Domowy komputer

Oto zestaw komputerowy, który zbliża się do ideału prywatnego centrum rozrywki. Testujemy wszystko: jednostkę centralną, napęd DVD, monitor, kartę graficzną, kartę dekodera MPEG-2, kartę muzyczną, głośniki. Mamy też kompletną alternatywę -iMac DV.

Nawet najbardziej zagorzały wielbiciel komputerów nie może dziś z czystym sumieniem twierdzić, że PC i Mac mogą bez problemu stanowić serce kina domowego z prawdziwego zdarzenia. Na ten moment trzeba jeszcze trochę poczekać, co nie oznacza, że komputer nie może umilać nam czasu i czekać, aż nadejdą jego wielkie dni.

Monitor komputerowy wyświetla obraz wyższej jakości niż TV

Monitor komputerowy wyświetla obraz wyższej jakości niż TV

Skonstruowaliśmy dla was zestaw komputerowy, który zbliża się do modelu prywatnego centrum rozrywki. Bardziej zdeterminowani mogą przekształcić go w pewnego rodzaju kino domowe, jednak w tym przypadku musimy zdobyć się na kompromis. Jeżeli zwykle pracujemy na komputerze, to funkcja rozrywkowa będzie czasami kolidowała z pełnym wykorzystaniem jego możliwości medialnych.

Komputer

Tak się zabawnie składa, że w zestawie sam komputer nie jest najważniejszym elementem. Dziś każde urządzenie peryferyjne jest samodzielnym komputerem. Dlatego zalecenia co do wyboru jednostki centralnej muszą być raczej ogólne. Trudno wskazać konkretnego producenta, jedynie możemy polecić kupowanie markowych urządzeń, zazwyczaj wyposażonych w komponenty wyższej jakości. Oczywiście, miłośnicy kina domowego są estetami, wybiorą więc atrakcyjny projekt lub schowają komputer i będą nim sterować za pomocą pilota zdalnego sterowania.

Wymagania

Procesor: Celeron 500 MHz/Pentium III 500 MHz

Pamięć: 32 MB/128 MB

Napęd DVD

Z punktu widzenia kinomana, szybkość napędu nie ma żadnego znaczenia. Filmy i tak odtwarzane są z prędkością x1. Dlatego nie podaję żadnych szczególnych zaleceń. Jak się wydaje, nieistotny jest również sposób wkładania płyty - obecnie spotykamy modele z wysuwaną tacką albo ze szczeliną, w którą wkładamy płytę. Brak szufladki teoretycznie zmniejsza ryzyko uszkodzeń (mniej ruchomych elementów), ale nie ma na to empirycznych dowodów.

Z punktu widzenia komputerowca, prędkość ma zasadnicze znaczenie. Dostępne na rynku modele oferujące 12x/40x czy 16x/40x sprawią, że praca z CD-ROM-ami i DVD-ROM-ami będzie szybsza i przyjemniejsza.

Monitor

Sekret płynnego odtwarzania to szybka karta graficzna z dekoderem MPEG-2

Sekret płynnego odtwarzania to szybka karta graficzna z dekoderem MPEG-2

Podobnie jak w przypadku telewizorów jedno kryterium wyboru jest zawsze aktualne - im większa przekątna ekranu, tym lepiej. Duży monitor przyda się zarówno w pracy jak i dla celów rozrywkowych. Kupowanie monitora mniejszego niż 15 cali nie ma już sensu, a w dzisiejszych czasach (i przy dzisiejszych cenach) wybór 17-tki czy 19-tki wcale nie jest ekstrawagancją. Sytuacja może wyglądać inaczej, jeżeli do pracy wystarcza nam mały monitor, a filmy będziemy oglądać na podłączonym telewizorze. Dla ochrony oczu warto wybrać monitor dobrej marki z małą plamką (0,25 - 0,26 mm) i płaskim kineskopem.

iMac DV w skrócie:

Procesor PowerPC G3 450- lub 500 MHz

Dysk twardy 20 GB lub 30 GB Ultra ATA1

Ładowany bezpośrednio DVD-ROM 4x

Złącza: FireWire i USB

Wbudowany 15-calowy CRT

Karta grafiki: ATI RAGE 128 Pro z 8 MB pamięci

Wbudowany modem 56K V

Port Ethernet 10/100BASE-T

Wbudowany system głośników Odyssey firmy Harman Kardon

Dwa zamontowane z przodu gniazda słuchawkowe typu minijack

Analogowe wejście i wyjście dźwięku; do 16 bitów stereo, próbkowanie 44,1 kHz

Wyjście na monitor VGA

Klawiatura i mysz

Cena:

7494 zł za wersję 450 MHz/64 MB RAM-u

8645 zł za wersję 500 MHz/128 MB RAM-u

Wymagania

Przekątna ekranu: 17 cali/20 cali

Odświeżanie: >=85 Hz

Plamka: 0,25 mm

Karta graficzna

Obowiązkowo z dekoderem MPEG-2, co zapewni płynne odtwarzanie. Wskazane są gniazda do podłączenia telewizora. Brak wyjścia antenowego dziś nie jest już wadą - 99 proc. telewizorów można podłączyć przez composite lub S-Video. Co do osiągów karty, to oczywiście warto kupić jak najlepszą - docenimy jej jakość przy innych zastosowaniach, m.in. grach. Coraz bardziej popularne staje się instalowanie w kartach graficznych tunera TV. Jeżeli pociąga cię wizja oglądania obrad Sejmu lub Wiadomości przed ekranem PC, to warto wydać na to parę złotych.

Wymagania

Podłączenie: AGP

RAM: 8 MB/32 MB

Wyjścia: VGA, composite, S-Video

Wejścia: composite


Zobacz również