Drukarki laserowe kolorowe

Po okresie zastoju w kolorowych laserach zapanowało niezwykłe ożywienie. Podwojeniu sprzedaży towarzyszy wysyp nowych modeli i spadek cen.

Po okresie zastoju w kolorowych laserach zapanowało niezwykłe ożywienie. Podwojeniu sprzedaży towarzyszy wysyp nowych modeli i spadek cen.

W sumarycznych kosztach posiadania drukarki udział materiałów eksploatacyjnych przekracza 85 procent. Z tego wynika, że laser jest techniką dla oszczędnych, drukujących wielostronicowe dokumenty i chcących za pomocą koloru poprawić czytelność przekazu.

Największa różnica cen wśród kolorowych laserów dzieli drukarki jedno- od czteroprzebiegowych. Pierwsze wyposażone są praktycznie w cztery kompletne mechanizmy druku do każdego koloru podstawowego z palety CMYK, w drugich jest tylko jeden laser i jeden bęben światłoczuły, na który po kolei nakładane są tonery. Przedstawiciele pierwszej rodziny to HP 3700 i Oki 5400, drugiej C510 i CLP-500. Piąty z przedstawionych modeli jest drukarką stałoatramentową.

Ceny podstawowych modeli systematycznie spadają, ale takie akcesoria, jak twarde dyski czy karty sieciowe pozostają niezwykle drogie. Dzięki zmianie chemicznego składu toneru udało się zmniejszyć energochłonność drukarek. Najnowszym modelom wystarcza kilkaset watów.

Zmieniają się sterowniki. Poprawki polegają na lepszym dostosowaniu procedur do charakteru drukowanego wizerunku. Z całego obrazu wydziela się tekst, grafikę i fotografie, przetwarza się je różnymi algorytmami i łączy w fazie końcowej. Poprawiają się też algorytmy półtonowania. Usiłuje się powiększyć gamę kolorów, zredukowaną kiedyś do standardu sRGB, o żywszą zieleń, błękitniejsze niebo i skórę bardziej podobną do oryginału. Oczywiście takie zmiany trzeba uznać za pożyteczne, ale z pewnością nie czynią żadnego przełomu.

Hewlett-Packard Color LaserJet 3700

Informacje: Hewlett-Packard, http://www.hp.pl , tel. (22) 5657700

Cena: 6849 zł

Sądząc z pionowego usytuowania mechanizmu transportu papieru i nominalnych szybkości, drukarka 3700 sprawia wrażenie następczyni 4600, ale jej przeznaczeniem jest raczej rozszerzenie oferty w kierunku mniej zasobnych użytkowników. CLJ obsługuje PCL 6 i trzecią odmianę PostScriptu i PDF. Oprócz portu USB 2.0 i złącza równoległego panel sterujący ma gniazdko EIO, co oznacza możliwość podłączenia wewnętrznej karty sieciowej. Gniazdka tego nie ma tańszy 3500, który może się łączyć tylko za pośrednictwem serwera zewnętrznego.

CLJ 3700 jest jednym z najlepszych klasycznych laserów. Swoje miejsce zawdzięcza przede wszystkim jakości wydruków. Poza czarnym tekstem, gdzie znalazł pogromców, w pozostałych testach: prezentacyjnego druku kolorowego, skomplikowanej grafiki i zdjęcia był najlepszy. Nie znaczy to, że polecamy go do druku fotografii.

Istotną wadą sterownika lub systemu dozowania koloru jest opracowanie barw z za małym współczynnikiem gamma. W konsekwencji w części nasyconej barw spore różnice w składowych nie są wystarczająco wyraźne.

W niższej rozdzielczości na przepływach gradientowych widoczne są pasy, spowodowane zbyt grubym stopniowaniem barw. Na pochwałę zasługują bardzo dobre algorytmy symulacji koloru mało powtarzalnym wzorem, dzięki czemu półtonowanie trudniej dostrzec. Numer 3700 nosi czwórka modeli: podstawowy za 6849 zł, z kartą sieciową za 8448 zł, model testowany, dodatkowo z dupleksem i najdroższy jeszcze z dodatkowym podajnikiem, w cenie 11 389 zł. Jak na tego producenta, zaskakująco niskie są ceny materiałów eksploatacyjnych - 12 groszy za stronę czarną, a szczególnie 35 groszy za kolorową to bardzo dobre oferty.

Rozdzielczość fizyczna: 600x600 dpi

Nominalna szybkość druku: 16 str./min w czerni i w kolorze

Porty: USB 2.0, Ethernet, LPT

Języki opisu strony: PCL 6, PostScript 3

Xerox Phaser 8400dn

Informacje: Xerox, http://www.xerox.pl , tel. (22) 878 7800

Cena: 9499 zł

Technologia stałoatramentowa przejęta przez Xeroksa wraz z jej twórcą, firmą Tektronix, przez długi czas wykazywała objawy choroby wieku dziecięcego. Model 8400 jest już dojrzały, może konkurować z urządzeniami laserowymi jak równy z równymi. Z wad możliwych do usunięcia pozostała chyba tylko bardzo duża energochłonność. Zapotrzebowanie na półtora kilowata mocy w czasie drukowania jest dwu- i trzykrotnie większe niż najnowszych, oszczędnych laserówek.

Czas i jakość druku bardzo zależą od ustawienia parametrów sterownika. W skrajnych położeniach suwaka wyboru między jakością a szybkością, ta sama strona drukowała się za pierwszym razem sześć, za drugim czterdzieści cztery sekundy. Takie były różnice dla grafiki wektorowej, w przypadku rastrowej druk w wyższej jakości trwał tylko dwukrotnie dłużej.

Prosty tekst drukuje się rekordowo szybko, zastrzeżenia można mieć tylko do konstrukcji wbudowanego dupleksu, który dwukrotnie spowalnia pracę. W równym tempie z najszybszymi drukują się teksty z grafiką i co warto podkreślić, wersja PDF nie ustępuje pod tym względem wordowej.

Sterownik większy priorytet nadaje prawidłowemu oddaniu kształtów niż koloru, a mimo to powtarzalne wzory wykazują ślady mory. Przyczyna tkwi w nietypowej rozdzielczości naturalnej urządzenia, równej 525 dpi. Barwy nie zawsze przypominają oryginał, ale warto pochwalić subtelne półtonowanie skomplikowanych kolorów. Odmienny odbiór koloru jest też spowodowany charakterystycznym połyskiem woskowego barwnika. W sprzedaży są cztery modele. Najprostszy kosztuje 5600 zł, najdroższy, z twardym dyskiem i dodatkowym podajnikiem - 12 800 zł. Na ekonomię ma też wpływ wyjątkowo tania eksploatacja.

Rozdzielczość fizyczna: 525x525 dpi

Nominalna szybkość druku: 24 str./min w czerni i w kolorze

Porty: USB 2.0, LPT, Ethernet

Języki opisu strony: PCL 5c, PostScript 3

Lexmark C510

Informacje: Lexmark, http://www.lexmark.pl , tel. (12) 2901400

Cena: 2909 zł

Lexmark C510 jest przedstawicielem najmodniejszej linii czteroprzebiegowych laserów, dla których wymyślono nazwę "czarny z dodatkiem koloru". Drukuje aż 30 monochromatycznych stron na minutę i osiem w kolorze. To rekordy w tej kategorii. Ciekawe, że największej szybkości pracy ma towarzyszyć najmniejsze zużycie energii - 12 W w stanie czuwania i 370 W podczas pracy to też rekordy. W praktyce urządzenie okazuje się nieco wolniejsze. W sumie, po uwzględnieniu wydruków kolorowych, w których C510 nie jest najszybsze, drukarka skończyła wyścig w samym środku stawki.

Równie średnio wypadł test jakości. Na stronach monochromatycznych były ślady niejednorodnego pokrycia, podobnie jak na barwnym wypełnieniu gradientowym. Pola jednobarwne wypełnione były zbyt prostymi wzorami.

Testy intensywności barw wyszły poprawnie, lepiej niż rozdzielczość. Niespodziewanie górny margines okazał się mniejszy niż dolny. Jednym słowem, zarówno jakość, jak i szybkość - średnia. Banalnie prosta jest obsługa drukarki. Tonery ulokowano za frontowym panelem w formie stosu. Trudno się pomylić. Zamknięcie drzwi frontowych zatrzaskuje tonery w odpowiedniej pozycji.

Korzystnie prezentuje się strona ekonomiczna drukarki. Model podstawowy, bez karty sieciowej i z 64 MB RAM, kosztuje tylko 2999 zł, podczas gdy najdroższy, DTN, z siecią, dupleksem i drugim szufladowym podajnikiem papieru wyceniono aż na 8999 zł. Jeśli kupuje się duże pojemniki z tonerem, koszty eksploatacji spadają do akceptowalnego poziomu 10 gr za stronę mono i 39 gr w kolorze. Okazało się, że te ceny tworzą najlepsze proporcje, za których osiągnięcie przyznaliśmy C510 tytuł najbardziej opłacalnego zakupu.

Rozdzielczość fizyczna: 600x600 dpi

Nominalna szybkość druku: 30 str./min w czerni i 8 w kolorze

Porty: USB 2.0, Ethernet

Języki opisu strony: PCL 6, PostScript 3, PDF

Samsung CLP-500

Informacje: Samsung, http://www.samsung.pl , tel. (22) 6079333

Cena: 2999 zł

Debiut Samsunga oryginalną i dojrzałą konstrukcją jest dużą niespodzianką. W tanich modelach czteroprzebiegowych królował mechanizm obrotowy, drukujący do 16 stron monochromatycznych i czterech kolorowych na minutę. Chcąc przekroczyć tę szybkość, należało wymyślić coś innego. Pomysł z piętrowo umieszczonymi czterema zasobnikami nie jest nowy, ale jego realizacja w urządzeniu kilkakrotnie tańszym od poprzedniego zasługuje na uwagę. U Samsunga monochromatyczne obrazy składowe są zbierane w całość na pasie transmisyjnym, skąd pełnokolorowy, zintegrowany wizerunek trafia na papier. Większa niż zwykle obudowa kryje umieszczony pionowo mechanizm dupleksu. Oprócz standardowej szuflady, papier może być jeszcze podawany z dodatkowego zasobnika lub z pojemnika wielofunkcyjnego. Ponieważ droga papieru z pojemnika wielofunkcyjnego jest mocno zakręcona, jego maksymalna gramatura jest niższa niż u konkurencji. Przygotowaniem strony do wydruku zajmuje się procesor komputera. Jeszcze niedawno ograniczało to zastosowanie takiej drukarki do systemu Windows, ale dziś są już dostępne sterowniki do Maca i systemów uniksowych. Kiedy komputerowe procesory kilkakrotnie przewyższają mocą ich drukarkowe odpowiedniki, lepsza wydajność urządzeń GDI nie powinna dziwić. Tak było z Samsungiem. CLP-500 zaliczała się do najszybszych w druku monochromatycznym i skomplikowanych, jednostronicowych plansz. Wolniej drukowała tekst wymieszany z kolorowymi grafikami. Jakość czerni, także w wysokiej rozdzielczości, była bez zarzutu.

Rozdzielczość fizyczna: 600x600 dpi

Nominalna szybkość druku: 20 str./min w czerni i 5 w kolorze

Porty: USB 2.0, LPT

Języki opisu strony: brak


Zobacz również