Epson Stylus Photo R800

Epson reklamuje swoją drukarkę jako urządzenie, które może stać się cyfrową ciemnią fotograficzną dla osób wymagających zdjęć najwyższej jakości. digit sprawdza, czy nie są to tylko marketingowe przechwałki.

Epson reklamuje swoją drukarkę jako urządzenie, które może stać się cyfrową ciemnią fotograficzną dla osób wymagających zdjęć najwyższej jakości. digit sprawdza, czy nie są to tylko marketingowe przechwałki.

Drukarka atramentowa Epson Stylus Photo R800 korzysta z nowej odmiany popularnych atramentów pigmentowych UltraChrome. Dzięki zastąpieniu koloru jasnopurpurowego i jasnego cyjanu kolorem czerwonym i niebieskim udało się znacznie zwiększyć przestrzeń barw (gamut), która może być reprodukowana przez to urządzenie.

Co ciekawe, wydruki testowe, wykonane tą drukarką, były znacznie jaśniejsze niż w przypadku starszych (i droższych) urządzeń Stylus Photo 2200 i Stylus Pro 4000. Producent wyposażył R800 w miniaturową głowicę 1,5 pikolitra, dzięki której na papierze jest umieszczana znacznie mniejsza kropla atramentu niż w większości drukarek podobnej klasy. Dzięki tak małym rozmiarom udało się otrzymać wydruki o lepszej jakości.

Epson przedstawia R800 jako sześciokolorową, ośmiokanałową drukarkę atramentową, ponieważ oprócz pięciu standardowych kartridży wyposażono ją w czarny atrament matowy, czarny atrament foto i dodatek nabłyszczający, który można włączyć i wyłączyć sterownikiem urządzenia. Dzięki użyciu dodatku nabłyszczającego wydrukowane zdjęcia są zabezpieczone, ale należy pamiętać, że ich schnięcie może trwać kilku minut. Wybrany profil papieru decyduje o tym, czy drukarka będzie korzystała z czarnego atramentu matowego, czy foto.

Wydrukowanie zdjęcia o rozmiarach 8,5 na 11 cali w trybie najwyższej jakości Photo RPM (Resolution Performance Management), który jest zarezerwowany dla zdjęć o największej rozdzielczości, zajęło około 3 minut. Kolejny tryb o nazwie Photo powoduje minimalny spadek jakości, ale redukuje czas druku do około 1 minuty dla tego samego zdjęcia (z użyciem portu USB 2.0). R800 może drukować czarno-białe dokumenty tekstowe z prędkością 17 stron na minutę, z jakością zbliżoną do wydruków laserowych. Druk kolorowych dokumentów tekstowych odbywa się z prędkością ośmiu stron na minutę.

Najwyższą szybkość drukowania można osiągnąć, wykorzystując port FireWire zamiast portu USB (około 15-procentowy przyrost prędkości). Należy jednocześnie podkreślić, że drukarka R800 jest wyjątkowo cicha, dzięki czemu można korzystać z niej nawet w nocy. Wydruki testowe, wykonane w maksymalnej rozdzielczości 5760 x 1440 dpi, wyglądały prawie idealnie, nawet kiedy oglądałem je przez lupę w powiększeniu 10x. Wydruki z R800 były jaśniejsze i bardziej nasycone niż z modelu Epson Stylus Photo 2200, a do tego udało się zapewnić neutralne odwzorowanie skali szarości.

Uzyskanie tak dobrych wyników nie było skomplikowane dzięki użyciu odpowiedniego papieru i profilów Epsona. Chciałbym w tym miejscu podkreślić, że nawet pierwszy wydruk testowy był perfekcyjny.

Kupić, nie kupić

Epson Stylus Photo R800 to obecnie na rynku jedna z najlepszych drukarek fotograficznych. Urządzenie jest szybkie i ciche, a do tego wydruki mają bardzo wysoką jakość. Drukować można nawet na płytach CD i DVD. Szkoda tylko, że R800 nie jest dostępny w większym formacie. Zdecydowanie zalecamy tę drukarkę wszystkim osobom profesjonalnie zajmującym się fotografią cyfrową.

produkt Epson Stylus Photo R800

producent Epson

cena netto około 1250 zł

konkurencki HP seria Photosmart, Epson R200, C86, Canon Pixma

kontakt http://www.epson.pl

za:

Bardzo wysoka jakość druku, szeroki zakres kolorów, cicha praca, szybkość druku.

przeciw:

Brak


Zobacz również