Corel Paint Shop Pro X - Program graficzny do retuszu

Mimo że nie byłem do tej pory użytkownikiem programu Paint Shop Pro, bardzo chętnie przystałem na propozycję testów najnowszej wersji programu i możliwość dokonania własnej, subiektywnej jego oceny.

Mimo że nie byłem do tej pory użytkownikiem programu Paint Shop Pro, bardzo chętnie przystałem na propozycję testów najnowszej wersji programu i możliwość dokonania własnej, subiektywnej jego oceny.

Dla mnie jako doświadczonego użytkownika Adobe Photoshopa naturalne wydało się porównanie działania i możliwości najnowszej wersji Corel Paint Shop Pro X do lidera na rynku programów graficznych, czyli Photoshopa.

Nowe narzędzia i możliwości programu

Po przejęciu programu przez firmę Corel, poprawiono czas uruchamiania programu, jego ogólną wydajność oraz rozszerzono jego możliwości poprzez dodanie kilku nowych narzędzi. Do grupy najciekawszych udogodnień zaliczyć należy:

  • nowe i ulepszone funkcje korekcyjne i retuszerskie (Red Eye Tool - banalnie proste usuwanie efektu czerwonych oczu - działa dobrze i łatwo

  • Makeover - ciekawe narzędzia do usuwania niepożądanych rozbarwień, wybielania (np. zębów) czy zaciemniania części obrazu

  • narzędzia do usuwania szumu, automatyczne narzędzia korekty i wiele innych (także ulepszonych) narzędzi korekcyjnych

  • narzędzia do zarządzania kolorem i kalibracji monitora

  • nowe efekty i filtry

  • lepsze wsparcie dla plików Raw.

Interfejs programu przypomina typowe programy graficzne, jednak zarówno wygląd, jak i podstawowe funkcje programu różnią się znacznie od konkurencji z Adobe.

Co ważne, program zawiera bardzo wiele zaawansowanych narzędzi edycyjnych, które doskonale sprawdzą się w profesjonalnej pracy z grafiką. Jednak interfejs jest czytelny także dla mniej doświadczonych użytkowników i fotografików. Nowe okno Learning Center pozwoli łatwo odszukać pomoc odnoście wybranego narzędzia i planowanych działań w programie.

Jakie narzędzia podobały mi się szczególnie? Proste, lecz niezwykle przydatne narzędzie Straighten Tool oraz Perspective - pozwolą jednym ruchem wyprostować zdjęcie i ewentualnie dodać korektę perspektywy.

Mesh Wrap Tool - narzędzie do deformacji obrazu na podstawie siatki - w konkurencyjnym Photoshopie znajdziemy je dopiero w najnowszej wersji programu - CS2. Print Contact Sheet - drukowanie stykówek z katalogu przeglądarki w jednym klawiszu. Rewelacja! Nie muszę, jak w Adobe Photoshopie, rozpoczynać od przygotowania stykówek i w drugim kroku wybierać opcje drukowania.

Red Eye Tool - usuwanie efektu czerwonych oczu. Podobnie działające narzędzie pojawiło się dopiero w najnowszej wersji Photoshopa. Proste, szybkie i łatwe - tak, jak oczekiwali tego użytkownicy.

Scratch Remover Tool/Object Remover - proste i niezwykle skuteczne narzędzia do usuwania zadrapań, paprochów, rys, a nawet większych, niepotrzebnych fragmentów na fotografii. Narzędzie Scratch Remover działa bardzo dobrze, jednak usuwanie obiektów jest nieco złożone (choć działa całkiem dobrze). Corel Paint Shop Pro pozwala na otwarcie plików Raw i dokonanie na nich odpowiedniej korekty. Nie są to wprawdzie tak potężne możliwości, jakie znamy z Photoshopa, jednak z pewnością zadowolą wielu użytkowników aparatów cyfrowych.

Digital Camera Noise Removal - proste, szybkie acz skuteczne narzędzie do usuwania szumu powstałego na matrycy aparatów cyfrowych. Browser Pallette - przeglądarka plików graficznych, pozwala na podgląd zawartości wybranego katalogu, a także metainformacji, zapisanych z obrazem. Działa podobnie jak w Adobe Photoshop, nie oferuje jednak tylu zaawansowanych możliwości. Oczywiście listę ciekawych i przyjemnych funkcji można by tu ciągnąć w nieskończoność, jednak w tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na, moim zdaniem, niewygodne mechanizmy programu.

Raczej negatywnie oceniłbym interfejs programu. Wprawdzie dla mniej doświadczonych użytkowników będzie on czytelny. Dla mnie jednak (przyzwyczajonego do narzędzi Adobe czy Macromedia) wykorzystanie całkowicie innych skrótów klawiaturowych, w wielu wypadkach całkowicie innej metody działania narzędzi (np. paleta Layers), skutecznie utrudniają użycie tego programu.

Ogólne wrażenie i ocena

Ogólnie jestem bardzo zaskoczony możliwościami programu. Paint Shop Pro X (ze względu na interfejs) z pewnością nie będzie podstawowym narzędziem profesjonalnego i doświadczonego grafika, jednak ogrom możliwości, zestaw narzędzi i bogactwo funkcji przyprawia niekiedy o zawrót głowy. W wielu wypadkach program ten z całą pewnością wystarczy do przygotowania, retuszu, druku czy korekty zdjęć i grafik nawet dla wymagających użytkowników. Dla fotografików, amatorów grafiki komputerowej czy do zabawy jest to z pewnością doskonały program w ciągle przystępnej cenie.

produkt: Paint Shop Pro X

producent: Corel Corporation

cena netto: 199 euro

konkurenci: Adobe Photoshop Elements, ACDSee

kontakt: http://www.corel.com

za:

ozbudowane funkcje, wygodna praca z fotografiami, przystępna cena.

przeciw:

Dość skomplikowany interfejs.


Zobacz również