Denon AVR-1603

Testowany amplituner Denona to drugi "od dołu" model w ofercie tego producenta.

Testowany amplituner Denona to drugi "od dołu" model w ofercie tego producenta.

W porównaniu z opisywanym przed miesiącem wyższym modelem 1803 widać poczynione oszczędności. Po pierwsze 16. to wersja sześcio-, a nie siedmiokanałowa. Nie ma więc dekoderów DD EX i DTS ES, które pozwalają na podłączenie dodatkowego tylnego kanału centralnego. Oprócz tych układów zmieniono jakość wykonania. Staranność dopasowania elementów i gatunek tworzywa są dobre, jednak przedni panel to nie metal, lecz plastik. Z tego też względu niedostępna jest złota wersja kolorystyczna zarezerwowana u Denona wyłącznie dla urządzeń z przodem metalowym.

Najczęściej używane klawisze wyróżnione rozmiarami i kolorami. Baza kodów pozwala na sterowanie urządzeniami większości marek.

Najczęściej używane klawisze wyróżnione rozmiarami i kolorami. Baza kodów pozwala na sterowanie urządzeniami większości marek.

Porównując budżetowego "japończyka" z jego odpowiednikiem z poprzedniej serii, nie sposób nie zauważyć lepszego wyposażenia. Z przodu ukryte są podręczne złącza audio, S-Video oraz cyfrowe gniazdo optyczne. Druga pozytywna zmiana to pilot zdalnego sterowania. To udany, uniwersalny sterownik, którego próżno szukać w tanich, zeszłorocznych Denonach. Konfiguracja 16. jest bardzo prosta. Z tego też względu zrezygnowano z wyświetlania funkcji na ekranie. Ustawień dotyczących kolumn dokonujemy dosłownie w kilka minut. Istotnymi udogodnieniami są programowalne złącza cyfrowe, które przypisujemy źródłom, takim jak CD czy DVD. Podobne czynności odnoszą się do wyjść wideo (kompozytowe i S-Video). Zestaw sześciu analogowych gniazd przygotowano do podłączenia dekoderów zewnętrznych, a więc i urządzeń DVD-Audio i SACD.

Oglądanie filmów czy słuchanie muzyki można uatrakcyjnić, wybierając jeden z trybów tworzenia przestrzeni surround. Analogowe nagrania do standardów zbliżonych do 5.1 przybliży dekoder Dolby Pro Logic II. Brzmienie w stosunku do modelu 1803 nie zmieniło się. Jest ono typowe dla Denona, wyrównane, z duszą, muzykalne. Bas schodzi głęboko, jest dobrze rozciągnięty, chociaż nie do końca idealnie kontrolowany. Dynamika jest lepsza niż w nieco wysilonym konfiguracją 6.1 droższym modelu. Tani Denon nie przestraszy się pomieszczeń nawet o powierzchni 30 m<sup>2</sup>.

Informacje

Typ amplituner

Cena 2195 zł

Dystrybutor Horn Distribution, http://www.horn.pl

Wymiary 43,4 x 14,7 x 41,7 cm

Waga 10,4 kg

Funkcje DPL II, 7 trybów DSP, kompresja dynamiki, Vitrual Surround, programowalny pilot pozwalający na sterowanie urządzeniami innych marek, RDS, Radio text, przypisywanie złączy cyfrowych oraz wizyjnych źródłom, wygaszanie wyświetlacza

Złącza wejścia cyfrowe audio (3 optyczne oraz elektryczne); wyjścia cyfrowe audio (optyczne); wejścia analogowe (7 RCA z odpowiadającymi im złączami wideo kompozyt i S-Video); wyjścia analogowe (2 RCA), 6-kanałowe wejście analogowe na zewnętrzny dekoder


Zobacz również