Ekonomiczne palmtopy

Niedrogie palmtopy do niedawna były domeną komputerów naręcznych z system Palm OS. Teraz na rynek trafiły produkty HP i Della z systemem Pocket PC za niecałe 2000 zł.

Niedrogie palmtopy do niedawna były domeną komputerów naręcznych z system Palm OS. Teraz na rynek trafiły produkty HP i Della z systemem Pocket PC za niecałe 2000 zł.

Jeszcze w grudniu 2002 roku testowaliśmy palmtopy z systemem Pocket PC, które kosztowały powyżej 2000 zł, a niektóre nawet 4000 zł. Rewolucję cenową zapoczątkował produkt firmy Fujitsu-Siemens - Pocket LOOX. Był to pierwszy palmtop z Bluetooth oraz nowym procesorem PXA250, którego cena była niższa od 300 zł. Kolejny ruch należał do Asusa, którego model A600 kosztował 2400 zł.

Axim X5

Axim X5

Tego, co zrobiły HP i Dell, nikt się nie spodziewał. Firmy te zaprezentowały palmtopy za cenę poniżej 2000 zł. I właśnie je przetestowaliśmy. Sprawdziliśmy ich wydajność najnowszymi programami, porównaliśmy również ich możliwości. W bieżącym numerze znalazło się też zestawienie TOP 10 palmtopów, które pokazuje, jak produkt Della i HP wypada w porównaniu z innymi komputerami naręcznymi.

Porównanie

HP iPAQ 1915 to jeden z najmniejszych palmtopów na rynku - z łatwością mieści się w dłoni lub kieszeni. Dell Axim X5 wygląda przy nim zdecydowanie masywniej. W modelu tym zamontowano zarówno czytnik kart Compact flash, jak i Secure Digital, iPAQ obsługuje jedynie karty SD. Oba palmtopy wyposażono w nowe procesory PXA250, tylko że model HP taktowany jest zegarem z częstotliwością 200 MHz, natomiast Dell 400 MHz. Do iPAQ-a 1915 można wgrać 48 MB danych, natomiast do testowanej wersji Della 64 MB. Żaden z opisywanych palmtopów nie dysponował modułem Bluetooth ani WLAN. Pod względem jakości wyświetlacza lepszy jest produkt HP, który ma ekran dużo jaśniejszy i równiej podświetlony. W wypadku Della w dolnej części ekranu jasność wyświetlacza nie była jednakowa.

Wydajność

Wydajność obu palmtopów zależy od zainstalowanych procesorów. Nic dziwnego, że Dell wypada korzystniej od iPAQ-a. Zdumienie budzi skala tych różnic. O ile w teście obliczeń stało- i zmiennoprzecinkowych Dell wypada, zgodnie z założeniami, dwukrotnie lepiej, to w teście grafiki jego przewaga jest przygniatająca - wyniki nawet 10-krotnie lepsze niż iPAQ-a. Test dostępu do pamięci zarówno programem Pocket PC Benchmark, jak i Pocket PC Mark, również wykazuje wyższość Axima X5. Oprócz sprawdzania wydajności specjalistycznymi programami postanowiliśmy ocenić szybkość działania palmtopów w aplikacji do odtwarzania filmów DivX. Zakodowaliśmy 2000 klatek filmu DivX-em 5 przy różnym współczynniku wideo i audio bitrate. Następnie tak przygotowane filmy uruchamialiśmy programem Pocket MVP i sprawdzaliśmy, ile klatek zostało zgubionych podczas odtwarzania. Tutaj nawet gołym okiem można było zobaczyć różnicę wydajności. Przy bitracie wideo równym 780 kb/s i audio 128 kb/s iPAQ zgubił 1152 klatki (na 2000), podczas gdy Dell jedynie 186.

Mały czy duży?

W pudełku z Dellem oprócz płyty ze sterownikami i dodatkowymi aplikacjami znajduje się futerał na palmtop oraz futurystycznie zaprojektowana podstawka hotsync. Użytkownik kupujący iPAQ nie otrzyma ani futerału, ani podstawki (palmtop podłącza się bezpośrednio przez kabel). Wybierając swój przyszły komputer naręczny, warto się zastanowić, do czego będzie potrzebny. Jeżeli ważna jest dla ciebie funkcjonalność, wybór może być tylko jeden - iPAQ 1915. Kiedy jednak większe znaczenie ma dla ciebie moc obliczeniowa, wykorzystana chociażby do oglądania filmów, to bez wahania wybierz Axim X5. Jego bardzo niska cena, przy dużej wydajności oraz dość dobrym wyposażeniu, to absolutny hit.

Modelu Dell Axim X5 nie ma jeszcze w sprzedaży, gdyż półki sklepów trafi dopiero po otrzymaniu wymaganych w Polsce certyfikatów. Z tego względu cena podana przez nas może się nieznacznie zmienić.

HP iPAQ 1915

Informacje HP

tel. 0 800122622

http://www.hp.com.pl

Cena 1646 zł

Dell Axim X5

Informacje Dell

tel. (22) 5795999

http://www.dell.com.pl

Cena 1800 zł


Zobacz również