Domowa projekcja

Na czym oglądać filmy? Producenci sprzętu zachwalają swój towar: telewizory kineskopowe, LCD czy ekrany plazmowe. W rzeczywistości prawda jest brutalna - praktycznie w każdych warunkach domowych prawdziwe kino domowe zapewni jedynie projektor.

Na czym oglądać filmy? Producenci sprzętu zachwalają swój towar: telewizory kineskopowe, LCD czy ekrany plazmowe. W rzeczywistości prawda jest brutalna - praktycznie w każdych warunkach domowych prawdziwe kino domowe zapewni jedynie projektor.

Obecnie sprzedawane projektory nie są już ani droższe od dobrych telewizorów, ani od nich gorsze pod względem jakości obrazu. Niedrogi, lecz przyzwoicie działający projektor jest kilkakrotnie tańszy niż każdy ekran plazmowy. Według analityków rynku audio-wideo to jednak do plazm będą należały najbliższe lata. Nie ma się co dziwić. Plazmy będą drastycznie taniały, co spowoduje, że w wielu domach zastąpią dotychczas stosowane telewizory kineskopowe. Plazma nawet największych rozmiarów (obecnie są to 63 cale) nie jest urządzeniem, które gwarantuje doznania wizualne rodem z kina. To może tylko projektor. Oczywiście tak jak w każdym segmencie sprzętowym, tak i wśród projektorów znajdziemy zarówno tanie, jak i nieprzyzwoicie drogie modele. To od zasobności portfela i oczekiwań wobec obrazu zależy, jaki model stanie się obiektem naszego zainteresowania. Jedno jest pewne. Projektor to obecnie jedyne narzędzie, które pozwala na obcowanie w domu z naprawdę dużym obrazem. Oglądanie filmu wyświetlanego na ekranie o przekątnej ponad 2 m to już jest kino. Obraz uzyskany w domu wprawdzie będzie mniejszy od tego w multipleksie, jednak - uwzględniając proporcje średniej wielkości pomieszczeń domowych i sal kinowych - wielkość rzucanego przez projektor obrazu jest w obu przypadkach podobna.

Wydaje się, że stosunkowo niewielka popularność projektorów jest wywołana niewiedzą klientów i nieznajomością zasad działania tych urządzeń. Nie bez znaczenia jest również obawa przed trudnościami związanymi z użytkowaniem, ustawieniem groźnie i obco wyglądającego urządzenia, z którego płynie jasny snop światła. Ekran plazmowy bardziej przypomina telewizor, dlatego łatwiej jest przekonać do niego tradycjonalistów. Atrakcyjna stylistyka dodatkowo wzmacnia chęć posiadania tak oryginalnego przedmiotu, który niejednokrotnie może pełnić również funkcje dekoracyjne. Projektorów nie należy się bać. Są to najczęściej urządzenia prawie bezobsługowe, wbrew pozorom znacznie prostsze w codziennym użytkowaniu niż tradycyjny telewizor. Udowodnimy to w niniejszym artykule, w którym za cel postawiliśmy sobie przekonanie niezdecydowanych do inwestycji właśnie w tzw. rzutnik na rzecz telewizora czy plazmy.

Królestwo ciekłych kryształów

Schemat budowy trójprzetwornikowego projektora DLP

Schemat budowy trójprzetwornikowego projektora DLP

Projektory można podzielić na trzy grupy bardzo istotnie różniące się zastosowaną do ich konstrukcji technologią. Najtańsze i najpopularniejsze modele to urządzenia LCD, do wyświetlania obrazu wykorzystujące panele ciekłokrystaliczne. Budowa układów optycznych projektorów LCD opiera się na obrazie tworzonym za pomocą trzech lub - w prostszych modelach - jednej ciekłokrystalicznej matrycy LCD. Matryce są oświetlane przez pojedynczą lampę o dużej mocy. Następnie serie wielobarwnych odbić świetlnych są przepuszczane przez filtry, a oświetlający biały promień świetlny wytwarzany przez lampę zamienia wielobarwne odbicia na strumienie świetlne odwzorowujące trzy podstawowe barwy: czerwony, zielony i niebieski. Każdy z tych strumieni jest nakierowany na jeden z paneli ciekłokrystalicznych (tak dzieje się przy najczęściej spotykanych konstrukcjach 3-panelowych). Obrazy z poszczególnych paneli LCD są następnie nakładane na siebie i przepuszczane przez obiektyw. W ten sposób sygnał ze źródła (komputer, DVD), poddany odpowiedniej obróbce, zostaje wyświetlony na ekranie ustawionym przed projektorem. W przypadku technologii LCD kluczowe znaczenie dla jakości generowanego obrazu ma zastosowanie wysokiej jakości matryc LCD. W przypadku tej technologii, tak jak przy wyborze monitorów LCD, należy zwrócić uwagę, czy panele LCD nie mają martwych pikseli. Są to punkty niekiedy widoczne na matrycach LCD, wynikłe z błędów podczas produkcji. Ewentualne wady można wychwycić, wyświetlając na ekranie obraz jednobarwny. Obraz przepuszczany przez matryce LCD doskonale sprawdza się w prezentacjach z komputera. W kinie domowym LCD jest najczęściej obarczone niedoskonałością w odwzorowaniu głębi czerni oraz niedostatkiem głębi obrazu. Oczywiście wiele zależy od budowy konkretnego projektora LCD i zastosowanych w nim rozwiązań technologicznych. Minusy, wynikające z wykorzystania paneli LCD, są jednak na pewnym poziomie jakościowym nie do pokonania, dlatego w większości modeli projektorów o przeznaczeniu typowo kinowym korzysta się z technologii... DLP.

Żarówka nieokreślonej trwałości

Mając projektor, prędzej czy później staniemy przed problemem wymiany niektórych części eksploatacyjnych. Wymiana filtra (kosztuje ok. 200 zł) to rzecz prosta. Jego wymiany należy dokonać wtedy, gdy ulegnie zabrudzeniu i w związku z tym jest blokowany swobodny przepływ powietrza.

W zależności od producenta żywotność lamp zastosowanych w konkretnych modelach projektorów szacuje się na od ok. 1500 nawet do 6000 godz., a koszt ich wymiany na 1300-2000 zł. Tylko w projektorach CRT lampy są wymieniane rzadziej - co ok. 20 tys. godzin. Podawana żywotność lamp odnosi się do zdolności generowania przez nie odpowiednio silnego strumienia światła, podawanego w specyfikacji produktu. Producent gwarantuje, że np. przez 1500 godz. współczynnik jasności się nie zmieni. Nie oznacza to, że po 1500 godz. pracy projektor nagle zgaśnie. Najczęściej wystarczy skasować licznik czasu wykorzystania lampy i bez problemu dalej korzystać z projektora. Wiele modeli wyposażono w funkcję ekonomicznej pracy lampy. Jej działanie sygnalizuje zmniejszenie poziomu jasności generowanego strumienia światła o kilkaset ANSI lumenów. Korzyści stosowania tego trybu to wydłużenie czasu żywotności kosztownej lampy oraz - co być może ważniejsze - cichsza praca układów odpowiadających za wentylację optyki.


Zobacz również