Delphi ++

Szybkość, stabilność i uniwersalność to podstawowe zalety Borland Developer Studio 2006. W jednym pakiecie zebrano cztery niezależne środowiska programistyczne.

Szybkość, stabilność i uniwersalność to podstawowe zalety Borland Developer Studio 2006. W jednym pakiecie zebrano cztery niezależne środowiska programistyczne.

Borland Developer Studio 2006 to aż cztery środowiska programistyczne w jednym pakiecie.

Borland Developer Studio 2006 to aż cztery środowiska programistyczne w jednym pakiecie.

Pakiet Borland Developer Studio 2006, przez programistów często nazywany po prostu Delphi 2006 od nazwy najpopularniejszego środowiska programistycznego firmy Borland, to właściwie cztery potężne narzędzia programistyczne. Środowiska: Delphi do Win32, Delphi .NET, C# Builder i C++ Builder można uruchomić oddzielnie lub połączyć w zgrabną całość, Developer Studio 2006. Wiele osób ucieszy C++ Builder, który pojawił się jako odpowiednik Borland Delphi do C++ i spotkał się z dużym zainteresowaniem oraz przychylnymi opiniami. Jego rozwój został zatrzymany w roku 2003, pojawił się następca, czyli C++ BuilderX, który jednak nie odniósł sukcesu. Programiści przywiązani do "ceplusplusa" nie dali jednak za wygraną, a firma Borland na szczęście wysłuchała ich życzeń i oto powstała nowa wersja C++ Buildera, która dogoniła stale zmieniające się i usprawniane Delphi i C# Builder (jednak C++ Builder służy wyłącznie do tworzenia aplikacji do Win32).

Pierwszą widoczną nowością jest optymalizacja środowiska programistycznego. Borland Developer Studio 2006 uruchamia się zauważalnie szybciej od Borland Delphi 2005 (oba testowaliśmy na tym samym komputerze), również praca i przełączanie między oknami kodu, projektu i historii odbywa się bez zauważalnego oczekiwania. Wersja 2005 bywała nie tylko ociężała, ale potrafiła też sprawiać kłopoty, zawieszać się lub niespodziewanie kończyć pracę. Problemy takie nie zdarzały się często, ale w pracy nad większymi projektami mogły stać się prawdziwym utrapieniem. Borland Developer Studio 2006 funkcjonuje znacznie lepiej, chociaż w czasie testów udało nam się kilkakrotnie "wywrócić" całe środowisko, np. tworząc nowy projekt z uruchomionym debugowaniem umyślnie źle zarządzającej pamięcią aplikacji w C++.

Rysowanie okienek

Środowisko Borland Delphi od pierwszej wersji wyposażone było w świetny wizualny edytor okien dialogowych. Wielu osobom Delphi kojarzy się przede wszystkim właśnie z prostym tworzeniem aplikacji okienkowych - wymaga jedynie umieszczania w pustym oknie przycisków, pól edycji i innych komponentów. W wersji 2006 w wizualnym edytorze okien dialogowych pojawiło się ciekawe usprawnienie - wyświetlane są pomocnicze linie, pomagające wyrównać elementy okna. Niebieskie linie pojawiają się, gdy krawędź poruszanego elementu (np. przycisku) zrówna się z krawędzią innego obiektu (np. listy rozwijanej), a różowe - gdy napisy na kilku elementach znajdują się na tym samym poziomie. Ta bardzo prosta pomoc okazuje się zaskakująco przydatna i znacznie skraca czas tworzenia okien dialogowych.

Zakodowane ułatwienia

Borland Developer Studio 2006 to wielki powrót C++Builder.

Borland Developer Studio 2006 to wielki powrót C++Builder.

Kilka ciekawych nowości znaleźć można w edytorze kodu. Najbardziej rzuca się w oczy kolorowy pasek obok kolumny z numerami wierszy. Jego kolor pomaga zauważyć zmiany w programie. Fragmenty zielone oznaczają kod zapisany w pliku, a fragmenty żółte - zmodyfikowane wiersze. Innym drobnym, acz przydatnym usprawnieniem jest zmiana działania klawisza [Tab] w edytorze kodu. Jeśli wpiszesz słowo kluczowe będące początkiem większej struktury i naciśniesz [Tab], Delphi automatycznie dopisze początek szkieletu pętli lub klasy. Wystarczy na przykład wpisać for i nacisnąć [Tab], a pojawi się:

for I:=0 to List.Count-1 do

Można teraz od razu podać inną zmienną sterującą pętli (zamiast I), nacisnąć [Tab] i zmienić wartość początkową, ponownie nacisnąć [Tab] i zmienić wartość końcową. Jeśli przy tym podasz nazwę zmiennej, która nie została zadeklarowana, po kolejnym naciśnięciu [Tab] odpowiednia deklaracja pojawi się w sekcji var edytowanej metody.

Delplhi zawiera wiele takich małych, szybkich szablonów często stosowanych struktur. Nowe narzędzie wymaga przyzwyczajenia, ale pozwala znakomicie skrócić czas potrzebny na pisanie kodu. Tak zwane live code templates są przechowywane w postaci XML i mogą być dowolnie edytowane przez programistę, można także dodawać własne szablony (użyj opcji File | New | Other | Other Files | Code Template). To bardzo wygodne narzędzie, a gdy dodać do niego możliwość nagrywania makropoleceń z poziomu edytora kodu, używanie popularnych wśród programistów dodatkowych wspomagaczy - aplikacji udostępniających często używane fragmenty kodu w formie makropoleceń - traci sens. Nieco mniej przydatna, ale także użyteczna okazuje się funkcja otaczania fragmentu kodu za pomocą jednej z typowych struktur. Można np. zaznaczyć blok begin...end i z menu podręcznego wybrać opcję Surround. Wyświetlona zostanie lista podpowiedzi - najczęściej występujących struktur, takich jak pętle.

W Borland Developer Studio 2006 rozbudowano narzędzia do refactoringu, pozwalające na wprowadzanie zmian w projekcie aplikacji bez zmiany jej funkcjonalności. Za pomocą refactoringu można np. błyskawicznie zmienić nazwę metody występującej w całym projekcie, szybko zamienić fragment kodu na samodzielną metodę czy nawet bezpiecznie usunąć metodę z definicji klasy (programista zostaje poinformowany o wszystkich odniesieniach do danej metody w projekcie). Sprawne korzystanie z refactoringu bardzo przyspiesza wykonywanie częstych operacji i zachęca do tworzenia przejrzystego kodu.

Debugowanie w znieczuleniu

Nowy edytor kodu zawiera kilka przydatnych udogodnień, m.in. oznaczenie zmian w programie z kolorowym paskiem.

Nowy edytor kodu zawiera kilka przydatnych udogodnień, m.in. oznaczenie zmian w programie z kolorowym paskiem.

Wiele ważnych, chociaż niewybijających się na pierwszy plan nowości w Borland Developer Studio 2006 wiąże się ze zintegrowanym debugerem. Nowy sposób zarządzania pamięcią umożliwia generowanie obszerniejszych i bardziej szczegółowych komunikatów o błędach. Zawarte w nich dodatkowe wskazówki ułatwiają zlokalizowanie błędu i poprawienie programu. Bardzo przydaje się opcja rozwijania składowych obiektów w oknie debugera. Pozwala to uniknąć nadmiernej liczby czujek czy dodatkowego wyświetlania struktury danych na potrzeby debugowania.

Pakiet Borland Developer Studio 2006 zawiera zestaw funkcji do modelowania w UML 1.5 i UML 2.0, opartych na narzędziach z aplikacji Together. Budując dowolny projekt w Delphi 2006 lub C# Builder 2006, można skorzystać z narzędzi do modelowania. Domyślnie modelowanie jest wyłączone, ale wystarczy otworzyć panel Model View, a w projekcie zostaną uaktywnione odpowiednie narzędzia. Panel zawiera hierarchiczną strukturę danych, a dwukrotne kliknięcie wybranego elementu otwiera okno z graficznym przedstawieniem klas. Narzędzia Togehter pozwalają także na przeprowadzenie szczegółowej analizy programu, opartej na kodzie źródłowym, bez uruchamiania projektu.

Wszystkie wersje Borland Developer Studio 2006 zawierają też narzędzia ECO III (Enterprise Core Objects). To ważna nowość, ECO dotychczas związane było jedynie z wersją Architect środowiska Delphi. W Borland Developer Studio 2006 pojawia się (co prawda w nieco okrojonej wersji) także w wersjach Professional i Enterprise.


Zobacz również