Gadżet i machina

Spośród produktów serii Fast Personal Video wybraliśmy dwa urządzenia do przechwytywania obrazu wideo używające formatu MPEG - skrajne pod względem możliwości i prawie czterokrotnie różniące się ceną.

Spośród produktów serii Fast Personal Video wybraliśmy dwa urządzenia do przechwytywania obrazu wideo używające formatu MPEG - skrajne pod względem możliwości i prawie czterokrotnie różniące się ceną.

PV.master jest prosty i tani - zewnętrzne pudełko wielkości kasety 8 mm, z jednym wejściem wideo typu Composite, jednym S-Video oraz wyjściem Video-Thru. Łączy się z komputerem poprzez port USB. Przechwytuje filmy jedynie ze źródeł analogowych, zapisując w formacie MPEG-1, w rozdzielczości 176x144 albo zapisuje tylko poszczególne klatki. Próby zapisania obrazu o wymiarach przekraczających 320x240 kończyły się na ogół niepowodzeniem.

Nie ma mowy o przechwytywaniu dźwięku - tym musi się zająć oddzielna karta dźwiękowa. Oprogramowanie PV.master zadba, aby oba sygnały zmiksować w zgraną całość. Prosty program obsługi PV.master ma moduł do elementarnej obróbki klipów (mark in, mark out, przycinanie i łączenie), album sekwencji wideo i zdjęć, kontrolę parametrów obrazu (jasność, kontrast, nasycenie, ostrość, itp.) oraz możliwość przechwytywania obrazów MPEG-1 o rozmiarach 176x144 w trzech poziomach jakości wyznaczonych przez transfer danych (512, 256 i 128 kbit/s).

PV.master

PV.master

Bardziej zaawansowany montaż można wykonywać dopiero za pomocą aplikacji dedykowanych do obróbki wideo, głównie komercyjnych. Jedynie do edycji zdjęć i/lub przygotowy-wania plansz tytu-łowych można wykorzystać dołączony Ulead Photo Express 2.0. Ale jeśli masz gotowy klip, to PV.master znów okaże się przydatny. Potrafi zrobić konwersję filmu MPEG-1 na format RealMedia, optymalizując dane pod kątem prędkości przesyłania (modem) i stosowanego odtwarzacza. Jednocześnie umożliwia wybór metody kompresji: Single Rate, która produ-kuje mniejsze pliki lub SureStream, która zapewnia lepszą jakość i niezależność od szybkości transmisji. PV.master bez problemu uruchomi klienta pocztowego, osadzi na stronie WWW wybrane klipy, a także wyśle całość produkcji do wskazanego serwera WWW.

Bardziej zaawansowany DVD.master to połączenie karty PCI i zewnętrznego modułu analogowego wyposażonego w dwa zestawy złączy Composite, S-Video i Audio, odpowiednio dla sygnałów wejściowych i wyjściowych. Jego główne zadania to konwersja materiału ze źródeł analogowych (VHS, 8 mm) na cyfrowy format MPEG-2, edycja i montaż filmu oraz przygotowanie danych do nagrania na płytę DVD.

DVD.master może wysłać zmontowany film z powrotem do kamery lub magnetowidu. Zastępuje więc kartę przechwytującą w systemie montażu nieliniowego.

DVD.master

DVD.master

Pracą DVD.mastera steruje program FAST.movie z niemal identycznym wizualnie, lecz dużo bardziej funkcjonalnym GUI niż PV.master. Najważniejsze dla jakości filmu są jednak parametry sprzętowe karty. Otóż DVD.master przechwytuje obrazy PAL/NTSC, konwertując je na MPEG-1 lub MPEG-2 we wszystkich rozdzielczościach. Zawiera gotowe pliki ustawień do nagrywania filmów w oparciu o format MPEG-1 oraz MPEG-2, ale pozwala także wybrać własne parametry. Obsługuje rozmiary obrazu od 160x144 do 352x288 dla MPEG-1 oraz od 320x576 do 720x576 dla MPEG-2 z dźwiękiem o częstotliwości próbkowania 44.1kHz lub 48kHz. Dowolnie można też regulować poziom transferu danych, który może przyjmować wartości od 17 KB/s (MPEG-1, 160x144) do 1,5 MB/s (MPEG-2, 720x756).

Podobnie jak PV.master, FAST.movie przechwytuje pojedyncze klatki, pozwala kontrolować parametry obrazu, eksportuje dane do RealMedia i tworzy strony WWW. Ponadto ma: rozbudowany album, narzędzia do nakładania napisów i podstawowego retuszu zdjęć oraz linię montażową ze ścieżkami dla obrazu, podkładu muzycznego, dźwięku i tytułów. Dodatkowo FAST.movie wspomagany jest przez program DVDit! LE (opis w PCWK 04/2001) oraz programowy odtwarzacz DVDExpress.

PV.master

Rodzaj: urządzenie przechwytujące (USB)

Cena: 499 zł

Zalety:

- wejście S-Video

- gniazdo Video-Thru do podglądu

Wady:

- transmisja jednokierunkowa

- MPEG-1 tylko 176x144

- brak układów audio

DVD.master

Rodzaj: system przechwytywania obrazów (karta + moduł zewnętrzny)

Cena: 2199 zł

Zalety:

- wyjścia analogowe

- MPEG-1, MPEG-2 (wszystkie warianty)

- układy audio

- niewygórowana cena za wysoką jakość


Zobacz również