Eskape MyTV

Karta telewizyjna

Karta telewizyjna

Wyobraź sobie, że telewizja właśnie rozpoczyna transmisję z meczu polskich piłkarzy, ale twoja żona woli obejrzeć jakąś łzawą telenowelę. Czy wszystko zostało stracone? Na szczęście nie. Dzięki urządzeniu o nazwie MyTV możesz oglądać telewizję na ekranie swojego komputera.

MyTV to małe, zgrabne pudełko w niebieskiej, przezroczystej obudowie. Do komputera podłączane jest poprzez złącze USB 1.1, dzięki czemu możesz go użyć także z komputerami przenośnymi. Maksymalnie możesz zaprogramować do 125 kanałów zarówno z anteny zewnętrznej, jak i kablówki. MyTV pozwala także na zapis obrazu telewizyjnego na dysku komputera. W sprzedaży jest dostępna również wersja MyTV/fm z wbudowanym tunerem radiowym.

Przed kupnem urządzenia powinieneś się upewnić, czy twój Mac posiada złącze audio-in, gdyż w przeciwnym razie poczujesz się jak w niemym kinie. Tuner nie przesyła dźwięku poprzez USB, ale oddzielnym kablem. Oczywiście możesz spróbować podłączyć zewnętrzne głośniki, ale utrudnia to oglądanie telewizji i nagrywanie filmów.

Tylny panel urządzenia - gniazda wejściowe i wejściowe audio, S-Video i composite.

Tylny panel urządzenia - gniazda wejściowe i wejściowe audio, S-Video i composite.

Producent chwali się, że podłączenie i konfiguracja tego tunera telewizyjnego wymaga tylko pięciu minut. Niestety, w moim przypadku zajęło to znacznie więcej czasu. W opakowaniu znajdują się sterowniki tylko do Mac OS-a 9, przez co należy pobrać z Internetu nowszą wersję dla Mac OS-a X.

Interfejs programu jest dość prosty, a nawet zbyt prosty. Pierwsza próba obejrzenia telewizji kończy się niepowodzeniem. Po długich eksperymentach odkrywam, że w ustawieniach zamiast Polski należy wybrać Niemcy - dopiero w tym momencie udaje mi się zaprogramować wszystkie kanały. Nie jest możliwe przypisanie nazw poszczególnym kanałom, nie ma także wirtualnego pilota, który pozwoliłby na szybką zmianę oglądanego programu.

Jeśli zadowolisz się oglądaniem telewizji w okienku, to jakość obrazu będzie bardzo wysoka. Ta funkcja będzie bardzo przydatna, jeśli chcesz jednocześnie pracować i oglądać TV - na moim komputerze nie stwierdziłem większego spowolnienia. Okno można dowolnie skalować. Sytuacja się pogarsza, gdy przełączysz się na pełny ekran - obraz jest trochę zbyt rozpikselowany.

Przedni panel urządzenia - gniazda USB i wejście antenowe.

Przedni panel urządzenia - gniazda USB i wejście antenowe.

MyTV możesz wykorzystać także jako cyfrowy magnetowid. Obraz jest zapisywany do pliku MPEG, który może być odtworzony później na przykład w Quick-Time Playerze. W ten sposób uzyskujesz możliwość utworzenia na przykład archiwum ulubionego serialu. Pliki są zapisywane w formacie NTSC (rozdzielczość 320 x 240, 30 klatek na sekundę) lub PAL (rozdzielczość 384 x 288, 25 klatek na sekundę).

MyTV pozwala także na przyłączenie dodatkowych urządzeń, takich jak magnetowid, kamera wideo lub odtwarzacz DVD.

Podsumowując, MyTV to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą oglądać telewizję bezpośrednio na biurku komputera. Przed zakupem należy jednak koniecznie sprawdzić, czy posiadany Mac ma wejście audio-in. Największa wada tego urządzenia to słabe oprogramowanie, które oferuje tylko podstawowe funkcje. Miejmy nadzieję, że producent opublikuje poprawione sterowniki.


Zobacz również