Celestion F30 F10 F35 S80

Pięknie wykonane brytyjskie kolumny o bardzo wyważonym, uniwersalnym brzmieniu.

Pięknie wykonane brytyjskie kolumny o bardzo wyważonym, uniwersalnym brzmieniu.

Celestion to brytyjska firma, która na rynku polskim jest na razie stosunkowo mało znana. W swojej ojczyźnie jest to jednak jeden z bardziej zasłużonych producentów i nie tylko w produkcji kolumn, bo obecnie firma ma w ofercie m.in. amplitunery i odtwarzacze DVD. Pierwsze produkty Celestion zaprezentował już ok. 1920 r. Były to urządzenia wykonane na potrzeby BBC. Do testu wybraliśmy produkt nowej linii F, która ma przypaść do gustu masowemu odbiorcy. Kolumny te nie należą jednak do najtańszych linii produktowych, plasują się w klasie średniej niższej, takiej, która spełni oczekiwania słuchacza o ściśle określonych wymaganiach wobec brzmienia. Seria F zawiera kilka modeli kolumn.

Nasz zestaw składał się z największych "podłogówek" F30, małych "podstawkowców" F10, centralnego F35c oraz jedynego w serii subwoofera S80. Do wyboru klient ma jeszcze mniejsze "podłogówki" F20 i większe "podstawkowce" F15. Jak widać, jest z czego wybierać i ze złożeniem wielokanałowego zestawu nie będzie problemów. Kolumny można łatwo dopasować do indywidualnych gustów i stylu, w jakim jest urządzone mieszkanie. Pomaga w tym zastosowanie trzech rodzajów oklein: jasny klon, ciemna jabłoń i czarny dąb. Do testu wybraliśmy największe z serii kolumn podłogowych, lecz konstrukcje te nie są pod względem gabarytów potężne i będą raczej pasować do mniejszych i średniej wielkości pomieszczeń. Potwierdza to subwoofer, który do gigantów nie należy i należycie nagłośni pokoje o przeciętnym metrażu (do 25 m2 to maksimum).

Klasyczny wygląd, który nie znudzi się przez wiele lat. Piękne wykonanie i uniwersalne, dobre brzmienie.

Klasyczny wygląd, który nie znudzi się przez wiele lat. Piękne wykonanie i uniwersalne, dobre brzmienie.

Kolumna basowa to średnich rozmiarów skrzynka, która tak jak pozostałe kolumny została wykonana wręcz perfekcyjnie. Jakość zastosowanej okleiny jest doskonała - nałożono ją z dużą precyzją. Łączenia ścianek bocznych kolumn zaokrąglono, a szare maskownice idealnie współgrają kolorystycznie z jasnym materiałem wykończeniowym. Głośnik subwoofera ma średnicę 21 cm i promieniuje w stronę podłoża. Obawialiśmy się, że, jak to często w takich konstrukcjach bywa, bas będzie charakteryzował się obniżoną dynamiką i zamiast zwartych niskich tonów, będziemy mieli do czynienia z przeciągłym i głośnym buczeniem. Jednak nasze obawy na szczęście się nie potwierdziły. Twórcy subwoofera stanęli na wysokości zadania i stworzyli jeden z najlepszych subwooferów z przetwornikiem umieszczonym w podstawie kolumny, jaki słyszeliśmy. Przednie kolumny F30 są z kolei wyposażone w 2 przetworniki średnioniskotonowe mogące pracować z dużym wychyleniem membrany. Dzięki temu, pomimo przeciętnych średnic i raczej skromnych gabarytów samej kolumny, dało się uzyskać dynamiczne basy. Oba przetworniki pracują we wspólnej komorze bas refleks z tunelem o dużym przekroju wyprowadzonym na tylnej ściance obudowy. Jako przetworniki wysokotonowe we wszystkich kolumnach (oprócz subwoofera oczywiście) zastosowano kopułki tytanowe. Górne tony są bardzo przejrzyste i selektywne, bez śladu nadmiernej ostrości. Soprany cechuje duża kultura brzmienia, jest to dźwięk bardzo uniwersalny pasujący do każdego rodzaju muzyki. Zestaw firmy Celestion umożliwia słuchanie akustycznego jazzu i koncertu Metalliki. Podobnie udanie wypadają odsłuchy wielokanałowych ścieżek filmowych. Spójność sceny jest znakomita, dźwięk płynnie przechodzi z przedniej ściany dźwiękowej za plecy słuchacza, nie występuję tu jakiekolwiek zaburzenie spójności prezentacji. Subwoofer dysponuje dobrym, zróżnicowanym basem, niesięgającym może głębin, lecz potrafiącym w odpowiednich momentach wprowadzić meble w drżenie. Bas subwoofera można precyzyjnie dostroić, korzystając z płynnej regulacji fazy, częstotliwości odcięcia i poziomu wysterowania. Panel gniazd obejmuje pełen zestaw wyjść i wejść wysoko i niskopoziomowych.

Informacje

Typ zestaw kolumn 5.1

Cena 4200 zł

Dystrybutor Audio Centertel. (+12) 425 64 43

Funkcje subwoofer w pełni wyposażony w wejścia/wyjścia głośnikowe i wejście niskopoziomowe; regulacja fazy, częstotliwości odcięcia

Złącza podwójne


Zobacz również