Cztery w jednym

Rośnie udział kombajnów wielofunkcyjnych wśród atramentowych urządzeń drukujących. Po raz pierwszy pojawiły się modele z lepszymi skanerami do przeźroczy. Przetestowaliśmy 12 z nich i sprawdziliśmy, czy rozwiązania biurowe nadają sią do zastosowania w fotografii.

Rośnie udział kombajnów wielofunkcyjnych wśród atramentowych urządzeń drukujących. Po raz pierwszy pojawiły się modele z lepszymi skanerami do przeźroczy. Przetestowaliśmy 12 z nich i sprawdziliśmy, czy rozwiązania biurowe nadają sią do zastosowania w fotografii.

Do tej pory rynek urządzeń atramentowych był dość hermetyczny, a sama technologia uchodziła za trudną w zastosowaniu. W branży rządziła czwórka producentów: Canon, Epson, HP i Lexmark, oferujących zarówno klasyczne drukarki, jak i kombajny w różnych konfiguracjach, z faksem i bez niego oraz ze skanerami zazwyczaj marnej jakości. Zdobywanie rynku konstrukcje wielofunkcyjne zaczynały od biur, więc ich wyposażenie zorientowane było raczej na wydajność niż jakość. Wzrost popularności fotografii cyfrowej zmienił ten trend. Coraz częściej zaczęto zwracać uwagę na walory jakościowe, ważne dla indywidualnych użytkowników. Zmiany wprowadzone przez producentów widoczne są w naszym zestawieniu - większość testowanych kombajnów pozwala na druk bezpośredni i jest kompatybilna z aparatami cyfrowymi.

Hewlett-Packard OfficeJet 7410

Dobrze wyposażony kombajn biurowy radzi sobie z drukiem i skanem fotografii.

System druku w OfficeJet 7410 może pracować w dwóch konfiguracjach: z cztero- lub sześciokolorową paletą. Pierwszej używa się do testów i grafiki, drugiej do druku fotografii. Poza standardowym USB w urządzeniu są jeszcze porty sieci przewodowej i bezprzewodowej, szybki faks oraz czytniki kart pamięci, które obsługują pełny zestaw nośników z cyfrówek. Bez komputera można sterować wydrukiem z kart za pomocą wbudowanego kolorowego ekranu LCD albo wypełniając i skanując wydrukowany formularz z miniaturkami zdjęć. Wyświetlacz służy też do przekazywania informacji kontrolnych. Pod względem jakości druku OfficeJet był bezkonkurencyjny, ale wiele pomogło żonglowanie nabojami i dobieranie optymalnej konfiguracji do rodzaju tematu. Skanowanie wypadło ponadprzeciętnie, ale bez rewelacji zarówno pod względem tempa, jak i jakości. Możliwości urządzenia kończą się na skanowaniu niezbyt trudnych fotografii. Zastrzeżenia budzi rozpoznawanie tekstu. Stosowany przez HP ReadIris jeszcze raz przegrał z FineReaderem.

Z oprogramowania lepiej oceniamy sterownik drukarki z wieloma funkcjami retuszerskimi, gorzej sterownik skanera, który ma niewielkie możliwości wyboru i skromną kolekcję filtrów. Ten sam system druku i skaner są także w tańszych modelach: 7310 i 7210.

Wyniki testów

Druk tekstu 5,5 str./min

Druk mieszany 2,3 str./min

Druk zdjęcia 0,23 str./min

Jakość druku foto 7,4

Skanowanie w 300 dpi 2,1 str./min

Jakość skanowania 8,0

+ bogate wyposażenie

+ najwyższa jakość druku

+ umiarkowany koszt strony

- wysoka cena urządzenia

- przeciętny skaner

Cena 2399 zł

Technologia termiczna

Rozdzielczość druku 4800 x 1200 dpi

Porty USB 2.0, Ethernet, Wi-Fi

Skaner CCD

Canon MP 760

W MP 760 udało się połączyć uniwersalny system druku z dobrym i szybkim skanerem.

Głowica drukująca MP 760 pochodzi z PIXMA 5000, pozwala na druk dwustronny wysokiej jakości, a krople atramentu w obu ciemniejszych kolorach, cyjanie i magencie, mają dwa rozmiary i podwójną liczbę dysz - po 512. Poza czarnym atramentem rozpuszczalnikowym jest jeszcze pojemnik z czarnym pigmentem do tekstu. Taka kompozycja atramentów ma zapewnić podobny uniwersalizm, jaki osiąga HP, ale bez wymiany kałamarzy. Najtrudniejsze wydruki były najwyższej jakości, ale im prostsze, tym bardziej ustępowały konkurencji. PictBridge i czytnik kart pamięci wbudowane w MP 760 pozwalają na wydruk zdjęć bezpośrednio z cyfrówek. Niestety w druku bezpośrednim nie ma wszystkich opcji i najwyższych rozdzielczości dostępnych ze sterownika komputerowego. Nawet zwycięzca naszego testu nie jest bez wad. Rozdzielczość w module drukowania jest słaba - dwukrotnie mniejsza niż w skanerze, który ma 2400 x 4800 dpi. Skan fotografii i negatywu uznaliśmy za najlepszy ze wszystkich, nieźle wypadł także OmniPage, program do rozpoznawania tekstu. System obsługi papieru składa się z dwóch podajników, tacki do druku na płyty kompaktowe i automatycznego dupleksu. Został przystosowany do druku nawet na tak małych powierzchniach, jak wizytówki.

Wyniki testów

Druk tekstu 6 str./min

Druk mieszany 2,7 str./min

Druk zdjęcia 0,38 str./min

Jakość druku foto 8,3

Skanowanie w 300 dpi1,3 str./min

Jakość skanowania 8,6

+ wyjątkowa obsługa papieru

+ szybki druk

+ dobry skaner

+ umiarkowana cena

- droższa eksploatacja

Cena1559 zł

Technologia termiczna

Rozdzielczość druku 4800 x 1200 dpi

Porty USB 2.0, Ethernet

Skaner CCD

Lexmark X7170

Największymi atutami X7170 sa wysokie tempo pracy i umiarkowane koszty druku.

Urządzenie jest przygotowane do kopiowania i faksowania bez komputera. Wyposażono je w wyświetlacz LCD do przeglądania kart pamięci z cyfrówek, monitorowania pracy, a nawet wyświetlania instrukcji kontekstowych. Mechanizm druku pochodzi z drukarki fotograficznej P915. Podobnie jak w urządzeniach HP, można wybrać między konfiguracją czterokolorową, lepszą do tekstu i prostszej grafiki, a sześciokolorową do fotografii. Skaner CCD oferuje rozdzielczość 1200 x 1200 dpi, idealnie zharmonizowaną z możliwościami drukarki. Szybki, samodzielny faks ma książkę telefoniczną na 99 numerów i własną pamięć na 100 wiadomości.

Automatycznie w urządzeniu X7170 rozpoznawany jest rodzaj podawanego papieru, jak również głowice po wymianie tuszu same się dostrajają. Główne atuty kombajnu to wysokie tempo druku, uzyskane dzięki dużej liczbie dysz, dobry i szybki skaner, wystarczający do kilkakrotnych powiększeń i FineReader w wersji szóstej, najlepszy wśród dostarczanych programów do rozpoznawania tekstu. Jakość druku wystarcza na potrzeby tekstu i grafiki. Na fotografiach nieźle oddane są kolory, gorzej szczegóły. Warto zwrócić uwagę na ekonomiczne walory kombajnu. Jego cena i koszt strony kolorowej należą do najniższych, za to druk monochromatyczny już nie kształtuje się tak korzystnie. Jak zwykle u Lexmarka, sterowniki są bardzo łatwe w użyciu.

Wyniki testów

Druk tekstu 9,8 str./min

Druk mieszany 2 str./min

Druk zdjęcia 0,1 str./min

Jakość druku foto 4,4

Skanowanie w 300 dpi 2,7 str./min

Jakość skanowania 6,1

+ uniwersalny system druku

+ umiarkowana cena

+ dobry druk tekstowy

- gorsza jakość w wymagających trybach

Cena 1049 zł

Technologia termiczna

Rozdzielczość druku 4800 x 1200 dpi

Porty USB 2.0, opcjonalnie Wi-Fi

Skaner CCD

Epson RX 600

Wyspecjalizowany kombajn fotograficzny ze skanerem do negatywów.

Nieprzypadkowo pierwszy kombajn fotograficzny powstał w Epsonie. Drukarki tego producenta z wbudowaną głowicą nie mogą z równym powodzeniem sprawdzić się w wydrukach biurowych i fotografii, dlatego muszą być bardziej wyspecjalizowane. Efektem specjalizacji fotograficznej jest połączenie sześciokolorowej drukarki R200 ze skanerem 2480 Photo. Gęstość optyczna 3,3D wystarczy do zeskanowania negatywów, ale z trudniejszymi slajdami mogą być kłopoty. Pod pokrywką z nieruchomą lampą zmieści się sześć klatek małoobrazkowych albo cztery w oprawkach. W świetle odbitym można skanować maksymalnie kartkę A4. Dobre parametry przydają się także do skanowania z papieru. Jedyną wadą zeskanowanego zdjęcia były ledwo dostrzegalne szumy. Skaner pracuje nie tylko dobrze, ale i szybko. Pod tym względem spisał się najlepiej z przetestowanych urządzeń. Drukarki fotograficzne słabiej wypadają w pracach biurowych i tak było z RX 600. Jakość przeciętna, tempo słabe. Nie przekonuje blada czerń z rozpuszczalnikowego atramentu. W druku zdjęcia jakość była lepsza, tak jak i szybkość na tle słabnących konkurentów. Cztery minuty na zdjęcie A4 to jeden z lepszych wyników. Na uwagę zasługuje też niezła ekonomia: umiarkowana cena i niskie koszty druku. Podświetlany LCD z ikonami pomaga sterować pracą urządzenia.

Wyniki testów

Druk tekstu 1,7 str./min

Druk mieszany 1,8 str./min

Druk zdjęcia 0,24 str./min

Jakość druku foto 6,2

Skanowanie w 300 dpi 3,7 str./min

Jakość skanowania 8,3

+ czuły i szybki skaner

+ skanowanie klisz

+ wysoka jakość druku

- wolne tempo druku

Cena 1290 zł

Technologia piezoelektryczna

Rozdzielczość druku 5760 x 1440 dpi

Porty USB 2.0, Bluetooth

Skaner CCD


Zobacz również