Dwa w jednym

Składamy mały komputer, pełniący również funkcję wieży audio, oparty na szkielecie MSI MEGA865.

Składamy mały komputer, pełniący również funkcję wieży audio, oparty na szkielecie MSI MEGA865.

MSI MEGA865 to jeden z najmniejszych szkieletów Barebone (20,5x32,5x16). Wyróżnia się ciekawą stylistyką, autonomicznym odtwarzaczem audio i czytelnym wyświetlaczem LCD. Co ciekawe, wyposażony jest również w radio i funkcjonalnego pilota, który w wypadku multimedialnego komputera, pozwalającego oglądać filmy, może się bardzo przydać.

Planujemy zakupy

Do dyspozycji mamy tylko szkielet, który trzeba wyposażyć w brakujące elementy. Tym razem do kupienia pozostaje: procesor (Socket 478), pamięci (DDR SDRAM-PC3200), napęd optyczny, twardy dysk.

Komputer to cicha maszyna do pracy i odtwarzacz audio-wideo, zatem możemy nie kupować dodatkowej karty graficznej i wykorzystać układ zintegrowany z płytą główną. Ponieważ nie ma wyjścia TV-OUT, osoby, które chcą oglądać filmy na ekranie telewizora, muszą kupić dodatkową kartę telewizyjną.

Procesor w przeciwieństwie do wcześniej opisywanej konstrukcji opartej na najnowszej platformie Intela LGA775, w wypadku MSI MEGA865 mamy duży wybór jednostek kompatybilnych ze starszą podstawką 478. Polecamy jednostkę o prędkości 2,4 GHz z zaimplementowaną technologią hiperwątkowości.

Pamięć Wystarczy 512 MB (PC3200), dwa identyczne moduły o pojemności 256 MB, pozwolą na pełne wykorzystanie dwukanałowego kontrolera pamięci.

Twardy dysk Model o pojemności 80 GB to rozsądny zakup, do wyboru jest ich wiele (płyta obsługuje zarówno dyski ATA 100, jak i Serial ATA).

Napęd optyczny Warto zwrócić uwagę na nagrywarkę DVD +-RW, o średniej prędkości nagrywania (DVD+R x8, DVD-R x8) i z dołączonym oprogramowaniem. Kosztuje około 250 zł.

Tuner TV Obudowy nie wyposażono w wyjście TV-OUT, które umożliwia oglądanie filmów na ekranie telewizora, dlatego można zapatrzyć się w przeznaczoną do tego zestawu kartę MSI TV.

Montaż

Poszczególne podzespoły musimy zamontować w kolejności: procesor, zestaw chłodzący procesor, twardy dysk, napęd optyczny, pamięć, dodatkowa karta TV. W przeciwieństwie do Shuttle XPC SB819, które pozwala na montaż większości podzespołów bez użycia śrubokrętu, w MSI będzie to nasze podstawowe narzędzie pracy.

Zaczynamy od odkręcenia kieszeni, do której montujemy twardy dysk (śrubki typ 2), następnie odkręcamy zestaw chłodzący procesor i montujemy procesor. Po włożeniu procesora do gniazda musimy pamiętać o nałożeniu pasty termoprzewodzącej. Zestaw chłodzący mocujemy, dokręcając śrubki po przekątnej (3/4 wysokości, dopiero po przykręceniu wszystkich śrub dokręcamy je do końca). Następnie montujemy twardy dysk i podłączamy do niego kable. W dalszej kolejności montujemy napęd optyczny, pamięć i kartę TV.

Działanie

Komputer jest prawie bezgłośny (35 dB), nie jest to, co prawda wydajna maszyna do gier, ale z uwagi na zamontowany autonomiczny odtwarzacz audio, kartę TV oraz radio idealnie sprawuje się jako multimedialny komputer.


Zobacz również