Dźwięk i obraz

Przetestowaliśmy niedrogie zestawy kolumn 5.1, wysokiej klasy projektory do kina domowego, odtwarzacze DVD i zaskakujący zestaw combo.

Przetestowaliśmy niedrogie zestawy kolumn 5.1, wysokiej klasy projektory do kina domowego, odtwarzacze DVD i zaskakujący zestaw combo.

Mnożenie kolumn to marzenie każdego producenta sprzętu audio-wideo. Standardowe dotychczas systemy 5.1 już nie wystarczą. Więcej kolumn to dodatkowe zyski ze sprzedaży sprzętu i to zarówno dla producentów kolumn, jak i coraz nowszych wzmacniaczy, a nawet firm oferujących okablowanie. Systemy 5.1 nie wystarczają przede wszystkim wytwórcom, ale także wymagającym kinomaniakom, którzy mają miejsce i pieniądze na stworzenie bardziej rozbudowanych instalacji kina domowego. Czy dodatkowe głośniki boczne i tylne pomagają w wierniejszym przedstawieniu sceny dźwiękowej wokół słuchacza? Odpowiedź jest prosta, oczywiście tak. Nie tak oczywiste są jednak realne możliwości większości słuchaczy, którzy nie dysponując odpowiednimi warunkami lokalowymi, pomimo szczerych chęci, od razu mogą zapomnieć o konfiguracjach 6.1 czy 7.1.

Małe mieszkania, w których mieszka wiele osób nie tylko w Polsce, zmusza producentów do tworzenia także produktów na pierwszy rzut oka zaskakujących. Takim właśnie rozwiazaniem, pochodzącym tym razem, paradoksalnie, z kraju gigantomanii - USA, jest zestaw kina domowego BOSE 3-2-1 GS. Przed tym kompaktowym systemem wyposażonym jedynie w dwie miniaturowe kolumny przednie i subwoofer postawiono trudne zadanie - jak najlepiej "oszukać" słuchacza, aby uwierzył, że wokół niego są fizyczne kolumny surround. Zadanie trudne, ale jak się okazuje nie niewykonalne. Jak osiągnięto zamierzony efekt, opisaliśmy w teście na kolejnych stronach.

Z myślą o pomieszczeniach, gdzie przestrzeni nie jest za wiele, przygotowuje się także niektóre projektory. Najnowsze dzieło Panasonica PT-AE500 to projektor ze specjalnym obiektywem, który ma tworzyć wielki obraz z małej odległości. W tym numerze można także sprawdzić, jak wypadły w testach trzy arcyciekawe projektory. Sony HS20 to model, który zdobył nasze największe uznanie. To projektor właściwie pozbawiony wad. Jego nieprzeciętna głębia czerni pozwoliła nam w końcu uwierzyć, że i technologia LCD nie wyczerpała swoich możliwości i bez najmniejszych kompleksów może stawić czoło zastępom procesorów DLP Texas Instruments. LCD wspiera także Panasonic, który stworzył projektor znakomity, pełen nietypowych rozwiązań i gwarantujący bardzo wysoką jakość obrazu nieczęsto osiągalną w produktach z tego przedziału cenowego. Jako konkurent silnej koalicji LCD został wystawiony nie lada przeciwnik - InFocus Screen Play 5700, zdobywca tegorocznej nagrody EISA w swojej kategorii. Na deser przygotowaliśmy dwie absolutne premiery firm, które dopiero wkraczają na krajowy rynek. GrandHigh to producent kolumn i elektroniki, który swoimi atrakcyjnymi cenowo produktami ma szansę zaskarbić sobie zaufanie i portfele odbiorców. Podobnie AMW, z tym że w tym przypadku zamiast kolumn, za nieduże pieniądze będzie można nabyć dobry jakościowo odtwarzacz DVD.


Zobacz również