Darmowe rozmowy

Twórcy KaZaA nie spoczęli na laurach. Ich kolejne dziecko, Skype, to internetowy telefon, za pomocą którego można prowadzić głosową konwersację z osobą w dowolnym miejscu na świecie.

Twórcy KaZaA nie spoczęli na laurach. Ich kolejne dziecko, Skype, to internetowy telefon, za pomocą którego można prowadzić głosową konwersację z osobą w dowolnym miejscu na świecie.

Na pierwszy rzut oka w możliwościach Skype nie ma nic niezwykłego. Technika prowadzenia rozmów głosowych przez Internet, czyli VoIP (Voice over IP) jest znana nie od dziś. Jednak mimo niewątpliwych zalet - niezależnie od czasu trwania rozmowy nie są naliczane impulsy, ponosisz tylko koszt połączenia z Internetem - technika VoIP nie zdobyła dotychczas wielkiej popularności.

Skąd więc niezwykła popularność Skype'a, który odnotował na oficjalnej stronie już ponad 10 milionów pobrań? Po pierwsze, znakomita, cyfrowa jakość przesyłanego dźwięku, pozbawiona zakłóceń występujących przy analogowym przesyłaniu dźwięku podczas normalnej rozmowy telefonicznej.

Po drugie, niezwykła łatwość nawiązywania połączeń. Skype radzi sobie z wszelkiego rodzaju firewallami. Przeszkody nie stanowi również brak własnego, stałego adresu IP komputera, na którym zainstalowano program (dotyczy m.in. komputerów połączonych z Internetem poprzez sieć lokalną). Cieszy również, że program już został spolszczony, niestety, tylko częściowo i niektóre nazwy funkcji nadal występują w języku angielskim.

Skype i KaZaA łączy jeden ważny element - wykorzystanie technologii peer-to-peer, czyli nawiązywania bezpośrednich połączeń pomiędzy użytkownikami programu. Tym razem jednak technologia peer-to-peer posłużyła nie do wymiany plików, ale do przesyłania dźwięku podczas rozmów głosowych. Dlatego Skype najbardziej przypomina komunikator internetowy. W programie znajdziemy listę kontaktów, statusy naszych przyjaciół, historię połączeń itp.

Wciąż w testach

Skype w chwili pisania artykuł był dostępny w wersji beta, oznaczonej numerem 0.97. Prawie finalnej, ale wciąż mogącej zawierać istotne błędy. Mimo to zdecydowaliśmy się zaprezentować jego możliwości i sposób obsługiwania, bo jest niezwykle interesujący i pracuje już stabilnie. Co więcej, Skype jest jeszcze dostępny bezpłatnie, za wersję finalną, niestety, trzeba będzie zapłacić.

Wysokie wymagania

Producent przekonuje, że do korzystania ze Skype'a wystarczy połączenie modemowe o przepustowości 33,6 Kb/s. Niestety, jakość przesyłanego z taką prędkością dźwięku pozostawia wiele do życzenia. Żeby w pełni cieszyć się możliwościami programu, trzeba mieć szerokopasmowy dostęp do Internetu. Właśnie taką konfigurację rekomenduje sam producent. Co więcej, Skype jest zgodny tylko z Windows 2000 oraz XP. Użytkownicy innych wersji systemu nie mogą z niego skorzystać.

Do pełni szczęścia potrzebna jest jeszcze karta dźwiękowa oraz - najlepiej - słuchawki z wbudowanym mikrofonem.

Etap 1. Plik instalacyjny Skype 0.97 znajduje się na dołączonej płycie. Możesz go również pobrać ze strony internetowej programu ( http://www.skype.com ), gdzie zawsze znajdziesz najnowszą wersję. Instalator jest w języku polskim i poprowadzi cię krok po kroku przez cały prosty proces. Możesz zaznaczyć opcję automatycznego uruchamiania Skype podczas każdego startu systemu operacyjnego. Tę opcję można później wyłączyć. Gdy już uporasz się z instalacją, czas na pierwsze uruchomienie programu. Czekają cię dwie czynności. Pierwsza, założenie konta, jest obowiązkowa. Musisz podać swoją nazwę użytkownika (minimum sześć znaków, więc nie da się użyć wielu popularnych imion) oraz hasło. Nazwa użytkownika musi być unikatowa - jeśli ktoś już wcześniej zarejestrował konto z wybraną przez ciebie nazwą, musisz znaleźć sobie inną. Druga czynność to wypełnienie formularza określającego twój profil, m.in. imię, nazwisko, miasto, język itp. Ułatwia to później wyszukiwanie kontaktów, ale możesz pominąć ten etap, jeśli nie chcesz zdradzać swoich danych personalnych.

Etap 2. Gdy przebrniesz już przez czynności związane z pierwszym uruchomieniem, pojawi się główne okno programu. Osobom korzystającym z komunikatorów internetowych, np. Gadu-Gadu, wyda się znajome. Na pierwszej karcie, Start, zobaczysz informację m.in. o liczbie użytkowników online oraz braku dostępnych znajomych. Później pojawią się w niej jeszcze informacje o liczbie znajomych online i nieodebranych połączeniach. Karta Znajomi, która będzie pełnić funkcję książki telefonicznej, też jest na razie pusta. Musisz dodać do niej swoich przyjaciół, zanim zaczniesz prowadzić rozmowy. Służą do tego dwie opcje menu Narzędzia. Pierwszej, Add a Contact, użyj, jeśli znasz nazwę użytkownika (jedyna i wystarczająca informacja) osoby, którą chcesz dodać do swojej listy kontaktów. Druga funkcja, Szukaj znajomych, przyda się, gdy nie znasz czyjejś nazwy użytkownika lub chcesz poszukać nowych znajomych. Umożliwia proste wyszukiwanie według nazwy użytkownika oraz imienia i nazwiska. Udostępnia również funkcję wyszukiwania zaawansowanego, która pozwala na zawężenie wyników do określonego języka, miejsca zamieszkania itd.

Etap 3. Przed rozpoczęciem pogawędek trzeba się jeszcze wyposażyć w sprzęt przekazujący głos z komputera i do niego. Najwyższą jakość dźwięku zapewniają słuchawki z wbudowanym mikrofonem. Zestaw taki można kupić już za mniej więcej 20 złotych w sklepach ze sprzętem audiowizualnym czy supermarketach, dołączany jest też do niektórych modeli modemów. Powinien mieć dwie wtyczki typu minijack, które należy podłączyć do odpowiednich złączy karty dźwiękowej - jedną do wyjścia audio, z reguły koloru zielonego, a drugą do wejścia audio, z reguły koloru czerwonego. Zwróć uwagę, że jakość dźwięku zależy również od sprzętu, jakiego używa twój rozmówca. Jeśli jednak nie masz słuchawek z wbudowanym mikrofonem, sugerujemy zastosowanie się do poniższych wskazówek, które poprawią jakość dźwięku. Zamiast głośników komputera, używaj zwykłych słuchawek. Jeśli korzystasz z zewnętrznego mikrofonu, spróbuj przybliżyć i oddalić go od ust w poszukiwaniu optymalnej odległości. Posiadaczom notebooków z wbudowanym mikrofonem polecamy jednak zaopatrzenie się w zewnętrzny mikrofon. Ostatecznie, gdy nie masz nawet najprostszego mikrofonu, spróbuj podłączyć do wejścia audio zwykłe słuchawki.

Etap 4. Po przejściu do karty Znajomi możesz zadzwonić do przyjaciół na kilka sposobów: klikając prawym przyciskiem myszy nazwę użytkownika i wybierając z menu kontekstowego opcję Zadzwoń do tego użytkownika; dwukrotnie klikając lewym przyciskiem myszy nazwę użytkownika; zaznaczając nazwę użytkownika, a następnie klikając duży przycisk z zieloną słuchawką. Jeśli wybrana osoba jest online, program zacznie nawiązywanie połączenia, a ty usłyszysz znany z telefonu odgłos wybierania numeru.

Podobnie, gdy ktoś będzie dzwonić do ciebie, rozlegnie się dzwonek, a ikona Skype w zasobniku systemowym zacznie mrugać. Po nawiązaniu połączenia w oknie programu pojawi się nowa karta, oznaczona nazwą użytkownika, z którym możesz porozmawiać. Karta informuje m.in. o czasie trwania połączenia.

Zwróć uwagę, że tylko jedno połączenie może być aktywne, tzn. nie można prowadzić dwóch niezależnych rozmów głosowych. Można za to prowadzić konferencję z maksymalnie pięcioma osobami jednocześnie.

Etap 5. Jeśli chcesz porozmawiać z grupą swoich przyjaciół, skorzystaj z funkcji prowadzenia rozmowy konferencyjnej, która umożliwia połączenie pięciu użytkownikom jednocześnie. W tym celu przejdź do menu Narzędzia i wybierz opcję Create Conference. Pojawi się okno widoczne na ilustracji. Z lewej strony umieszczono listę wszystkich kontaktów. Wybierz z niej osoby, z którymi chcesz rozmawiać (przyciskając Add lub dwukrotnie klikając myszą). Osoby dodane do konferencji pojawią się w sekcji Conference Participants. Użyj przycisku Start do rozpoczęcia konferencji. Wezmą w niej udział tylko te osoby, które odpowiedzą na zaproszenie. Również zwykłą rozmowę można przekształcić w konferencję. Wystarczy na liście kontaktów kliknąć prawym przyciskiem imię osoby, którą chcemy zaprosić do konwersacji, i wybrać opcję Invite to Conference. Konferencja ma swoje ograniczenia. Nowe osoby może do niej dodawać tylko ten, kto ją zainicjował (zwany hostem). Istotne jest również, żeby dysponował szybkim łączem internetowym i wydajnym komputerem, gdyż przez jego maszynę będzie przepływać najwięcej danych.

Etap 6. Skype oferuje sporo przydatnych opcji konfiguracyjnych, z których część wzorowano na tekstowych komunikatorach. Chcąc przejść do okna konfiguracyjnego, rozwiń menu Plik i wybierz Opcje. Jednym z najbardziej użytecznych ustawień jest określenie kręgu osób, które będą mogły nawiązywać z tobą rozmowy. Znajdziesz je na karcie Prywatność. Do wyboru są trzy stopnie: anyone can call (każdy), only people from my Contacts can call (tylko osoby z twojej listy kontaktów), only people whom I have authorized can call (tylko osoby, które otrzymały twoją autoryzację). Na karcie Sygnały połączeń możesz określić sposób powiadamiania o nadchodzących połączeniach (tutaj przetłumaczone zostały wszystkie nazwy opcji). Jeśli postanowisz zmienić lub uzupełnić swoje dane osobowe, używane przez wyszukiwarkę, przejdź do karty Osobiste i kliknij przycisk Edytuj swój profil publiczny. Przydatna jest również możliwość zmiany statusu. Jego ikona znajduje się w lewym dolnym rogu głównego okna ekranu. Wystarczy ją kliknąć, a rozwinie się lista, z której możesz wybrać najbardziej odpowiedni status.


Zobacz również