Derek Matthew Slattery

Urodził się w Oxfordzie w 1930 r. Swoją przygodę z fotografią rozpoczął mając 19 lat. W roku 1949 podczas służby w armii brytyjskiej na granicy z Chinami zafascynował się egzotyką Hongkongu i tam wykonał swoje pierwsze zdjęcia.

Urodził się w Oxfordzie w 1930 r. Swoją przygodę z fotografią rozpoczął mając 19 lat. W roku 1949 podczas służby w armii brytyjskiej na granicy z Chinami zafascynował się egzotyką Hongkongu i tam

wykonał swoje pierwsze zdjęcia.

Derek Matthew Slattery

Derek Matthew Slattery

W roku 1953 został przyjęty do stowarzyszenia fotografów prasowych i dziennikarzy - St. Bridges Photography. Po dwóch latach pracy w Londynie wyjechał do Afryki i zatrudnił się jako fotograf w policji kolonialnej w Kenii. Wkrótce tematem jego prac, prócz zdjęć związanych z wykonywaną profesją, stała się również dzika natura Afryki oraz mieszkańcy wschodnich plemion afrykańskich. Zdjęcia te przyniosły Slaterry'emu wiele cennych nagród. Wkrótce został przyjęty w poczet Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego w Anglii oraz wielu innych organizacji zrzeszających artystów fotografików. Wraz z uzyskaniem przez Kenię niepodległości (w 1962 r.) przenosi się do USA i zostaje fotografem w międzynarodowej organizacji detektywistycznej. Po kilku latach wraca do rodzinnego Londynu, gdzie dalej fotografuje. W roku 1990 przechodzi na emeryturę. Jednak po dwóch latach ponownie wraca do zawodu. Okres ten podsumował kiedyś słowami: "Myślałem, że na emeryturze odpocznę od fotografii, lecz niestety była to tylko dwuletnia tęsknota za fotografią". Ponownie robi mnóstwo zdjęć, wysyłając je na krajowe i międzynarodowe konkursy oraz wystawy fotograficzne. Łączy pasję fotografowania z pasją podróżnika. W efekcie powstaje imponująca kolekcja portretów ludzi z całego świata.

Prace Derka Slattery'ego wielokrotnie były doceniane przez jurorów na całym świecie. Od 1992 r. przyjęto do ekspozycji 1798 jego prac fotograficznych, z czego ponad 150 zostało nagrodzonych. Za swą działalność i twórczość fotograficzną został również uhonorowany wieloma brytyjskimi odznaczeniami państwowymi. Posiada ponad sześćdziesiąt tytułów nadanych przez organizacje fotograficzne działające na całym świecie, w tym prestiżowy tytuł The King of The WorId Photography (Król Światowej Fotografii) oraz najwyższy tytuł nadany przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej (The International Federation of Photographic Art-FIAP) - Master FIAP (Mistrz Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej - MFIAP).

Derek Slattery niejednokrotnie odwiedzał Polskę i brał m.in. udział w imprezach fotograficznych organizowanych przez Dolnośląskie Stowarzyszenie Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych. W roku 1995 otrzymał Nagrodę Główną i Nagrodę Prezesa DSAFiTA. Cztery lata temu został uhonorowany odznaką Zasłużony Działacz Kultury przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Jest autorem kilkunastu wystaw eksponowanych w Polsce.

W swojej pracy posługuje się aparatami Canon EOS-5 i Contax.


Zobacz również