FontAgent Pro - program do zarządzanie fontami

Nowy, lecz silny program do zarządzania fontami musi stawić czoło uznanej konkurencji.

Nowy, lecz silny program do zarządzania fontami musi stawić czoło uznanej konkurencji.

Zarządzanie fontami nie jest czynnością, do której ktokolwiek zabierałby się z błyskiem w oku albo radośnie bijącym sercem. FontAgent Pro firmy Insider Software to jedno z narzędzi, które sprawiają, że porządkowanie czcionek staje się niezwykle interesujące i przyjemne.

Insider wykorzystał swój program do naprawy i organizowania kolekcji czcionek FontAgent jako podstawę, która posłużyła do budowy FontAgenta Pro, narzędzia o wiele bardziej zaawansowanego, które może zmierzyć się z tak uznanymi aplikacjami, jak Font-Reserve 3.1.1 firmy DiamondSoft czy Suitcase 10.1 Extensisa. Insider faktycznie przepisał program od początku po to, aby maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie tworzy Jaguar. Taka strategia przyniosła wiele korzyści, czasem subtelnych, czasem zaskakujących: od prostej i szybkiej metody aktywacji fontów, w której czcionki użytkownika są ładowane na początku, a nie na końcu, po mechanizm podglądu fontów Font Player, generujący listy czcionek po kilku kliknięciach myszą. Dzięki takim ulepszeniom FontAgent Pro może twardo konkurować z tym, co najlepsze w Suitcase i Font Reserve, często przebijając ich ofertę.

Rządy twardej ręki

Przy pierwszym uruchomieniu program zapyta, czy może przejąć kontrolę nad czcionkami systemowymi (a więc zestawem fontów, które muszą zostać załadowane podczas startu systemu operacyjnego do jego prawidłowego działania). Domyślną odpowiedzią jest potwierdzenie, ale przed kliknięciem przycisku warto zastanowić się, co to oznacza. Jeśli zgodzisz się, aby FontAgent zarządzał fontami systemowymi, skopiuje je do nowej teczki z czcionkami programu. Teraz za pomocą programu będziesz mógł je w dowolnym momencie aktywować, dezaktywować, przenosić i wyrzucać. Oryginalne fonty systemowe zostaną umieszczone w nowym folderze, który można łatwo odzyskać w sytuacji awaryjnej.

Ta funkcja stanowi zaletę dla zawodowych projektantów, którzy często używają fontów mogących powodować konflikty z czcionkami systemowymi. Jednak większość użytkowników nie powinna zawracać sobie tym głowy.

Biblioteki, zestawy, sekrety

Déjá Vu? Interfejs FontAgenta Pro z oknem podzielonym na trzy panele wygląda znajomo. Jeśli spodziewałeś się, że będziesz musiał czegoś uczyć się na nowo, byłeś - na szczęście - w błędzie.

Déjá Vu? Interfejs FontAgenta Pro z oknem podzielonym na trzy panele wygląda znajomo. Jeśli spodziewałeś się, że będziesz musiał czegoś uczyć się na nowo, byłeś - na szczęście - w błędzie.

Interfejs FontAgenta z oknem podzielonym na kilka paneli przypomina to, co znamy z Font Reserve czy Suitcase'a, ale też różni się od nich pewnymi szczegółami. W lewej części głównego okna znajduje się panel bibliotek i zestawów fontów, do którego doczepiono kilka zakładek w podobny sposób jak umocowano w Internet Explorerze zakładki History, Favorites i inne. Górne okno po prawej pokazuje zestawy, a dolne podgląd wybranych czcionek (zobacz "Déj‡ Vu?"). Dołączona do programu dokumentacja jest dość skąpa. Nowicjusze w zarządzaniu fontami z pewnością docenią za to prosty przewodnik po najważniejszych funkcjach programu umieszczony w menu Secrets.

Najłatwiejszą metodę zbudowania kompletnej biblioteki stanowi przeciągnięcie ikony dysku twardego do lewego panelu. Font-Agent pozwala tworzyć wiele różnych bibliotek, co chroni przed bałaganem, jeśli zdarza ci się pracować z fontami powierzonymi przez klienta czy pochodzącymi z innych zewnętrznych źródeł. FontAgent może zweryfikować wszystkie fonty, sprawdzając, czy nie zostały uszkodzone bądź zapisane z błędami i usunąć te, które sprawiają problemy. Potrafi także wyśledzić fonty zduplikowane i "osierocone", pozostałe z całych rodzin.

Kiedy masz już gotową bibliotekę, stworzenie zestawów roboczych jest prostą sprawą. Wystarczy przeciągnąć nazwę fontu z panelu biblioteki do panelu Sets. Dowolne fonty można przypisać do zestawu startowego, dzięki czemu będą uaktywniane przy starcie komputera.


Zobacz również