Colour Confidence Print Profiler

Colour Confidence Print Profiler to całkiem rozsądnie wyceniony zestaw do tworzenia profili korygujących charakterystykę barwną drukarek. Dzięki temu wzrastają szanse, że na wydruku pojawią się kolory takie, jakich oczekiwałeś. Sam pomysł nie stanowi nowości, ale cena wynosząca 495 funtów brytyjskich jest znacznie niższa niż podobnych programów tego rodzaju.

Colour Confidence Print Profiler to całkiem rozsądnie wyceniony zestaw do tworzenia profili korygujących charakterystykę barwną drukarek. Dzięki temu wzrastają szanse, że na wydruku pojawią się kolory takie, jakich oczekiwałeś. Sam pomysł nie stanowi nowości, ale cena wynosząca 495 funtów brytyjskich jest znacznie niższa niż podobnych programów tego rodzaju.

Dopasowanie kolorów w wykonanych skanach czy ilustracjach stworzonych na ekranie do tych, które otrzymujemy na wydrukach zawsze sprawiało wiele kłopotów. Pomocny może okazać się system profili kolorystycznych ICC, ale całkowitą zgodność można osiągnąć tylko wtedy, gdy profile zostaną wykonane dla konkretnych egzemplarzy urządzeń, a nie ogólnie dla sprzętu danego typu czy marki.

Programowe narzędzia do kalibracji monitorów zostały wbudowane w Mac OS-a. Na platformie Windows stanowią element niektórych aplikacji, np. Photoshopa. Dokładniejsze od nich kalibratory sprzętowe kosztują przynajmniej 900 zł. Software do sprofilowania skanera często można znaleźć w komplecie z urządzeniem. Ustalenie profili staje się koniecznością także w przypadku drukarki, jednak ogólne profile dołączone przez producentów dają efekty dalekie od oczekiwanych. Niektóre firmy oferują wykonanie profili na zlecenie, ale jest to usługa droga (kilkaset złotych), tym bardziej że każdy rodzaj papieru wymaga innego profilu.

Podstawowy zestaw w cenie 495 GBP zawiera prosty kolorymetr Color-Savvy CM2C ColorMouse - tej właśnie wersji postanowiliśmy się przyjrzeć. ColorMouse to urządzenie obsługiwane ręcznie, co oznacza, że trzeba osobno kliknąć na każde z ponad 400 pól dwóch barwnych testów, które drukujemy na drukarce. To żmudne zajęcie: trzeba poświęcić przynajmniej godzinę na każdy papier używany z drukarką. W rzeczywistości ten czas może się wydłużyć; wydruk należy bowiem przed pomiarem zostawić, żeby dobrze wysechł, a to trwa kolejne pół godziny.

Oczywiście, możliwy jest pomiar nie tylko automatyczny, ale i bardziej dokładny. Potrzeba do tego droższej wersji zestawu. Ten sam software można kupić wraz z półautomatycznym spektrofotometrem Avantes SpectrocamUV, co kosztuje 1595 GBP albo z topowym modelem X-Rite DTP 41 UV za 2995 GBP, który odczyta wszystkie pola w pięć minut. Można też dostać wersję dla oszczędnych: samo oprogramowanie z zestawem sterowników za 1095 GBP, ale samemu trzeba dokonać pomiarów (co oznacza, że trzeba mieć spektrofotometr).

W przypadku pomiaru ręcznego Print Profiler drukuje arkusz ze 105 polami (wcześniej trzeba wyłączyć własny system drukarki do zarządzania kolorem), który mierzymy za pomocą ColorMouse.

Następnie drukujemy arkusz docelowy z kolejnymi 300 polami, które znowu mierzymy. W wersji automatycznej z DTP 21 system drukuje aż 1400 pól, co zapewnia bardziej precyzyjny wynik pomiarów.

Na tej podstawie oprogramowanie sporządza profil ICC dla kombinacji drukarki z konkretnym rodzajem papieru. Ten profil możemy następnie wybrać z listy przy wypuszczaniu prac na drukarkę. Dla użytkowników, którzy mają dużą wiedzę dotyczącą reprodukcji barw, przeznaczony jest cały szereg zaawansowanych opcji, takich jak przyrost punktu rastrowego, GCR, kompensacja czerni itp.

W praktyce w przypadku fotograficznej drukarki atramentowej Epsona Stylus Pro 1290 profil wygenerowany dla papieru błyszczącego był o wiele dokładniejszy niż dołączony przez Epsona.

Produkt: Colour Confidence Print Profiler

Producent: TypeMaker, http://typemaker.co.uk

Cena: 1495 GBP (wersja z ręcznym spektrofotometrem)

Dystrybutor: TypeMaker, http://typemaker.co.uk

Konkurenci: brak

Kontakt: http://typemaker.co.uk

Za:

Przystępna cena, wersje z różnymi spektrofotometrami, tworzone profile są znacznie dokładniejsze od fabrycznych.

Przeciw:

Uciążliwość pomiarów w wersji z ręcznym spektrofotometrem.


Zobacz również