D.A.P Jukebox

Creative D.A.P Jukebox przez wielu uważany jest za najbardziej fascynującą konstrukcję w dziedzinie przenośnych odtwarzaczy plików muzycznych. Urządzenie wyposażone w pamięć masową o pojemności 6 GB pozwoli ci zarejestrować ponad 100 godzin muzyki o jakości CD, czyli około 1200 nagrań!

Creative D.A.P Jukebox przez wielu uważany jest za najbardziej fascynującą konstrukcję w dziedzinie przenośnych odtwarzaczy plików muzycznych. Urządzenie wyposażone w pamięć masową o pojemności 6 GB pozwoli ci zarejestrować ponad 100 godzin muzyki o jakości CD, czyli około 1200 nagrań!

Skoro mowa o muzyce, warto wspomnieć o mechanizmach wyszukiwania, które oferuje nam Jukebox. Po dokonaniu wstępnej klasyfikacji możemy bez przeszkód odtwarzać nasze nagrania z uwzględnieniem całego szeregu kryteriów. Zarchiwizowane albumy możemy przeszukiwać według wykonawców, tytułów piosenek, nazw zespołów lub czasu ich trwania. Możemy również odtwarzać pojedyncze ścieżki w zależności od sytuacji w której się znajdziemy: przyjęcie, jazda samochodem, romantyczna kolacja we dwoje... Co prawda D.A.P Jukebox wygląda na przenośny odtwarzacz CD, ale wszystkie pliki muzyczne są odczytywane z dysku twardego, nie będziemy więc mogli delektować się swoimi ulubionymi nagraniami prosto z płyty CD. W zamian otrzymaliśmy mnóstwo innych, ciekawych funkcji. Jedną z nich jest opcja wysyłania tego samego sygnału muzycznego na obydwa wyjścia liniowe, co pozwala na podłączenie dodatkowego zestawu głośników w drugim pomieszczeniu.

Znakomitą jakość odtwarzanej muzyki gwarantuje nam obsługa 4-kanałowego dźwięku. Korektor EQ Tone pozwala na optymalne dobranie brzmienia adekwatnie do własnych upodobań, a funkcja skalowania czasu (time-scaling) umożliwia sterowanie szybkością odtwarzania bez zmiany oryginalnej wysokości dźwięku! Jukebox prócz obsługi popularnych „eMPe trójek” doskonale radzi sobie z plikami zapisanymi w innych formatach, takich jak WMA, ACC oraz WAV.

Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo zarchiwizowanym nagraniom, producent postawił na dysk gwarantujący dużą wytrzymałość, niezawodność oraz odpowiednią przenośność. Zainstalowany w urządzeniu napęd charakteryzuje się odpornością na wstrząsy rzędu 150 G w czasie pracy oraz 190 G w stanie spoczynku. Jednym słowem, możemy spać spokojnie... bez obawy o utratę danych. W D.A.P Jukebox zastosowano zmodyfikowaną wersję systemu RTOS (Real Time Operating System). Oprogramowanie obsługujące odtwarzacz można będzie uruchomić również na iMac`u. Przygotowana przez firmę niezależna aplikacja o nazwie „SoundJam” będzie dołączona do zestawu w wersji, która trafi do sklepów. Oprogramowanie dostępne będzie w pięciu wersjach językowych (angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej, niemieckiej i włoskiej). Urządzenie oferuje również możliwość rejestracji dźwięku. Według zapewnień producenta, jakość nagrania będzie o wiele lepsza niż w przypadku MiniDisku i równie dobra jak przy użyciu magnetofonu DAT. Dostępne częstotliwości próbkowania to 48 KHz, 44,1 KHz, 32 KHz, 24 KHz, 22,05 KHz, 16 KHz, 12 KHz i 11KHz przy rozdzielczości 16 bitów. D.A.P Jukebox może zarejestrować maksymalnie 10 godzin dźwięku o jakości CD lub do 40 godzin nie skompresowanego sygnału dźwiękowego przy obniżonej częstotliwości próbkowania.Dane te można następnie poddać kompresji i uporządkować na komputerze PC.

W skład zestawu wejdzie odtwarzacz D.A.P Jukebox, przewód USB, zasilacz, cztery akumulatory NiMH o wielkości AA, słuchawki, futerał, dysk instalacyjny oraz dysk CD z przykładowymi plikami MP3. Niewiadomo jeszcze czy odtwarzacz dostępy będzie w Polsce. Wszelkie informacje, które przedostają się do prasy obejmują bardziej specyfikację aniżeli datę premiery oraz cenę.

Dane techniczne:

- Wymiary: 12,7 x 12,7 x 3,8 cm

- Ciężar: 400 g

- Dysk twardy o pojemności 6 GB

- Trwałość akumulatora: 4-5 godzin przy zastosowaniu czterech akumulatorków NiMH

- System operacyjny możliwy do uaktualnienia za pośrednictwem Internetu

- Stereofoniczne wejście liniowe typu minijack 1/8 cala

- Dwa stereofoniczne wyjścia liniowe typu minijack 1/8 cala do głośników przednich i tylnych

- Stereofoniczne wyjście słuchawkowe typu minijack 1/8 cala, 100mW

- Złącze USB do transmisji danych

Wymagania systemowe:

- Microsoft Windows 98 lub Windows 2000

- Procesor Pentium 200 MHz

- Karta graficzna SVGA

- 32 MB pamięci RAM

- Port USB

- 12 MB wolnego miejsca na dysku twardym

- Dostęp do Internetu w celu pobierania treści lub korzystania z biblioteki CDDB

- Napęd CD-ROM umożliwiający pobieranie dźwięku cyfrowego z płyt CD


Zobacz również