Diablo 2 (Nekromanta)

Nekromanta różni się od wszystkich postaci, którymi kiedykolwiek graliście. Wcielenie się w tego władcę umarłych, przypomina strategię czasu rzeczywistego, gdyż aż nazbyt często zajęty będziesz pilnowaniem swoich wojsk, lub szukaniem zasobów. Nekromanta ma w sobie coś z generała, i nie należy o tym zapominać grając postacią tej klasy.

Nekromanta różni się od wszystkich postaci, którymi kiedykolwiek graliście. Wcielenie się w tego władcę umarłych, przypomina strategię czasu rzeczywistego, gdyż aż nazbyt często zajęty będziesz pilnowaniem swoich wojsk, lub szukaniem zasobów. Nekromanta ma w sobie coś z generała, i nie należy o tym zapominać grając postacią tej klasy.

Nekromantą można grać na wiele różnych sposobów. Wszystkie punkty umiejętności są na wagę złota, i musisz bardzo uważać na co je wydajesz, aby nie skończyć z czarami, które do siebie nie pasują. Gdy osiągniesz poziom 12, powinieneś już doskonale wiedzieć, z których dostępnych ci mocy będziesz korzystał.

Jedną z typowych umiejętności Nekromanty, jest przywoływanie sług, którzy będą walczyć za niego. Podczas gry tą postacią w twojej obronie staną wskrzeszone zwłoki przeciwników, golemy, lub inne pomocne stwory. Jeśli wybierzesz Zaklęcia Przywołania jako swój główny atrybut, powinieneś wiedzieć o kilku rzeczach.

Jeśli postanowiłeś posługiwać się szkieletami, musisz dobrze ustalić proporcje pomiędzy ich siłą, a liczbą. Dysponowanie 20 szkieletami (maksimum dla zaklęcia Ożywienie Szkieletu) nie przyda się na wiele, jeśli będą one pierwszo-poziomowymi mięczakami. Z drugiej strony, jeden potężny szkielet niezbyt pasuje do koncepcji armii nieumarłych. Trzeba pamiętać, że aby stworzyć nowego ożywieńca, będziesz potrzebował świeżego ciała. Są one dla nekromanty bardzo cenne i jeśli walka nie będzie szła najlepiej, szybko możesz znaleźć się w sytuacji, gdy nie będziesz w stanie przywołać szkieletów, z powodu braku zwłok. Dlatego też, duża liczba szkieletów, choć może funkcjonować dobrze w początkowym stadium gry, później nie spełni swego zadania, gdyż nie zabiją one wystarczająco wielu potworów, by twoja armia mogła sprawnie funkcjonować.

Jeśli skoncentrujesz się na szkieletach, to dobrze jest nauczyć się mistrzostwa w ich władaniu. Dzięki tej umiejętności poprawi się jakość ożywionych przez ciebie szkieletów, magów i ożywieńców. Nigdy nie zaszkodzi wpakować w tą umiejętność jeszcze jednego punktu.

Jeśli nie bawią cię szkielety, to może zainteresuje cię golem. Chociaż możesz mieć tylko jednego przedstawiciela tego gatunku (a nie jak poprzednio całą armię), nie znaczy że jest to gorszy wybór. A to z kilku powodów:

1) do stworzenia golema nie potrzebujesz ciał

2) jeśli golem utknie za ścianą, to możesz stworzyć drugiego w bezpieczniejszym miejscu.

3) gdy uciekasz przed jakimś bosem, postaw między wami golema, a on z pewnością cię ochroni (przynajmniej przez jakis czas:)

4) jeśli tylko nie zabraknie ci many, z nim nigdy nie będziesz sam

Ponadto Golemy są silniejsze od szkieletów, które ożywisz. Pomimo, że występują tylko w pojedynkę, to odpowiednimi zaklęciami, możesz uczynić je potężniejszymi od całej armii. Przeciętny golem ma ponad 700 punktów życia, a jeśli nauczysz się Mistrzostwa we Władaniu Golemami, stanie się jeszcze lepszy.

Istnieje kilka odmian golemów. Gliniane golemy nie mają szczególnych zalet, ani słabostek. Krwawe golemy, leczą się same, pobierając zdrowie od przeciwników, którym zadadzą obrażenia. Co więcej, leczą przy tym nawet ciebie. Aby stworzyć żelazne golemy, będziesz potrzebował żelaznych przedmiotów. Jednak gdy już tego dokonasz, będą one miały niezwykle dużo punktów życia, a z czasem zaczną być wyposażone w kolce, które będą dodatkowo ranić atakujących je przeciwników. Ogniste golemy leczą się, gdy otrzymują obrażenia od ognia, co bardzo przydaje się w piekle.

Mistrzostwo we Władaniu Golemami - jedna umiejętność, a działa na cztery różne golemy. Przeznacz na nią sporo punktów, gdyż poprawi ona prędkość i ilość punktów życia każdego wezwanego przez ciebie golema.

W Diablo II, bardzo przydatne jest rzucanie klątw, które przybiera tu właściwie formę sztuki. Każdy Nekromanta musi opanować Zwiększanie Obrażeń i Żelazną Dziewicę, przynajmniej na pierwszym poziomie. Pierwsza z tych umiejętności zwiększa ilość obrażeń otrzymanych przez twoich przeciwników. Druga sprawia, że atakujący cię potwór dostaje obrażenia za każdym razem gdy uda mu się trafić. Gdy tylko otoczą cię wrogowie, natychmiast rzuć te dwie klątwy. Prędko okaże się, że niektórzy z nich zabiją się sami.

Inne klątwy również są przydatne, więc warto jest lepiej poznać tę grupę umiejętności. Osłabienie zmniejsza obrażenia zadawane przez ofiarę; Zamęt powoduje, że przeklęte potwory atakują w sposób przypadkowy, często swoich sprzymierzeńców; Zamroczenie oślepia przeciwnika, praktycznie uniemożliwiając mu ataki z większej odległości; Zniedołężnienie spowalnia przeklęte potwory. Najlepszą klątwą jest Fascynacja - powoduje ona, że wszyscy twoi przeciwnicy atakują przeklętą postać.

Klątwy są subtelnym sposobem wpływania na wynik walki, i same z siebie nie mogą zadawać obrażeń, więc dobrze jest używać ich w połączeniu z innymi umiejętnościami. Aby czuć się bezpiecznym używając klątw, musisz umieć jeszcze kilka innych zaklęć, które ochronią cię w kryzysowych sytuacjach.

Jeśli chcesz by twoim Nekromantą, grało się podobnie jak Czarodziejką, powinieneś zgłębić Zaklęcia Trucizn i Kości. W grupie tej znajdują się wszystkie zaklęcia zadające bezpośrednie obrażenia, czary wykorzystujące truciznę, i jeszcze kilka innych naprawdę fajnych rzeczy.

Do rzucenia czaru Wybuch Zwłok, potrzebne będą ci świeże zwłoki, jednak zobaczysz, że opłaca się je poświęcić. Jeśli walczysz z grupą potworów, zabij jednego z nich i cofnij się. Rzuć Wybuch Zwłok na leżące na ziemi ciało. To eksploduje, zadając wszystkim istotom znajdującym się w zasięgu zaklęcia obrażenia równe co do wartości 60-100% ilości punktów życia zabitego. Czar ten można wykorzystać 'łańcuchowo' i w ten sposób wysadzić w powietrze całą salę potworów. Tego zaklęcia nie można przecenić, i jak tylko będziesz mógł, naucz się go, poświęcając na nie przynajmniej jeden punkt.

Kolejnym czarem którego dobrze jest się nauczyć, jest Zbroja z Kości. Stwarza on wokół ciebie kościstą aurę, która przyjmuje na siebie pewną ilość obrażeń, a potem znika, co czyni cię praktycznie niepokonanym. Jeśli nie posługujesz się zbyt wielką armią, podnieś sobie wysoko poziom tego zaklęcia. Gdy tylko będziesz miał okazję, przeznacz również kilka punktów na Włócznię z Kości. Ten magiczny pocisk, zadaje dość pokaźne obrażenia, i w dodatku przebija przeciwnika na wylot, dzięki czemu można nim zgładzić kilka stojących w jednej linii potworów. Więzienie z Kości i Ściana z Kości, to też całkiem dobre czary, jednak jeśli nie posługujesz się ożywieńcami, są one niezbyt przydatne. Pierwszy z nich przydaje się by powstrzymać uciekających przeciwników, jednak jego głównym zadaniem, jest raczej uniemożliwienie wrogom zbliżenia się do ciebie.

Granie Nekromantą w trybie dla wielu osób, podobne jest do gry w pojedynkę. Na pewno przyzwyczaiłeś się już do kierowania swoją armią, więc wiesz jak radzić sobie podczas bitew. Pamiętaj, że członkowie twojej drużyny muszą wiedzieć, że potrzebujesz ciał, aby dobrze ci się grało. Dlatego nie powinni oni używać niektórych swoich umiejętności, aby ich nie niszczyć.

Jeśli walczycie z bosem, otoczonym mniejszymi potworami, spraw, aby reszta twojej drużyny zajęła się właśnie tymi słabszymi wrogami. Dzięki temu będziesz miał wiele ciał, na które można rzucić Wybuch Zwłok, co może w dużym stopniu osłabić bosa.

Podczas gry w trybie multiplayer, klątwy nabierają całkiem nowego znaczenia. Zazwyczaj w polu widzenia będą znajdować się twoi sprzymierzeńcy, odciążając cię nieco od trudów walki. Wówczas ty, z bezpiecznej pozycji, będziesz mógł im pomóc. Na łuczników i magów rzucaj Zamroczenie, Osłabienie na najsilniejsze bestie, a Zwiększenie Obrażeń i Żelazną Dziewicę, na wszystkich. Tym razem odpowiedzialność za wynik starcia spoczywa nie tylko na twoich ożywieńcach, więc zawsze pamiętaj aby pomagać reszcie swojej drużyny.

Podczas walki z innym graczem, musisz pamiętać, że żaden człowiek nie będzie chciał najpierw powybijać twoich sług, a od razu skieruje się ku tobie. Jest jednak pewien dość skuteczny sposób, (który nie działa tylko na Barbarzyńcę) by sobie z tym poradzić. Wystarczy rzucić Więzienie z Kości, lub Ścianę z Kości, odgradzając przeciwnika od siebie. Potem wpuścić tam golema, i spokojnie podziwiać walkę (oczywiście do czasu gdy przeciwnik rozwali zaporę). Niestety Barbarzyńcy mogą przeskakiwać nad ścianami, więc na nich trzeba szczególnie uważać.

Do walki z innymi graczami, szkielety są bezużyteczne, (chyba że jesteś uwięziony w miejscu gdzie leży dużo ciał). Lepsze do tego celu są golemy. Najczęściej pewnie będziesz przywoływał Krwawe i Ogniste Golemy, gdyż zazwyczaj nie będziesz miał odpowiednich przedmiotów, do tworzenia Żelaznych. W starciu z pojedynczym przeciwnikiem trudno będzie ci użyć Wybuchu Zwłok, ale warto jest próbować. Dopiero, gdy napotkasz kilka wrogich ci postaci, czar ten okaże się naprawdę przydatny. Większego znaczenia nabiorą wówczas również klątwy, i przywołane potwory.

Grając Nekromantą przeciw innym postaciom trzeba naprawdę uważać. Pamiętaj, że Paladyn może posiadać aurę, która odstraszy wszystkie twoje sługi (poza golemami), lub czar Święty Piorun, którym rozniesie w pył całą ramię twoich szkieletów. Żelazna Dziewica nie działa na ataki z dystansu, więc nie używaj jej walcząc z Amazonką i Czarodziejką. Zamiast tego możesz posłużyć się Zamroczeniem, które w tej sytuacji sprawdzi się doskonale. Pamiętaj również, że Barbarzyńca, Amazonka i Paladyn z pewnością pokonają twojego golema, więc staraj się wspomagać go takimi zaklęciami jak Zwiększenie Obrażeń, Żelazna Dziewica, i Osłabienie.

Jeśli stwierdzisz w pewnym momencie, że sobie nie poradzisz, uciekaj. Poszukaj leża potworów, i wciągnij w nie swojego przeciwnika. Jeśli szybko rzucisz na niego Fascynację, powinieneś przeżyć. Poczekaj aż otoczą go potwory, i gdy zabije jednego z nich, rzuć Wybuch Zwłok tyle razy, ile zdołasz. Później trzymaj go na odległość broniąc się Włócznią z Kości.

Klątwy, to zaklęcia, które mogą zapewnić ci zwycięstwo. Zanim Barbarzyńca, czy Paladyn dobiegną do ciebie, możesz przekląć ich dwa, czy trzy razy, a oni nawet nie będą wiedzieć jakich dokładnie zaklęć użyłeś. Żelazna Dziewica, będzie zadawać twojemu przeciwnikowi dwa razy tyle obrażeń, co on tobie, za każdym razem, gdy cię trafi, a ten nawet nie będzie o tym wiedział.

Nekromanta nie jest wybitnym twardzielem, i z założenia powinien posługiwać się różczkami podwyższającymi wybrane umiejętności. Ja jednak zrezygnowałem z taktyki stania z boku i maksymalnego wysługiwania się swoimi bestiami. Rozbudowałem siłę i zręczność i za pomocą dobrego tasaka sam aktywnie uczestniczyłem w każdej potyczce. Moja taktyka była taka, że stałem się liderem grupy umarlaków. Naturalnie w każdej potyczce wspomagałem się klątwami i czarem Wybuch Zwłok. W ten sposób udało mi się ukończyć grę najszybciej spośród wszystkich postaci jakimi grałem.

P.S. Na pewno przyczynił się do tego amulet dodający jeden punkt do każdej umiejętności.


Zobacz również