Canopus Xplode 4.0 Pro

Praktycznie każdy program do edycji wideo jest wyposażony w podstawowe efekty przejść oraz filtry pozwalające na uatrakcyjnienie, jak również często skorygowanie montowanego materiału. Dzięki funkcjom instalowania dodatkowych wtyczek, ilość dostępnych efektów staje się praktycznie nieograniczona.

Praktycznie każdy program do edycji wideo jest wyposażony w podstawowe efekty przejść oraz filtry pozwalające na uatrakcyjnienie, jak również często skorygowanie montowanego materiału. Dzięki funkcjom instalowania dodatkowych wtyczek, ilość dostępnych efektów staje się praktycznie nieograniczona.

Na rynku oprogramowania do edycji wideo dostępnych jest dużo różnorodnych pakietów z dodatkowymi efektami. Jednym z ciekawszych tego typu pakietów jest Xplode 4.0 Professional firmy Canopus. Porównując go do innych konkurencyjnych pakietów, można stwierdzić, że stanowi on połączenie możliwości pakietów Hollywood FX firmy Pinnacle Systems z Adorage magic firmy proDAD.

Pakiet Xplode 4.0 w okrojonej wersji Basic dołączany jest standardowo do większości kart Canopusa. Opisywana wersja Professional przeznaczona jest do współpracy z Adobe Premiere 6.x, Ulead MediaStudio Pro 6.x/7.0 oraz z oprogramowaniem edycyjnym Canopusa Edit i EDIUS. Istnieje również możliwość współpracy Xplode'a z najnowszą wersją Adobe Premiere Pro. Niezbędne jest do tego celu pobranie ze strony producenta odpowiednich Service Packów. Instalacja pakietu we wszystkich wymienionych wcześniej programach przeprowadzana jest bezproblemowo z jednym wyjątkiem, jakim jest Premiere Pro. Otóż pakiet Xplode 4.0 Professional powstał przed Premiere Pro, stąd też podczas instalacji nie jest on wykrywany na dysku twardym i nie jest możliwe wgranie Xplode'a. Jak już wcześniej pisałem, do poprawnej pracy z Premiere Pro należy skorzystać z odpowiednich Service Packów, które do instalacji potrzebują wprowadzonego już pakietu Xplode, co przypomina nieco błędne koło. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wcześniejsze wgranie jakiegokolwiek innego oprogramowania do edycji, np. MediaStudio Pro 7.0 (wystarczy nawet wersja Trial), następnie zainstalowanie samego pakietu Xplode (bez wtyczek), wykasowanie MediaStudio Pro 7.0 (lub innego oprogramowania), i zainstalowanie Service Packów do Xplode'a, które dopiero w tym momencie mogą umieścić odpowiednie wtyczki w Premiere Pro. Jest to może nieco skomplikowane, ale problem rozwiązuje. Z pewnością nowe wersje instalacyjne Xplode'a pozbawione będą opisywanego błędu.

Większość użytkowników pakietów z efektami z reguły ogranicza się do korzystania z predefiniowanych efektów. Pod tym względem Xplode ma do zaoferowania bardzo dużo. Dostępnych jest ponad 900 efektów, przy czym każdy z nich można praktycznie dowolnie modyfikować i tworzyć przez to nowe własne efekty. Wszystkie efekty zostały podzielone na cztery główne grupy: 3D Object Transition, Alpha Transition, Standard Transition oraz Composer Effects. Grupy te następnie dzielone są na kolejne mniejsze tematyczne podgrupy. Efekty przejść to m.in. transformacje obrazu w bryły geometryczne, efektowne odwijane kartki, kurtynki, konfetti, przejścia gradientowe powstające przy użyciu alfa masek, w tym również kolorowych i animowanych. Poza efektami przejść dostępnych jest również kilka filtrów wideo, w tym m.in. umożliwiających tworzenie efektów PIP (obraz w obrazie) na sześcianie, ramce obrazu itp. Przy każdym z efektów dostępne są manipulacje szeregiem ustawień, m.in. oświetleniem, sposobem rzucania cienia, szybkością narastania efektu itp. Precyzyjne ustawianie parametrów ułatwia system klatek kluczowych, w który wyposażone są edytory efektów. W tworzeniu własnych efektów przydatna może okazać się obszerna instrukcja obsługi w języku angielskim. Xplode 4.0 Professional wymaga systemu Windows 2000 lub XP oraz w miarę wydajnej karty graficznej, ponieważ do akceleracji efektów wykorzystywany jest Direct3D.

Jako uzupełnienie możliwości Xplode'a dostępny jest do niego zestaw dodatkowych wtyczek PhotoAlbum 2.0, znacznie rozszerzający możliwości tworzenia efektownych trójwymiarowych animowanych albumów ze zdjęciami lub sekwencjami wideo. Należy zwrócić uwagę na cenę samego Xplode'a, ponieważ bardziej interesująco przedstawia się pakiet Visual Effects Suite, zawierający oprócz Xplode'a, również wtyczkę PhotoAlbum oraz Imaginate, przeznaczony do kompozycji wysokorozdzielczej grafiki i zdjęć. Cena pakietu jest tylko nieznacznie wyższa od ceny Xplode'a i wynosi 1600 zł, podczas gdy za wszystkie trzy wymienione programy trzeba zapłacić w sumie 3000 zł.

produkt: Canopus Xplode 4.0 Professional

producent: Canopus Corporation, http://www.canopus.com

cena brutto: 1500 zł, uaktualnienie z w. 3.0 - 500 zł

konkurenci: Pinnacle Hollywood FX, proDAD Adorage magic

kontakt: Beiks, http://www.beiks.com.pl, http://www.canopus.pl

za:

Bardzo duża różnorodność efektów przejść i filtrów obrazu, wysoka jakość generowanego obrazu, duże możliwości modyfikacji oraz tworzenia nowych efektów, rozbudowane funkcje i narzędzia, w które wyposażone są poszczególne edytory.

przeciw:

Brak polskiej dokumentacji, problemy z instalacją wtyczek do Adobe Premiere Pro.


Zobacz również