Filmowa metamorfoza

Na rynku jest coraz więcej edytorów wideo, od prostych automatycznych kreatorów po rozbudowane kombajny, z których korzystać odważyliby się jedynie zawodowcy. Serif MoviePlus 4 znajduje się gdzieś pośrodku.

Na rynku jest coraz więcej edytorów wideo, od prostych automatycznych kreatorów po rozbudowane kombajny, z których korzystać odważyliby się jedynie zawodowcy. Serif MoviePlus 4 znajduje się gdzieś pośrodku.

Informacje Serif, http://www.serif.com Cena 59,99 funtów

Najnowsza wersja edytora wideo Serif MoviePlus 4 powinna zaspokoić zachcianki zarówno początkujących użytkowników, jak i bardziej zaawansowanych entuzjastów produkcji wideo. Od momentu podłączenia kamery do komputera, przechwycenia obrazu i dźwięku, poprzez obróbkę materiałów, aż do wyeksportowania do gotowego pliku - przez wszystkie te etapy z Serif MoviePlus 4 przejdziesz bez większego trudu. Oczywiście, możesz skorzystać z zasobów znajdujących się na dyskach lokalnych. Do programu zaimportujesz zatem własne klipy wideo (ASF, AVI, MPEG-1, MPEG-2, WMV), pliki graficzne (JPEG, BMP, GIF, PCX, PNG, TIFF) oraz pliki audio (MP3, WAV, WMA). Między poszczególnymi ujęciami możesz dodawać przejścia, napisy, a także skorzystać z bogatej biblioteki efektów. Plik końcowy to film w formacie AVI, MPEG lub WMV.

Akcja! Cięcie! Montaż!

Eksportowanie gotowego filmu w Serif MoviePlus 4. Skorzystaj z gotowych ustawień i trybów jakości.

Eksportowanie gotowego filmu w Serif MoviePlus 4. Skorzystaj z gotowych ustawień i trybów jakości.

Interfejs Serif MoviePlus 4 przypomina do złudzenia bardziej zaawansowane narzędzia do edycji wideo, nie jest jednak równie skomplikowany. Wszystkie pliki twojego filmu są reprezentowane w oknie projektu w postaci odrębnych ścieżek (program pozwala na dodawanie praktycznie nieograniczonej ich liczby). Co więcej, mogą być grupowane, dzięki czemu łatwiej nałożyć na nie określony efekt czy zmodyfikować parametry. Gdy zaczynasz nowy projekt, pierwszym etapem pracy będzie wybranie parametrów jakości gotowego filmu. Serif MoviePlus 4 oferuje ci kilkanaście schematów (z podziałem na standard PAL i NTSC), których domyślne ustawienia możesz zmieniać.

Szczególną uwagę zwróć na okno z pięcioma kartami w prawym dolnym rogu ekranu. Pierwsza z kart, Explorer, przedstawia drzewo folderów na dysku i umożliwia łatwe dodawanie nowych klipów wideo, grafiki oraz plików audio do projektu. Z okna podglądu przeciągasz je myszą bezpośrednio na odpowiednią ścieżkę. Niezależnie od źródła (kamera DV lub pliki z twardego dysku) warto skorzystać z mechanizmu rozpoznawania sceny. Opcje tworzenia nowych ścieżek znajdziesz w menu Insert. Równie łatwo przeprowadzisz podstawowe operacje edycyjne na wybranej ścieżce. Widok paska, na którym znajdują się wszystkie pliki, dowolnie powiększasz i zmniejszasz. Jeśli chcesz dodać efekt do klipu lub poprawić jego parametry, skorzystaj z karty Effects. Pogrupowane w kilkanaście kategorii efekty możesz również zobaczyć w akcji. Umieszczając nad nimi kursor myszy spowodujesz uruchomienie animacji. Jest to szczególnie przydatna funkcja w wypadku przejść między scenami. Na karcie Transitions znajdziesz wszystkie przejścia. Dodajesz je w taki sam sposób, jak klipy wideo, pliki audio i grafikę. Każda ze ścieżek ma parametry, które możesz swobodnie kontrolować: przezroczystość (Opacity), tryb przenikania (Blend Mode), a także przyciski do tymczasowego wyłączania (Mute) oraz ustawiania ścieżki jako jedynej do odtwarzania (Solo).

Prawie gotowe

Nie bój się szperania w opcjach! Interfejs Serif MoviePlus 4 nie jest aż tak skomplikowany.

Nie bój się szperania w opcjach! Interfejs Serif MoviePlus 4 nie jest aż tak skomplikowany.

Po złożeniu w całość wszystkich klipów wideo, plików audio oraz grafiki zapisujesz gotowy film w jednym pliku. Serif MoviePlus 4 może się pochwalić dość rozbudowanym menu eksportowania (w menu File pod pozycją Export Movie). Główne okno podzielono na dwa panele: Basic oraz Advanced. W pierwszym ustalasz miejsce docelowe pliku, jego jakość, a co najważniejsze, format wynikowy. Zaktualizowane informacje dotyczące rozdzielczości i rozmiaru pliku z filmem znajdziesz poniżej. W zależności od tego, na który z dostępnych w programie formatów się zdecydujesz, uzyskasz do niego odpowiedni zestaw zaprogramowanych trybów jakości (w wypadków plików MPEG jest to nawet kilkanaście pozycji). Co ciekawe, w drugim panelu ustalasz już dość szczegółowo parametry obrazu oraz dźwięku, w tym rodzaj wykorzystywanego kodeka, liczbę klatek wyświetlanych w ciągu sekundy czy ostateczną rozdzielczość. Aplikacja oferuje również tryb eksportu gotowego filmu do kamery DV. Musisz jednak skorzystać z osobnego polecenia (w menu File wybierasz Export Movie, a następnie To Camera). Jeśli kiedykolwiek pogubisz się w gąszczu opcji Serif MoviePlus 4, wykorzystaj rozbudowany system pomocy z ilustracjami, ułatwiającymi zlokalizowanie wybranych funkcji.


Zobacz również