Epson EMP-TW10H

Zastosowanie w tanich projektorach Epsona nowych matryc LCD zaowocowało znacznie lepszą jakością generowanego obrazu.

Zastosowanie w tanich projektorach Epsona nowych matryc LCD zaowocowało znacznie lepszą jakością generowanego obrazu.

O ferta projektorów Epsona do kina domowego została odświeżona, a nowe projektory wyposażono w panele LCD już piątej generacji. Różnica w stosunku do poprzedników to po pierwsze wyższy kontrast (teraz 800:1) i mniejsze odległości w matrycy pomiędzy pikselami. Skutkuje to spójniejszym obrazem - pomimo stosunkowo niskiej rozdzielczości piksele ekranowe stają się niewidoczne dla widza już przy oglądaniu filmu przy odległości ok. 1,5-krotnej przekątnej obrazu. Panele zastosowane w TW10H, w odróżnieniu od stosowanych w modelach biurowych, mają proporcje16:9, a nie 4:3. Rozdzielczość, popularna w niedrogich modelach, wynosi 854 x 480 pikseli. Niestety, konieczne będzie skalowanie materiału PAL, który w poziomie składa się z 576 linii. Gabarytowo TW10H nie jest najmniejszym projektorem, trudno go przenosić i dlatego lepiej na stałe zamontować pod sufitem lub ustawić na odpowiednim stojaku. Nie będzie się rzucał w oczy, bowiem obudowa ma kolor biały. Jedynie front i tylna ścianka są w srebrnym kolorze. Projektor pracuje cicho. Przy przełączeniu profili kolorów na charakterystykę kinową jasność spada i jednocześnie redukowany jest szum wentylatorów. Ciekawostką jest szybkość chłodzenia optyki. Wystarczy ok. 20 s i układ chłodzenia kończy pracę - inne urządzenia potrzebują na schłodzenie wnętrza projektora kilkakrotnie więcej czasu. Optykę dobrano tak, że przy małej odległości od ekranu uzyskamy dużą, chociaż nie gigantyczną przekątną obrazu. Zoom jest dość uniwersalny i projektor można odstawić nawet na ok. 5 m od ekranu i otrzymać obraz o podstawie ok. 2 m. W poprzedniej wersji TW10 generował obraz o jasności ok. 1000 ANSI lumenów, teraz zwiększono ją do 1200 ANSI . Dzięki temu filmy można oglądać nawet przy niewielkim doświetleniu pokoju kinowego. Zastosowanie filtra Cinema działającego w trybach kinowych skutkuje ciepłym, stosunkowo "głębokim" obrazem, pozbawionym sztucznego, płaskiego charakteru, jaki serwują biurowe modele projektorów LCD. Projektor Epsona generuje poprawną biel, bez żółtawej lub zielonkawej domieszki - wady, jaką obarczonych jest wiele projektorów korzystających z technologii ciekłych kryształów.

Informacje

Typ projektor LCD 16:9

Cena 5700 zł

Dystrybutor Epson

http://www.epson.pl

Wymiary 40,2 x 12,2 x 29,4 cm

Waga 3,6 kg

Funkcje stopklatka, zoom, projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, korekta geometrii w pionie

Złącza S-Video, kompozytowe, VGA, komponent, RS-232C, audio

Trwałość lampy 3000 godz.

Kontrast 800:1

Głośność 29 dB

Główni rywale

BenQ PB6100 4700 zł

Projektor DLP dający obraz doskonałej jakości - spójny, z pięknie nasyconymi kolorami, z niezłą czernią. Niestety widoczny efekt tęczy.

3M H10 7300 zł

Projektor LCD oferujący obraz o dobrym kontraście i naturalnych barwach, bardzo cicho pracujący.


Zobacz również