Cyfrowe lustrzanki

Użytkownicy aparatów cyfrowych mieli zapewne niegdyś kontakt z tradycyjną lustrzanką. Marzeniem niejednego jest lustrzanka cyfrowa.

Użytkownicy aparatów cyfrowych mieli zapewne niegdyś kontakt z tradycyjną lustrzanką. Marzeniem niejednego jest lustrzanka cyfrowa.

Wraz z dynamicznym wzrostem popularności aparaty cyfrowe stają się coraz tańsze. Niegdyś dostępne jedynie dla profesjonalistów cyfrowe odpowiedniki tradycyjnych lustrzanek zaczynają być osiągalne też dla entuzjastów cyfrowej fotografii. Oczywiście modele przeznaczone głównie dla zawodowców (fotoreporterów, fotografów mody itd.) i teraz potrafią kosztować tyle, co średniej klasy samochód. Producenci jednak proponują także aparaty praktycznie dużo tańsze, nawet w naszym kraju. Poniżej przedstawiamy opisy trzech wybranych modeli cyfrowych lustrzanek - marzenie niejednego zawodowca, Canon EOS-1Ds - oraz dwa modele sporo tańsze, różniące się oczywiście zdecydowanie od zawodowej "jedynki". Pozwalają jednak na komfort pracy porównywalny do tego, do jakiego przywykli użytkownicy tradycyjnych, popularnych lustrzanek. Najtańsze dwa modele proponowane są przez największych konkurentów w tym segmencie aparatów: Canona i Nikona. Pierwszy z nich - Canon EOS 300D - zapoczątkował produkcję tanich lustrzanek cyfrowych. Model D70 stał się nieco lepiej dopracowaną przez Nikona odpowiedzią.

Cyfrowe lustrzanki, w przeciwieństwie do aparatów kompaktowych, mają kilka podstawowych zalet. Jedną z nich jest niewątpliwie możliwość wymiany optyki, dzięki czemu nie jesteś skazany na używanie tylko jednego, określonego przez producenta zakresu ogniskowych. Wielu fotoamatorów dysponuje już mniejszym lub większym zestawem obiektywów do swoich tradycyjnych lustrzanek.

Canon EOS-1Ds

Informacje: Canon, http://www.canon.pl , tel. (22) 5723000

Cena: 36 809 zł

Można powiedzieć, że ten sztandarowy model canonowskiej lustrzanki cyfrowej to marzenie nie tylko fotoamatora, ale i niejednego profesjonalisty. Producent w korpusie profesjonalnego tradycyjnego aparatu umieścił detektor CMOS o rozdzielczości 11 milionów punktów, opracowany, tak jak cała konstrukcja, w laboratoriach Canona. Matryca charakteryzuje się nie tylko wysoką rozdzielczością. Jest wielkości klatki filmu małoobrazkowego. Pozwala to na stosowanie optyki do tradycyjnych lustrzanek bez przeliczania ogniskowych - czynność konieczna w większości cyfrowych lustrzanek (jeśli element CCD lub CMOS jest mniejszy, rejestruje się tylko wycinek kadru, który "wyświetla" we wnętrzu aparatu tradycyjny obiektyw). Ponadto większa matryca składa się z większych fotodetektorów, co pozwala na zaabsorbowanie większego ładunku fotonów. Powstaje dzięki temu silniejszy, mniej podatny na zakłócenia sygnał, co w efekcie przekłada się na niższy poziom szumów na zarejestrowanym obrazie. Aparat rejestruje względnie czyste zdjęcia nawet po ustawieniu go na wyższą czułość (pow. ISO 1000).

Model EOS-1Ds może rejestrować 11-milionowe obrazy z częstotliwością mniej więcej trzech klatek na sekundę (w serii do 10 zdjęć).

Aparat jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów. Korpus ma duży, ciężki i odporny zarówno na wilgoć, jak i uszkodzenia mechaniczne. Wszystkie przyciski i pokrętła na aparacie zostały umieszczone w sposób bardzo przemyślany. Dzięki temu osoba obsługująca urządzenie ma zapewniony szybki dostęp do określonych funkcji.

Właściwie jedyną poważną wadą tego urządzenia jest jego cena.

Rozdzielczość: 4064 x 2704 (11 mln pkt)

Wielkość matrycy: 35,8 x 23,1 mm

Formaty plików: JPEG, RAW

Czułość (ekw. ISO): 50-1250

Canon EOS 300D

Informacje: Canon, http://www.canon.pl , tel. (22) 5723000

Cena: 4299 zł

Otym modelu aparatu mówi się, że jest przełomowy. Canon pierwszy zaproponował tanią lustrzankę z wymienną optyką, kompatybilną z obiektywami wykorzystywanymi we wszystkich tradycyjnych lustrzankach z systemem EOS. Przełomowość polega na rewelacyjnej cenie, w porównaniu z innymi tego typu aparatami. Kosztuje prawie dwa razy taniej niż EOS 10D oraz Nikon D100.

Można powiedzieć, że EOS 300D to uproszczona wersja modelu EOS 10D - zastosowano takiej samej rozdzielczości matrycę, C-MOS 6.35 MP, o wielkości 22,7x15,1 mm (klatka tradycyjnego filmu ma wymiary 36x24 mm). Podobnie jak w wyższym modelu przetwornik jest mniejszy od klatki małoobrazkowego filmu, zatem przy tradycyjnej optyce będzie występował efekt wydłużenia ogniskowej. Niedawno w Internecie pojawiło się nawet oprogramowanie, które odblokowuje pewne funkcje uproszczonej trzysetki, robiąc z niej cyfrówkę o możliwościach zbliżonych do możliwości aparatu EOS 10D.

Większość nabywców tego modelu, jeśli korzysta już z tradycyjnej optyki Canona, może mieć problem z uzyskaniem odwzorowania szerokokątnego. Producent oferuje im w zestawie z trzysetką tani obiektyw EF-S 18-55 mm 1:3,5-5,6. Dzięki niemu fotografujący może obejmować szeroki kadr. Aparat dobrze wypadł w naszych testach porównawczych. Charakteryzuje się właściwą ostrością obrazu przy użyciu dodawanego w zestawie obiektywu i bardzo dobrą, gdy wykonaliśmy zdjęcie testowe, stosując jasny obiektyw stałoogniskowy. Dobrze też należy ocenić dynamikę obrazu. Niestety, cyfrówka poległa w próbach odwzorowania barw. Za niedopracowaną uznajemy także funkcję automatycznego balansu bieli.

Rozdzielczość: 3072 x 2048 (6 mln pkt)

Wielkość matrycy: 22,7 x 15,1 mm

Formaty plików: JPEG, RAW

Czułość (ekw. ISO): 100/200/400/800/1600

Nikon D70

Informacje: Nikon, http://www.nikon.pl , tel. (22) 6079400

Cena: 5999 zł

Tak jak pisaliśmy we wstępie, aparat jest odpowiedzią Nikona na najtańszą cyfrową lustrzankę, którą kilka miesięcy wcześniej wprowadził Canon. Już na pierwszy rzut oka urządzenie sprawia wrażenie bardziej dopracowanego. Faktycznie, korpus aparatu nie trzeszczy tak pod ręką, jak plastikowe "body" EOS 300D. Ponadto producent w zestawie dostarcza lepszy obiektyw. Nie tylko dysponuje on szerszym zakresem ogniskowej (18-70 mm), ale jest też jaśniejszy przy ustawieniu "tele" - 1:4.5 (szkło Canona przy ogniskowej 55 mm, czyli znacznie krótszej, jest ciemniejsze - 1:5.6).

Za lepsze wyposażenie i solidniejszy korpus trzeba, niestety, więcej zapłacić.

Aparat budową oraz rozmieszczeniem większości przycisków sterujących przypomina klasyczne lustrzanki. Po prawej stronie ma dobrze wyprofilowaną rękojeść z przyciskiem spustu migawki na górze. Zastosowano niezwykle przydatne kółka zmiany wartości - jedno na palec wskazujący prawej ręki, drugie pod kciuk. Pierwsze służy głównie do zmiany przesłony, funkcja drugiego zmienia się w zależności od trybu, w jakim pracuje aparat. Może służyć na przykład do zmiany czasu otwarcia migawki, kompensacji ekspozycji lub do ustawienia profilu pomiaru światła. Z lewej strony aparatu znajduje się koło zmiany trybów pracy. Prócz preselekcji oraz trybu ręcznego doboru parametrów ekspozycji znajdziesz także profilowane tryby automatyczne (zdjęcia portretowe, krajobrazowe, sportowe itd.).

Aparat ma niezłe możliwości pod względem czasu otwarcia migawki oraz jej synchronizacji z lampą błyskową (najkrótszy czas bez lampy 1/8000 s, z lampą 1/500 s).

Rozdzielczość: 3008 x 2000 (6 mln pkt)

Wielkość matrycy: 23,7 x 15,6 mm

Formaty plików: JPEG, RAW

Czułość (ekw. ISO): 200-1600


Zobacz również