Gadu-Gadu na forum

Instalacja podstawowej wersji forum opartego na phpBB to za mało, żeby stworzyć miejsce chętnie odwiedzane przez internautów.

Instalacja podstawowej wersji forum opartego na phpB B to za mało, żeby stworzyć miejsce chętnie odwiedzane przez internautów.

Najprostsza modyfikacja forum to wykorzystanie stylów - tematów graficznych, o których pisaliśmy w poprzedniej części warsztatu. Same style jednak to zdecydowanie za mało, żeby przyciągnąć coraz bardziej wybrednych użytkowników. Jeśli chcesz naprawdę zainteresować internautów swoim forum, wzbogać je o dodatkowe elementy i opcje, tworząc niepowtarzalne, a przez to ciekawe miejsce w Sieci.

Gadu-Gadu

Komunikat o pomyślnym wykonaniu zapytania oznacza, że baza danych została zmodyfikowana zgodnie z wymaganiami dodatku GGMod 3.0.

Komunikat o pomyślnym wykonaniu zapytania oznacza, że baza danych została zmodyfikowana zgodnie z wymaganiami dodatku GGMod 3.0.

Jedynym z najbardziej pożądanych dodatków do forum zbudowanego na phpBB jest możliwość przechowywania w profilu użytkownika numeru Gadu-Gadu i wyświetlania aktualnego statusu - dostępności w ramach tego komunikatora. W Sieci znaleźć można przynajmniej kilka modyfikacji phpBB, wzbogacających forum o obsługę Gadu-Gadu np. GG & Tlen Mod, który znajdziesz także na naszym krążku. Instalacja tego dodatku, podobnie jak wielu innych, nie jest czynnością do końca oczywistą, ponieważ wymaga ręcznej edycji fragmentów skryptu i zmodyfikowania struktury bazy danych.

Dobrym zwyczajem jest przeprowadzanie instalacji dodatków do forum w czasie, gdy nie przebywa tam żaden internauta. Podczas instalacji mogą wystąpić różne nieprzewidziane sytuacje. Wystarczy, że nie wstawisz znaku } w jednym z edytowanych plików .php, a całe forum może przestać działać. Najlepiej oszczędzić takich wrażeń użytkownikom.

Przed rozpoczęciem instalacji należy koniecznie wykonać kopię bezpieczeństwa bazy danych oraz kopie wszystkich plików .php tworzących forum. Po tych przygotowaniach można rozpocząć właściwą instalację modyfikacji. Proces instalacyjny jest dokładnie opisany w pliku tekstowym. Postaramy się dokładnie prześledzić wszystkie etapy instalacji tego dodatku do phpBB. Instalacja modyfikacji GG & Tlen Mod została przygotowana do forum korzystającego z dowolnego stylu graficznego, ale wiele dodatków do phpBB jest przygotowanych tylko do jednego stylu, przeważnie standardowego subSilver.

Jeśli twoje forum wykorzystuje inne style niż obsługiwane przez dodatek, musisz odpowiednio zmienić pliki instalacyjne tak, aby odpowiadały innemu stylowi forum. To zadanie niezbyt skomplikowane, ale dość pracochłonne. Na początek radzimy pozostać przy typowych instalacjach dodatków do phpBB. Archiwizacja bazy danych tworzącej forum nie jest trudna. Wystarczy otworzyć panel administracyjny forum i wybrać Ogólne | Kopia zapasowa. W oknie tworzenia kopii zaznacz opcję Pełna kopia i kliknij Zacznij kopiowanie. Zapisywanie kopii bazy danych na twardym dysku może trwać dość długo. Warto wcześniej sprawdzić jej rozmiar - jest podany na głównej stronie panelu administracyjnego. Kopia bazy danych to pojedynczy plik.sql, zawierający kwerendy w języku SQL, tworzące strukturę bazy danych i ładujące wszystkie dane o użytkownikach, tematach, postach, wiadomościach prywatnych itd. Plik.sql z kopią bazy danych ma rozmiar ok. trzech razy większy od rozmiaru bazy podawanego w panelu administracyjnym (oprócz danych zawiera bowiem polecenia SQL). Jeśli serwer WWW, z którego korzystasz, obsługuje kompresję GZip, wybierz odpowiednią opcję w oknie z ustawieniami kopii zapasowej. Kopia bazy, plik .sql, to zwykły plik tekstowy, który doskonale się kompresuje, a zapisywanie wersji skompresowanej na twardym dysku będzie trwać zauważalnie krócej.

Po wykonaniu kopii bazy danych czas na zabezpieczenie skryptów PHP. Skorzystaj z klienta FTP i skopiuj w bezpieczne miejsce wszystkie pliki i foldery tworzące forum. Jeśli korzystasz z wolnego połączenia internetowego, możesz skopiować wyłącznie wszystkie pliki .php, pomijając np. folder /images zawierający pliki graficzne: uśmieszki i emblematy. W ostateczności można utworzyć kopie zapasowe tylko tych plików, które będą zmieniane. To musisz już sprawdzić w opisie instalacji dodatku - w przypadku GG & Tlen Mod niezbędne kopie zapasowe plików:

/viewtopic.php

/memberlist.php

/includes/usercp_register.php

/includes/usercp_viewprofile.php

/includes/usercp_avatar.php

/admin/admin_board.php

/admin/admin_users.php

/language/[język] /lang_main.php

/language/[język] /lang_admin.php

/templates/[język]/

memberlist_body.tpl

/templates/[szablon] /profile _view_body.tpl

/templates/[szablon] /profile _add_body_body.tpl

/templates/[szablon] /viewtopic _body.tpl

/templates/[szablon]

/admin/board_config_ body.tpl

/templates/[szablon]

/admin/user_edit_body.tpl

/templates/[szablon]/ subSilver.cfg.

Niezbędną edycję plików PHP i TPL najlepiej przeprowadzić za pomocą edytora, takiego jak Website Pro czy Zajączek.

Niezbędną edycję plików PHP i TPL najlepiej przeprowadzić za pomocą edytora, takiego jak Website Pro czy Zajączek.

Po zakończeniu tworzenia kopii bezpieczeństwa można przystąpić do właściwej instalacji. Folder z kopiami bezpieczeństwa plików forum warto skompresować do postaci ZIP i przenieść w bezpieczne miejsce. Same pliki posłużą nam do modyfikowania skryptów PHP. Praca na dokładnym obrazie plików z serwera WWW jest po prostu wygodna, a dodatkowo większość programów-klientów FTP ma opcję synchronizacji witryny z wersją na twardym dysku. Użycie takiego narzędzia gwarantuje całkowicie automatyczną aktualizację wszystkich zmienionych plików budujących forum.

Pierwszym etapem właściwej instalacji jest edycja struktury bazy danych: do tabeli phpbb_users należy dodać nowe pola). Efekt ten uzyskasz za pomocą zapytania:

ALTER TABLE 'phpbb_users' ADD 'user_gg' VARCHAR(255), ADD 'user_tlen' VARCHAR(255);

ALTER TABLE 'phpbb_users' ADD 'user_gg_mod' TINYINT(1) DEFAULT '1';

INSERT INTO phpbb_config (config_name, config_value) VALUES ('gg_mod', '1');

Oczywiście nazwa tabeli dotyczy wyłącznie standardowej instalacji phpBB. Jeśli podczas instalacji forum wybrałeś inny niż domyślny przedrostek nazw tabeli, np. forum_, to oczywiście modyfikować będziesz tabelę forum_users, a kwerenda SQL przyjmie postać:

ALTER TABLE 'forum_users' ADD 'user_gg' VARCHAR(255), ADD 'user_tlen' VARCHAR(255);

ALTER TABLE 'forum_users' ADD 'user_gg_mod' TINYINT(1) DEFAULT '1';

INSERT INTO forum_config (config_name, config_value) VALUES ('gg_mod', '1');

Jak uruchomić kwerendę? Najprościej skorzystać z modułu administracyjnego bazy danych, udostępnionego przez dostawcę, od którego wynajmujesz serwer WWW . Najczęściej wykorzystywany jest świetny skrypt PhpMyAdmin. Po zalogowaniu do PhpMyAdmin (użyj nazwy i hasła użytkownika bazy MySQL, z której korzystałeś podczas instalacji phpBB) przejdź do Bazy danych | nazwa bazy | SQL. W polu Wykonanie zapytania wpisz treść kwerendy i kliknij przycisk Wykonanie. Kolejne okno powinno zawierać komunikat o poprawnym wykonaniu zapytania.


Zobacz również