Cyfrowy Hollywood

Fale eteru szturmem wdzierają się w krainę pecetów. Przy odrobinie wiedzy możesz przeobrazić monitor w telewizor, który nie migocze, a komputer - w cyfrowy magnetowid. Podpowiemy Ci, na co zwracać uwagę przy zakupie tunera TV. Ponadto radzimy, jak nagrywać, edytować, kompresować i archiwizować sekwencje wideo.

Fale eteru szturmem wdzierają się w krainę pecetów. Przy odrobinie wiedzy możesz przeobrazić monitor w telewizor, który nie migocze, a komputer - w cyfrowy magnetowid. Podpowiemy Ci, na co zwracać uwagę przy zakupie tunera TV. Ponadto radzimy, jak nagrywać, edytować, kompresować i archiwizować sekwencje wideo.

Korzystając z konwencjonalnego magnetowidu, możesz w mig nagrać program na kasetę. Jednak ząb czasu na pewno naruszy kiedyś jej cenną zawartość. Po pewnym okresie pogarsza się bowiem jakość obrazu oferowana przez magnetowidowe taśmy. A co daje pecet? Pozwala trwale konserwować filmy z zachowaniem doskonałej jakości. Oprócz tego ma wiele innych zalet, które sprawiają, że lepiej sprawdza się jako telewizor i magnetowid.

Pecet w roli telewizora

Dobre monitory komputerowe osiągają znacznie lepszą jakość obrazu niż telewizory z najwyższych półek. Nawet starszy monitor odświeża ekran co najmniej 85 razy na sekundę, co sprawia, że obraz nie migocze. Tymczasem standardowy odbiornik telewizyjny uzyska co najwyżej 50 Hz.

Pecet w roli magnetowidu

Również w tym sektorze palma pierwszeństwa przypada komputerom. Nagrywając filmy na dysk czy inne komputerowe nośniki danych, zaoszczędzisz sobie mozolnego przewijania taśm. Stosunkowo niewielkim nakładem pracy możesz własnoręcznie montować filmy, dowolnie regulować parametry dźwięku, ostrość obrazu, jasność czy kontrast. Przegrywając klipy na płyty CD, upewnisz się, że jakość obrazu nie pogorszy się z czasem czy liczbą otwarć.

Idealna karta TV

W pierwszej części materiału podpowiadamy, jakie szczegóły są istotne przy zakupie karty z tunerem TV i jak dokonać właściwego wyboru zależnie od potrzeb i możliwości finansowych.

Od instalowania karty do nagrywania filmów na płyty

Objaśniamy krok po kroku, jak zamontować i podłączyć kartę TV, a także jak zainstalować odpowiednie oprogramowanie. Szczegółowe instrukcje pozwolą Ci od razu nagrywać na dysk i edytować sekwencje wideo. Ponadto pokazujemy sposoby kompresowania gotowych klipów.

Oprogramowanie

Niektóre z omawianych programów zamieszczamy na płycie CD-ROM. Dzięki nim możesz z miejsca zabrać się do cyfrowego montażu filmów i archiwizowania ulubionych klipów. Dobrej zabawy!

Jak wybierać kartę?

Jeśli komputer ma pełnić funkcję magnetowidu i telewizora, nie obejdziesz się bez karty tunera TV. Jej wybór zależy od rodzaju zastosowań multimedialnych, z których chcesz korzystać. Zamierzasz od czasu do czasu obejrzeć Wiadomości, czy chcesz wyrzucić stary telewizor i oglądać wszystkie ulubione audycje na ekranie monitora? Wymagania sprzętowe wobec karty wzrosną, jeśli chciałbyś nagrywać filmy. Wprawdzie wszystkie karty oferują taką możliwość, jednak tanie modele nie uzyskują pożądanej jakości obrazu. W kolejnych poradach objaśniamy najbardziej istotne parametry kart TV.

Dla entuzjastów hi-fi

Karty TV są dostępne w wersji mono i stereo - podobnie jak magnetowidy i telewizory. Warto wybrać model stereofoniczny, ponieważ różnica w cenie jest niewielka. Jeśli masz zamiar podłączyć do komputera dobre głośniki lub sprzęt hi-fi, stereofoniczna karta TV jest konieczna. Jeżeli natomiast chcesz słuchać wiadomości czy kursów giełdowych, wystarczy Ci karta mono.

Jakość obrazu

Analogowa karta Hauppauge Win-TV PVR kompresuje filmy do formatu MPEG 2 i odbiera programy radiowe.

Analogowa karta Hauppauge Win-TV PVR kompresuje filmy do formatu MPEG 2 i odbiera programy radiowe.

Kolejnym kryterium zakupu jest typ karty. Na rynku są karty analogowe i cyfrowe. Dysponując modelem analogowym, możesz odbierać program TV z anteny naziemnej lub gniazda telewizji kablowej. Karty cyfrowe można podłączyć bezpośrednio do anteny satelitarnej. Dzięki temu uzyskasz możliwość cyfrowego odbioru programów, który zapewnia idealną jakość obrazu. Karty cyfrowe zwane również kartami DVB (Digital Video Broadcast) wcale nie są droższe od porządnych modeli analogowych. Oprócz doskonałej jakości obrazu mają dodatkową zaletę. Program cyfrowy jest nadawany w formacie MPEG 2. Z tego względu możesz nagrywać na twardy dysk filmy i inne audycje bez dodatkowej kompresji - i bez żadnej straty jakości. Wymagania sprzętowe są zazwyczaj bardzo niskie, ponieważ karty DVB nie muszą przejmować kompresji przetwarzanych danych. W większości przypadków nagrywanie sygnału TV w pełnej rozdzielczości PAL (768 x 576 pikseli) jest już możliwe przy komputerze z układem Pentium 200 MMX. Jednak odtwarzanie wymaga dekodowania strumienia danych MPEG 2. Niektóre (tanie) karty nie wykonują dekodowania sprzętowego, lecz software'owe. Wówczas do odtwarzania nagranych sekwencji wymagany jest komputer z procesorem Pentium III 700.

Do odbioru programów cyfrowych antena satelitarna musi być wyposażona w stosunkowo nowoczesny konwerter. Konwertery znane są również pod nazwą LNB (Low Noise Block) i LNC (Low Noise Converter). Zdolność odbioru programów cyfrowych mają zazwyczaj konwertery stosowane od 1998 r. Aby się upewnić, musisz zajrzeć do instrukcji lub skontaktować się ze sprzedawcą. Jeśli LNB nie ma odpowiednich właściwości, wystarczy wymienić sam konwerter.

Rozdzielczość

Producenci podają zazwyczaj dwie rozdzielczości - rozdzielczość odtwarzania (czyli zwykły tryb TV) i rozdzielczość nagrywania sekwencji wideo. Wszystkie karty odtwarzają program TV w pełnej rozdzielczości PAL, która wynosi 758x576. Zewnętrzne tunery TV (np. Hauppauge Win-TV USB/FM) osiągają zaledwie 352x288. Z tego względu mogą zadowolić tylko właścicieli komputerów przenośnych.

Karty TV, które kompresują dane software'owo, nagrywają wprawdzie 25 klatek na sekundę, lecz wiele z nich nie robi tego w oryginalnej rozdzielczości 768x576. Przynajmniej te karty, które poddaliśmy testom, uzyskały w komputerze z układem Pentium III 500 o połowę mniejszą rozdzielczość. Znacznie lepsze są karty TV, które obsługują rozdzielczości nagrywania 704 lub 720x576 pikseli i wykonują sprzętową kompresję danych na format MPEG 2. Pod względem jakości obrazu mogą z powodzeniem konkurować z magnetowidami VHS, a nawet S-VHS. Zatem jeśli zależy Ci na pełnej rozdzielczości i płynności obrazu, powinieneś zdecydować się na cyfrowy tuner TV.

Kompresja sprzętowa

Jeśli chcesz nagrywać audycje telewizyjne, komputer musi nagrywać obraz z częstotliwością 25 klatek na sekundę, równocześnie przekształcać dźwięk na postać cyfrową i zapisywać dane na dysku. Bez korzystania z kompresji danych oznacza to strumień danych ponad 33 MB/s. Jest to zbyt wiele nawet dla profesjonalnego, dobrze wposażonego peceta. Dlatego konieczna okazuje się kompresja danych. Kompresję można zrealizować na dwa różne sposoby: sofware'owo lub sprzętowo. Kompresja z poziomu oprogramowania (czyli kompresja softwareŐowa) wymaga bardzo szybkiego procesora (częstotliwość taktowania w granicach 1 GHz). Alternatywnie można wybrać kartę TV, która sprzętowo kompresuje (najlepiej w formacie MPEG 2) odbierany sygnał. Trzecie rozwiązanie polega na zakupie karty DVB, która odbiera sygnał MPEG 2. W tym przypadku karta i procesor nie muszą kompresować danych. Wystarczy, że przekierują go bezpośrednio na twardy dysk. Pamiętaj jednak, że konieczna jest do tego antena satelitarna.


Zobacz również