Dodatki do palmtopów

Nawet nie najnowszy palmtop może zyskać większą funkcjonalność, gdy dokupisz do niego urządzenia podłączane do portu SD. Jedynym warunkiem jest działanie tego portu w trybie SDIO. Oto kilka ciekawych dodatków.

Nawet nie najnowszy palmtop może zyskać większą funkcjonalność, gdy dokupisz do niego urządzenia podłączane do portu SD. Jedynym warunkiem jest działanie tego portu w trybie SDIO. Oto kilka ciekawych dodatków.

Każde z opisanych tu urządzeń działać będzie w palmtopach z systemem Pocket PC i Palm OS. Powinny też współpracować z linuksowymi komputerami naręcznymi, ale w tym wypadku może być konieczna konfiguracja systemu, włącznie z wgraniem sterowników.

SanDisk SD Wireless LAN WiFi

Jeśli twój palmtop nie jest wyposażony w moduł WLAN, w dobie bezprzewodowych sieci radzimy zakup karty sieciowej pracującej w standardzie 802.11b. Pozwala ona połączyć się z punktem dostępowym lub z innym urządzeniem w trybie ad hoc. Wraz z kartą otrzymujesz stosowne oprogramowanie do systemu Windows Mobile. Produkt firmy SanDisk jest o tyle ciekawy, że wyposażono go dodatkowo w 256 MB pamięci. Kiedy kupujesz samą kartę WLAN, na czas jej używania musisz wyjąć pamięć z portu SD, co bywa bardzo kłopotliwe, jeśli zainstalowałeś na niej wiele potrzebnych programów. Ze SanDiskiem nie ma tego problemu.

Pretec WANTO 56K Modem

Nawet w erze szerokopasmowego dostępu do Internetu przyda się analogowy modem - często np. w hotelu to jedyny sposób, aby podłączyć się do Sieci. Nie ma jednak na świecie palmtopa z wbudowanym wejściem telefonicznym, dlatego niezastąpiony bywa WANTO 56K Modem - dość duży, jak na urządzenie SD, ale pełna miniaturyzacja modemu jest niewykonalna. Pozwala uzyskać maksymalny transfer rzędu 56 Kb/s ze sprzętową i programową kontrolą transmisji, na wysłanie i odebranie faksu, a także na przeprowadzenie przez palmtop rozmowy telefonicznej.

Pretec SmartCam

Brak aparatu cyfrowego w palmtopie wynagrodzi SmartCam. Choć jesteśmy zwolennikami kamer zintegrowanych, które umożliwiają wykonanie zdjęcia bez podłączania specjalnych modułów, to czasami trzeba iść na kompromis. W końcu lepiej kupić zewnętrzny aparat niż nowy palmtop.

SmartCam pracuje w rozdzielczości 1,3 Mp, gdy robi zdjęcia, i VGA jako kamera. Dysponuje 4-krotnym zoomem cyfrowym, wyposażono go również w diodę pełniącą funkcję niewielkiej lampy błyskowej (działa na odległość kilkudziesięciu centymetrów). Obiektyw można obracać i bez problemu zrobić sobie zdjęcie.

Socket In-Hand Scan Card

In-Hand Scan Card to dla wielu gadżet, a dla innych przedmiot codziennej pracy, czyli skaner kodów kreskowych. Ułatwia inwentaryzację i w połączeniu z palmtopem oraz telefonem komórkowym bardzo się przydaje mobilnemu przedsiębiorcy. Skanuje on kody produktów swojej firmy i przesyła je przez Internet do serwera. Tam zbierane są dane pozwalające łatwo wskazać sklep najlepiej i najgorzej zaopatrzony w poszczególne rodzaje produktów. Skaner obsługuje wiele standardów kodów kreskowych (m. in. Code 128, Code 39), a oprogramowanie umożliwia wprowadzanie zapisanych w kodzie danych bezpośrednio w określonej aplikacji. Wygląda to dokładnie tak, jakbyś wpisywał dane własnoręcznie (dołączony program emuluje naciśnięcie odpowiednich klawiszy).

Pretec WANTO SD GPS

GPS- y na Bluetooth, są podłączane do portu Compact Flash, jednak nie było GPS-u na karcie SD, co stanowiło spore ograniczenie dla palmtopów wyłącznie z portem SD. To zmieniło się po wprowadzeniu Pretec WANTO SD GPS. Waży jedynie 35 gramów i obsługuje stosowany przez większość aplikacji nawigacyjnych standard NMEA. Potrzebuje 75 sekund na tzw. zimny start (po dłuższej przerwie w pracy) i 8 sekund na gorący start (gdy przerwa w pracy była krótka), a dane do palmtopa przesyła z prędkością 4800 b/s. Niestety, do wbudowanej w urządzenie anteny nie można podłączyć jej zewnętrznego odpowiednika, który dałoby się wystawić na dach.


Zobacz również