Cisza przed burzą

Na rynku procesorów zapanował spokój, lecz jest to cisza przed wielką burzą, która wybuchnie w drugiej połowie roku. Warto się przyjrzeć, jak dziś wyglądają siły głównych graczy przed tym wielkim starciem.

Na rynku procesorów zapanował spokój, lecz jest to cisza przed wielką burzą, która wybuchnie w drugiej połowie roku. Warto się przyjrzeć, jak dziś wyglądają siły głównych graczy przed tym wielkim starciem.

Parametry techniczne i wyniki testów procesorów AMD i Intela

Parametry techniczne i wyniki testów procesorów AMD i Intela

W stosunku do naszego ostatniego testu, który opublikowaliśmy w numerze 2/2003, w ofercie obydwu producentów zaszły pewne zmiany. Dość trudno stwierdzić, która będzie bardziej znacząca w perspektywie kilku najbliższych miesięcy, ale jeśli chodzi o wyniki w aktualnych testach, większy zysk wydajności osiągnęło AMD.

Nowe modele Intela to cała rodzina procesorów Pentium 4 przystosowanych do pracy z magistralą 800 MHz, zamiast ze starszą 533 MHz. Przetestowaliśmy cztery nowe modele, od 2,4 do 3,0 GHz. Warto zauważyć, że ze względu na parzystą wartość magistrali systemowej, taktowanie Pentium 4 również się zaokrągliło, mamy np. procesor 3 GHz zamiast 3,06 GHz. Jak się za chwilę okaże, nie zawsze zmiana od razu wychodzi produktowi na dobre.

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Jeśli chodzi o AMD, w zestawieniu pojawił się sztandarowy obecnie model 3000+, z rdzeniem Barton. Wyróżnia się przede wszystkim powiększoną z 256 KB do 512 KB pamięcią cache drugiego poziomu. W połączeniu z najwyższym do tej pory taktowaniem Athlon XP 3000+ siłą rzeczy stał się obecnie najszybszym procesorem AMD, choć nie pozwala mu to zająć pozycji lidera ogólnej klasyfikacji.

Pentium 4

W kategoriach bezwzględnej wydajności układy Intela wciąż prowadzą. Jeśli poszukujesz najszybszego z dostępnych na rynku procesorów, wówczas nie masz wyjścia - musisz sięgnąć po Pentium 4 3,06 GHz z Hyper-Threadingiem. Rozwiązanie to ma tylko jedną wadę - jest wciąż bardzo drogie. Pomijając cenę, decydując się na ten procesor, masz praktycznie pełną gwarancję, że żadna aplikacja w ciągu najbliższego roku nie będzie dla niego nadmiernym obciążeniem - po prostu producentom programów nie opłacałoby się produkować oprogramowania, które miałoby jeszcze wyższe wymagania.

Oprócz bardzo szybkiego zegara istotną cechą tego układu jest właśnie Hyper-Threading. Nawet jeśli w niektórych testach technologia ta nie przekłada się na procentowe polepszenie wyników, to zauważalnie zwiększa komfort pracy z komputerem - zdecydowanie rzadziej zdarzają się sytuacje, w których maszyna zamiera, bo uruchomiony został jakiś mocno obciążający proces w tle. Pomysł polegający na wykorzystaniu jednego procesora w taki sposób, jakby pracowały dwie fizycznie niezależne jednostki centralne, okazał się wyjątkowo udany.

Warto dodać, że Hyper-Threading będzie systematycznie wprowadzany do procesorów Pentium 4 z niższym niż 3 GHz taktowaniem, dzięki czemu również kupując dużo tańsze komputery, będziemy mogli korzystać z zalet tej technologii.

CPUBench2002

CPUBench2002

Nieco kontrowersji wzbudzają natomiast najnowsze układy, z magistralą systemową 800 MHz. Po ogłoszeniu informacji o ich dostępności Intel niespodziewanie wykrył błąd, który zmusił go do przesunięcia terminu rynkowej premiery nowych układów. Dopiero pod koniec kwietnia ogłoszono, że problem został rozwiązany i nie będzie konieczna wymiana układów - wystarczy mała programowa łatka w systemie operacyjnym. Niezależnie od tego okazuje się, że wzrost wydajności, jakiego można by oczekiwać w związku z szybszą magistralą i większą przepustowością pamięci, nie jest wcale taki oczywisty. W naszych testach w grze "Quake III Arena" przyrost mocy był bardzo wyraźny, ale akurat ten tytuł słynie z niezwykle efektywnego gospodarowania dostępnym pasmem pamięci. Dzięki temu procesor Pentium 4 3 GHz z szyną 800 MHz był o 13 procent szybszy niż Pentium 4 3,06 GHz z szyną 533 MHz.

W innych testach nie było już jednak tak różowo - np. w teście PCMark2002 nowe Pentium 4 3 GHz okazało się o 2 procent wolniejsze od Pentium 4 3,06 GHz. Oczywiście taka różnica jest w praktyce niezauważalna, ale od nowego procesora klienci oczekują wzrostu wydajności, a nie stagnacji.

Ciekawe liczby

1 W - taką energię cieplną wydziela procesor Pentium-M (Centrino).

130 W - taką energię cieplną wydziela procesor Itanium.

2003 tranzystory wystarczyły, aby zadziałał pierwszy procesor Intela 4004.

1,2 miliona tranzystorów tworzyło procesor Intel 486DX 25 MHz.

54,3 miliona tranzystorów składa się na procesor AMD Athlon XP 3000+.

220 milionów tranzystorów mieści się w procesorze Itanium 2.

10 mikronów - to technika wykorzystywana do produkcji procesora 4004 w 1971 r.

0,09 mikrona - w tej technice będą produkowane wkrótce nowe procesory Pentium 4 (Pentium 4 produkowany w technice 10 mikronów miałby rozmiary mniej więcej 2x2 metry).

Prawo Moore'a źródłem inspiracji - TeraHertz

W 1965 r. Gordon Moore, jeden ze współzałożycieli Intela, wygłosił słynną opinię, że liczba tranzystorów w procesorach podwajać się będzie co 18 miesięcy. Początkowo prawo to miało obowiązywać tylko do 1975 r., ale szybko okazało się, że działa praktycznie do dziś. Jest przy tym źródłem stałej motywacji dla inżynierów, którzy za punkt honoru stawiają sobie, aby nie przerwać tej passy. Temu ma służyć nowa technologia, opracowana przez Intela i nazwana TeraHertz. W skrócie: jest to zupełnie nowe podejście do budowania tranzystorów, wykorzystujące zdecydowanie ulepszoną strukturę i nowe materiały. Dzięki wprowadzonym zmianom, Intel zamierza opracować taki tranzystor, który będzie mógł przełączyć swój stan ponad bilion razy na sekundę (w języku angielskim bilion to "trillion", stąd nazwa). Nowe konstrukcje są absolutnie niezbędne, ponieważ przy stale wzrastającej gęstości upakowania tranzystorów i coraz wyższym taktowaniu, krytycznym problemem stają się niekontrolowane "wycieki". Sprawiają, że zapotrzebowanie na prąd jest coraz wyższe, a co za tym idzie, wzrasta wydzielanie ciepła. Pewne elementy nowej technologii TeraHertz pojawią się najprawdopodobniej już w nowych procesorach Pentium 4, wykonanych w procesie produkcyjnym 0,09 mikrona.


Zobacz również