Eryk Wiking - film twórców grupy Monty Python

Znakomicie zaaranżowana komedia, w której soczysty, inteligentny ''brytyjski'' dowcip i czarny humor przeplatają się z baśniowym światem skandynawskiej mitologii.

Znakomicie zaaranżowana komedia, w której soczysty, inteligentny ''brytyjski'' dowcip i czarny humor przeplatają się z baśniowym światem skandynawskiej mitologii.

Eryk - młody wódz klanu wikingów postanawia zebrać najlepszych wojowników ze swojej wioski i wraz z nimi wyruszyć do tajemniczej wyspy Hy-Brasil. Celem tej niebezpiecznej eskapady jest próba przebłagania bogów, by zechcieli wreszcie zakończyć Wielką Zimę i pozwolili swojemu ludowi na nowo ujrzeć światło... Problem w tym, że Eryk mało ma wspólnego z typowym wyobrażeniem wojowniczego ludu Północy - nie lubi gwałcić, rabować i palić napadanych wsi. Jego nieprzystosowanie staje się powodem wielu nieoczekiwanych zdarzeń...

"Eryk Wiking" to komedia utrzymana w konwencji niezapomnianej grupy Monty Python. Nie mogło być zresztą inaczej, skoro głównym pomysłodawcą - reżyserem i scenarzystą filmu - jest sam Terry Jones, wybitny brytyjski komik, jeden z współzałożycieli Monty Pythona, któremu światową sławę przyniósł zrealizowany w 1969 r. zwariowany telewizyjny show "Monty Python Flying Circus", reżyser "Żywotu Briana" oraz "Sensu życia wg Monty Pythona".

W filmie obok Terry'ego Jonesa wystąpili: Tim Robbins, Mickey Rooney i inny filar słynnej grupy - John Cleese. Film gwarantuje wspaniałą zabawę nie tylko miłośnikom twórczości grupy Monty Pythona.

Informacje

Eryk Wiking (Erik the Viking) © 1989 Prominent Features

Gatunek komedia

Czas 89 minut

Reżyseria Terry Jones

Scenariusz Terry Jones

Zdjęcia Ian Wilson

Muzyka Neil Innes

Obsada Tim Robbins, Mickey Rooney, Terry Jones, John Cleese, John Gordon Sinclair, Eartha Kitt i inni

Kraj i rok produkcji Wlk. Brytania/Szwecja, 1989

Wydanie DVD

Dźwięk DD 5.1 angielski, DD 5.1 polski lektor

Napisy polskie

Obraz kolorowy

Format 1,33:1

Płyta jednostronna, dwuwarstwowa

Dodatki zwiastuny DVD


Zobacz również