Epson EMP-TWD1

Projektor LCD zintegrowany z zestawem głośników i odtwarzaczem DVD.

Projektor LCD zintegrowany z zestawem głośników i odtwarzaczem DVD.

Dlaczego - Precyzyjne wykonanie. Obraz na dobrym poziomie. Słaba jakość dźwięku. Brak wejścia komputerowego.

Dlaczego - Precyzyjne wykonanie. Obraz na dobrym poziomie. Słaba jakość dźwięku. Brak wejścia komputerowego.

Do naszych testów trafił kolejny model projektora wyposażonego w odtwarzacz DVD i głośniki. Wykonane z najwyższą precyzją urządzenie Epsona ma kształt kostki. Obiektyw umieszczono we wgłębieniu na przedniej ściance. Cała obudowa pokryta jest białym, błyszczącym lakierem. Niewielki wyświetlacz oraz szuflada napędu DVD znajdują się z tyłu. Tu również zamontowano głośniki. Gniazda przyłączeniowe umieszczono nietypowo - ukryto je pod klapką z przodu urządzenia (niestety, nie ma żadnego wejścia komputerowego).

Epson EMP-TWD1 jest dość duży i waży 7 kilo - trudno go uznać za urządzenie przenośne, tak jak to było w przypadku testowanej przez nas MovieTime DV10 Optomy (KD 10/2005). Wbudowane głośniki, podobnie jak i odtwarzacz DVD, zaprojektowało JVC. Niestety, jakość zastosowanych przetworników pozostawia wiele do życzenia. Brzmienie jest płaskie, mało przestrzenne, scena dźwiękowa tworzona jest wyłącznie za projektorem. Z tego powodu urządzenie nie sprawdza się przy słuchaniu muzyki, a szkoda, bo odtwarzacz nie tylko czyta płyty CD-Audio, lecz także DVD-Audio i pliki MP3. Jednak do oglądania filmów głośniki są wystarczająco dobre - dialogi brzmią wyraźnie.

Pilot - klawisze rozmieszczone czytelnie. Wysoka jakość wykonania.

Pilot - klawisze rozmieszczone czytelnie. Wysoka jakość wykonania.

Projektor Epsona to konstrukcja LCD z matrycami o rozdzielczości 854 x 480 pikseli i zoomem 1,50 : 1. Obiektyw można fizycznie przesuwać w poziomie i pionie. Niestety, zakres regulacji jest tak dobrany, że trudno uzyskać obraz na odpowiedniej wysokości jeśli urządzenie ustawimy na niskim stoliku. Co gorsza, nie ma możliwości zmiany położenia projektora za pomocą regulowanych nóżek. Zaletą EMP-TWD1 jest wysoka jasność. 1200 ANSI lumenów w połączeniu z czterema dobrze zdefiniowanymi programami ustawień obrazu pozwala na oglądanie filmów nawet w niezaciemnionym pomieszczeniu. Współczynnik kontrastu również jest dobry i wynosi 1000:1.

Pod względem oferowanej jakości obrazu model ten przypomina testowany przez nas wcześniej EMP-TW20 (KD 11/2005), jednak pracuje od niego ciszej. Obsługa "kina w pudełku" jest wygodna, nawet przy korzystaniu tylko z przycisków umieszczonych na obudowie. Uwagę zwraca klawisz z rysunkiem filiżanki... i podpisem "Brake". Jeśli podczas oglądania filmu chcemy zrobić przerwę np. na przygotowanie kawy, naciskamy ten przycisk, a obraz zostaje zatrzymany i wygaszony. Ponowne wciśnięcie uruchamia odtwarzanie filmu dokładnie w miejscu, gdzie przerwaliśmy projekcję. Opcji regulacji obrazu jest niewiele - są tylko podstawowe: proporcje obrazu, jasność, kontrast i cyfrowa regulacja geometrii w pionie. Wbudowany odtwarzacz DVD pracuje poprawnie i wyposażony został w funkcję progresywnego skanowania. W wyświetlanym obrazie równowaga tonalna barw jest zachowana. Kolory nie są przejaskrawione. Czerń, jak na projektor LCD z tego przedziału cenowego, ma dobrą głębię.

Informacje

Typ projektor LCD 16:9 z wbudowanymi głośnikami i odtwarzaczem DVD

Cena 5600 zł

Dystrybutor Epson, http://www.epson.pl

Wymiary 31 x 18 x 34 cm

Waga 7 kg

Funkcje stopklatka, zoom, projekcja tylna, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, korekta geometrii w pionie, konwersja ścieżek wielokanałowych do stereo i surround, odtwarzanie MP3, JPEG, DVD-Audio, progresywne skanowanie, wbudowany odtwarzacz DVD i głośniki

Złącza S-Video, kompozyt, cyfrowe wyjście optyczne audio, wyjście na subwoofer aktywny, wyjście słuchawkowe

Kontrast 1000:1

Jasność 1200 ANSI lumenów

Trwałość lampy 3000 godz.

Rozdzielczość 854 x 480

Głośność 28 dB

Główni rywale

HP ep9012 Instant Cinema 5400 zł - (5/2005)

Słaby obiektyw, bardzo głośna praca. Naturalne barwy, przeciętna jakość obrazu z wbudowanego odtwarzacza DVD.

Optoma DV10 MovieTime 5800 zł - (10/2005)

Znakomita jakość obrazu, ale z tzw. efektem tęczy. Niewielka waga jak na możliwości zestawu.


Zobacz również