat jest nadal w swojej klasie jedną z najlepszych kart do edycji wideo. Zawdzięcza to nie tylko nowatorskiej konstrukcji, ale również stale rozwijanym sterownikom oraz oprogramowaniu. Najnowsza wersja DVStorm 2 Pro w połączeniu z dedykowanym oprogramowaniem edycyjnym EDIUS 2.5 tworzy nową jakość w edycji wideo.

DVStorm mimo upływu lat jest nadal w swojej klasie jedną z najlepszych kart do edycji wideo. Zawdzięcza to nie tylko nowatorskiej konstrukcji, ale również stale rozwijanym sterownikom oraz oprogramowaniu. Najnowsza wersja DVStorm 2 Pro w połączeniu z dedykowanym oprogramowaniem edycyjnym EDIUS 2.5 tworzy nową jakość w edycji wideo.

Pierwszego DVStorma firma Canopus wprowadziła do sprzedaży pod koniec 2000 roku. Pomimo że w tamtych latach nie było tak szybkich i wydajnych procesorów jak obecnie, to postawienie na skalowalność, czyli wydajność uzależnioną od mocy obliczeniowej komputera, z całą pewnością było decyzją trafną. Jak się okazało, w dużym stopniu pozwoliło to karcie na utrzymanie się nadal na rynku, podczas gdy inne konkurencyjne rozwiązania odeszły bezpowrotnie do historii.

DVStorm jest kartą o budowie modułowej, dlatego też można ją było łatwo rozbudowywać o dodatkowe opcje, które w obecnym DVStormie 2 Pro są już na wyposażeniu standardowo, w tym m.in. moduł StormEncoder do sprzętowego kodowania MPEG w czasie rzeczywistym oraz panel zawierający analogowe złącza wyjść wideo standardu Component, dzięki któremu dostępna jest możliwość użycia profesjonalnych recorderów Betacam SP lub monitorów podglądowych. W obecnej wersji brak jedynie w standardzie panelu StormBay montowanego w wolne miejsce napędu 5,25 cala, zawierającego złącze cyfrowe oraz dodatkowe analogowe wejścia/wyjścia Composite/S-Video (można go teraz dokupić osobno).

Minimalne wymagania DVStorma 2 Pro z EDIUSEM 2.5 podawane przez producenta to: system Windows 2000 lub XP, procesor Intel Pentium III 1 GHz (zalecane Pentium IV 2,4 GHz z technologią HT), pamięć 256 MB RAM (zalecane 512) oraz szybkie i pojemne twarde dyski. Ze względu na akcelerację efektów poprzez systemowy DirectX zalecane jest korzystanie z szybkiej karty graficznej, najlepiej obsługującej systemy dwumonitorowe, co znacznie zwiększy komfort pracy. Jedną z nielicznych wad DVStorma jest brak jego obsługi jako standardowego kontrolera IEEE 1394 OHCI, przez co niektóre niezależne programy nie działają i konieczne jest korzystanie z karty kontrolera.

Szerokie możliwości stosowania efektów w czasie rzeczywistym wynikają w dużym stopniu z połączenia możliwości programowo-sprzętowego kodeka DV, zaprojektowanego wspólnie przez firmy Canopus i NEC oraz odpowiednio zoptymalizowanego pod kątem skalowalności oprogramowania i sterowników. Dzięki temu DVStorm przez długi czas był jedyną kartą realizującą efekty w czasie rzeczywistym, zarówno na wyjściach analogowych, jak i cyfrowych. Obecna wersja DVStorma nie jest standardowo oferowana z Adobe Premiere, lecz z własnym oprogramowaniem edycyjnym Canopusa, jakim jest EDIUS. Oczywiście dla zwolenników Premiere nadal istnieje możliwość opcjonalnego zakupu Premiere Pro wraz z kartą. Na instalacyjnej płycie CD-ROM znajdziemy sterowniki do Premiere Pro 1.0, natomiast w przypadku korzystania z nowszej wersji Premiere Pro 1.5 lub ewentualnie starszej Premiere 6.5 należy pobrać je ze strony producenta. Na stronie oprócz najnowszych sterowników można znaleźć nowe wersje rozmaitego oprogramowania Canopusa, np. DVCapture, który pozwala na jednoczesne przechwytywanie sekwencji wideo z trzech różnych źródeł wideo. W tym przypadku DVStorm udostępnia jedno wejście, a dodatkowe dwa wejścia uzyskujemy poprzez dowolny kontroler IEEE 1394 OHCI.

Jak już wspomniałem, podstawowym oprogramowaniem dołączanym do karty jest EDIUS w najnowszej wersji 2.5. Jest to zintegrowany pakiet oprogramowania do przechwytywania sekwencji wideo (w tym z jednoprzebiegowym skanowaniem taśmy), rozbudowanej edycji, dodawania efektów przejść 2D/3D, nakładania filtrów obrazu i dźwięku, napisów oraz końcowego zapisu na taśmie, płycie CD/DVD lub też eksportu/kodowania do formatów multimedialnych lub strumieniowych. Z EDIUSEM zintegrowanych jest kilka programów, które umożliwiają realizację wspomnianych funkcji. Dodatkowych efektów przejść 2D/3D dostarcza specjalna wersja pakietu efektów Canopus Xplode for EDIUS. Do tworzenia plansz i napisów zarówno statycznych, jak i ruchomych przeznaczony jest Inscriber TitleMotion Pro uznawany za standard w tej dziedzinie, do eksportu i kodowania materiału wideo służy Canopus ProCoder Express z licencjonowaną komercyjną wersją popularnego kodeka DivX Pro 5.1.1. Warto również wspomnieć o pakiecie wtyczek do programów Adobe Photoshop i After Effects oraz NewTek Light-Wave 3D umożliwiających uzyskanie w nich bezpośredniego podglądu poprzez wyjścia DVStorma. Uzupełnieniem oprogramowania jest Canopus MPEGcraft LE, służący do precyzyjnego cięcia, łączenia lub szybkiej rekompresji plików MPEG, Ulead DVD Workshop SE do authoringu CD/DVD, Ulead COOL 3D Production Studio SE do tworzenia efektownych dwu- i trójwymiarowych napisów, plansz i animacji oraz Sonic Foundry ACID Style 3.0/ SIREN Xpress 2.0 do tworzenia własnych podkładów z gotowych zapętlonych próbek dźwiękowych.


Zobacz również