Epson EMP-TW200

Bardzo wysoka rozdzielczość matryc i przebogate, rzadko spotykane możliwoćci konfiguracji - to atuty nowego projektora Epsona stworzonego z myślą o kinie domowym.

Bardzo wysoka rozdzielczość matryc i przebogate, rzadko spotykane możliwoćci konfiguracji - to atuty nowego projektora Epsona stworzonego z myślą o kinie domowym.

Oferta nowych modeli projektorów do kina domowego firmy Epson obejmuje cztery konstrukcje: od najtańszego EMP-S1H po najdroższy EMP-TW500. Chociaż testowany przez nas model EMP-TW200 plasuje się w górnych przedziałach cenowych, jego parametry wskazują na to, że mamy do czynienia ze swoistą okazją. Nieczęsto bowiem można kupić urządzenie z panelami LCD o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli za mniej niż 15 tys. zł.

Wykonanie projektora o dużych gabarytach EMP-TW200 jest doskonałe, a jego forma pasuje do nowoczesnych wnętrz. Obudowa ma obłe kształty, a jej uniwersalny, perłowy kolor i delikatne srebrne wstawki sprawiają, iż łatwo wpisuje się w charakter tego typu pomieszczeń.

Japończycy, konstruując ten projektor, uwzględnili uwagi miłośników kina domowego. Jednym z najczęściej stawianych zarzutów jest trudne instalowanie projektorów. I nie chodzi tu o trudność w zawieszeniu projektora pod sufitem, lecz jego prawidłowe pozycjonowanie względem ekranu. Często zdarza się, iż projektor zamontowany tuż pod sufitem generuje obraz zbyt blisko górnej krawędzi ekranu, co powoduje zdecydowane obniżenie komfortu oglądania. W takim przypadku są trzy rozwiązania: ustawić projektor pod pewnym kątem w dół i skorygować zniekształcenia trapezowe (co zawsze pogarsza jakość obrazu), zastosować wieszak sufitowy z odpowiednio nisko umieszczonym mocowaniem projektora lub też, co wydaje się najlepszym rozwiązaniem, skorygować wysokość świecenia poprzez mechaniczną regulację położenia obiektywu. To ostatnie rozwiązanie jest możliwe tylko wtedy, gdy projektor ma taką regulację. A takich urządzeń jest na rynku niewiele (niektóre modele Sharpa, Sanyo Z1 i Z2, Hitachi PJ-TX10E Illumina). Epson EMP-TW200 też należy do tej nielicznej grupy produktów. Zakres regulacji położenia obiektywu jest duży. Pokrętła umieszczone obok układu optycznego pozwalają na przesuwanie go w poziomie i pionie. Obraz można przesunąć tak, aby był wyświetlany np. metr niżej niż przy standardowym ustawieniu.

W projektorze Epsona zadbano także o możliwości komunikacji ze źródłami zewnętrznymi. Wyposażono go w gniazda komponentowe, komputerowe VGA, cyfrowe D5 (HDTV, stosowane głównie w Japonii) oraz tradycyjny zestaw kompozyt i S-Video. Do D5 można podłączyć sygnał komponentowy (korzystając z odpowiedniej przejściówki).

Wspaniały sterownik. Wzorowa ergonomia, świetne materiały, dobra stylistyka. Pełne podświetlenie klawiszy.

Wspaniały sterownik. Wzorowa ergonomia, świetne materiały, dobra stylistyka. Pełne podświetlenie klawiszy.

Z przydatnych dodatków należy wymienić 12 V gniazdko trigger, dające impuls elektryczny uruchamiający ekran elektryczny. Jest także port USB, który w tym przypadku nie stanowi tylko dekoracji. Specjalne oprogramowanie pozwala, po połączeniu USB projektora z komputerem, na sterowanie wszystkimi parametrami urządzenia z poziomu komputera. Regulacje dokonywane myszką są dużo łatwiejsze i szybsze niż "przebijanie się" przez gąszcz opcji menu przy użyciu pilota zdalnego sterowania. Projektor pracuje bardzo cicho. Dlatego często przy uruchamianiu go musieliśmy spojrzeć na kolor diody kontrolnej na obudowie, aby stwierdzić, czy urządzenie już pracuje, czy nadal pozostaje w stanie uśpienia. Imponująco prezentują się także możliwości kalibracji urządzenia. Olbrzymią zaletą jest to, że ustawienia są zapamiętywane dla każdego z wejść niezależnie. A jest co zapamiętywać, bo możliwości regulacyjnych jest zaskakująco wiele, np. precyzyjnego dostrojenia pracy paneli LCD. Wyświetlając odpowiednie obrazy testowe dla każdej z podstawowych barw - czerwonej, zielonej i niebieskiej, użytkownik może tak dostroić ich pracę, aby łączenia pomiędzy pikselami były jak najmniej widoczne. Po prawidłowym skonfigurowaniu paneli obraz jest całkowicie jednolity, nawet z bliskiej odległości nie widać pojedynczych pikseli. Sygnał wejściowy można także poddać innym modyfikacjom, np. ustalić współczynnik gamma lub regulować intensywność bieli i czerni. Projektor jest wyposażony w procesor firmy PixelWorks, który dokonuje operacji podwajania linii. Przybliżanie obrazu i ustawianie jego ostrości odbywa się mechanicznie przy użyciu pilota z wykorzystaniem obrazów pomocniczych. Warto zaznaczyć, że tego typu dodatki spotykamy jako elementy wyposażenia w projektorach kosztujących kilkadziesiąt procent więcej niż EMP-TW200.

Oceniając obraz generowany przez to urządzenie, trzeba od razu zaznaczyć, że uzyskanie wizji o optymalnej jakości wymaga od użytkownika poświęcenia czasu na solidne dostrojenie wszystkich parametrów. Projektor "prosto z pudełka" nie pokazuje pełni swoich możliwości. Fabryczne ustawienia trudno uznać za optymalne. Ponadto podawany przez producenta kontrast wynosi 1000:1. Nie jest to wartość imponująca, biorąc pod uwagę fakt, że takie urządzenia LCD, jak Panasonic PT-AE500 czy Sony VPL-HS20 mogą generować kontrast na poziomie 1300:1. W praktyce Epson rzeczywiście nieco słabiej od wymienionych projektorów akcentuje różnice między jasnymi a ciemnymi obszarami obrazu. Czerń ma jednak zadowalającą głębię. Ostrość jest doskonała - tu nie można mieć żadnych zastrzeżeń. W zakresie odzwierciedlenia barw projektor Epsona prezentuje kolory nazbyt delikatnie, nie bardzo soczyście. Przydałoby się więcej zdecydowania w dozowaniu barw. Mając przegląd najnowszych modeli konkurencji, możemy stwierdzić, że obraz Epsona jest bardziej płaski i sztuczny. W modelach Sony, a także Panasonica udało się uzyskać zdecydowanie lepszą głębię obrazu.

Informacje

Typ projektor LCD 16:9

Cena 12 200 zł

Wymiary 44x 13,4x 32 cm

Waga 5,3 kg

Dystrybutor AVC sp. z o.o. http://www.avc.com.pl

Funkcje stopklatka, zoom, projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, korekta geometrii w pionie i poziomie, mechaniczne przesuwanie obiektywu, mechaniczny zoom i ostrość, progresywne skanowanie, pełna kalibracja paneli LCD, zapamiętywanie ustawień dla każdego z wejść osobno

Złącza S-Video, kompozytowe, komponent, VGA, RS-232C, D5, USB, trigger 12 V

Trwałość lampy 3000 godz.

Kontrast 1000:1

Głośność 28 dB

Dlaczego

Niemal bezgłośna praca i ponadprzeciętne wyposażenie. Dobry obraz, jednak słabszy w stosunku do droższych o kilka tysięcy złotych projektorów konkurencji.


Zobacz również